fbpx

Afiliacja czym jest i czy warto? Jak zarabiać na polecaniu produktów?

Lut 22, 2019

Biznes internetowy i zarabianie w sieci dają wiele możliwości pracy. Afiliacja to jeden z najciekawszych i czasami pomijanych sposobów na zarabianie internetowe. Promowanie produktów może być jednak bardzo opłacalne a zarabianie ponadprzeciętnej pensji w ten sposób nie niemożliwe do zrealizowania. Wiele osób chwali tę metodę i poleca ją innym, którzy chcą zarabiać właśnie w internecie. Polecanie kont bankowych, kremów czy wycieczek jest proste, nie wymaga inwestycji i posiada szereg innych korzyści. Czym zatem jest afiliacja? Na czym polega? Gdzie możemy promować produkty i usługi? Czy metoda ta jest warta uwagi? Odpowiedzi na pytania, informacje i porady przedstawiamy w dalszej części tekstu.

 

Czym jest afiliacja?

Afiliacja to metoda zarabiania w internecie poprzez polecanie produktów — bankowych czy kosmetycznych. Za polecenie każdego z nich otrzymujemy wynagrodzenie. Jeśli klient dokona zakupów, korzystając z naszego baneru czy linku polecającego, możemy liczyć na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych zarobku. Na rynku działa kilka programów. Są one popularne i często wybierane. Do dyspozycji oddają one wiele różnego rodzaju produktów i usług, które możemy promować. Dzięki temu bez problemu wybierzemy takie, które są zgodne z profilem naszego bloga, strony czy działalności. Cały proces polecania jest bardzo prosty i nie wymaga szczegółowej wiedzy technicznej czy branżowej. Wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu baner lub link z reklamą danego produktu i rozpocząć jego promocję, aby jak najwięcej osób z niego skorzystało. Choć na rynku istnieje wiele ofert, do najlepiej płatniczych należą produkty finansowe, czyli konta bankowe, pożyczki lub ubezpieczenia. Za skłonienie danej osoby do skorzystania z takiej oferty możemy otrzymać nawet ponad 100 zł. Są to reklamy wiodących banków czy marek na rynku, więc nie musimy obawiać się o wiarygodność, polecanego produktu.
Afiliacja, czyli programy partnerskie – bo też tak jest ona na nazywana, posiadają różne systemy rozliczeń. Najpopularniejszym jest CPA, czyli Cost Per Action. W tym formacie otrzymujemy wynagrodzenie za odwiedzenie strony i wykonanie jakiejś akcji przez użytkownika — np. rejestrację konta bankowego. Do popularnych należy również CPL – Cost per Lead, czyli zarobek za pozostawienie przez użytkownika danych osobowych np. w celu umówienia się z biurem nieruchomości czy pożyczkodawcą. Wynagrodzenie otrzymywać również możemy za odwiedzenie przez użytkownika, który kliknie reklamę strony internetowej lub obejrzenie przez niego np. materiału wideo.

Gdzie i jak zacząć ?

Aby rozpocząć zarabianie przez afiliację, na początku powinniśmy wybrać system, w ramach którego będziemy polecać dane produkty. Możemy wybierać spośród kilku najpopularniejszych. Działają one na podobnych zasadach, choć mogą różnić się np. zarobkiem czy stawkami, jakie oferują za skuteczne polecenie. Każdy program afiliacyjny będzie również posiadać nieco inną ofertę produktów, które będziemy mogli promować. Warto więc zatem zorientować się który system oferuje największą liczbę z naszej branży. Dobrym posunięciem będzie również założenie dwóch czy trzech kont w najpopularniejszych systemach i przetestowanie, w którym działa nam się najlepiej.
Gdy już to zrobimy i zarejestrujemy się, dalsze działania będą bardzo proste. Wystarczy bowiem pobrać z danej oferty link promocyjny lub baner i umieścić je na naszej witrynie internetowej. Link możemy umieścić bezpośrednio w tekście a baner przy pomocy kodu html wkleić w odpowiednie miejsce w witrynie. Ostatnim etapem pracy jest promocja tych produktów. Gdy ktoś kliknie link lub baner i założyć np. konto bankowe my zarobimy.

Gdzie promować produkty?

Zdecydowanie najważniejszym punktem zarabiania na afiliacji jest miejsce, w którym promujemy dane produkty. To od niego będzie zależało czy i ile osób z dotrze do naszego baneru i zdecyduje się z niego skorzystać. Oprócz ilości osób ważna jest też ich “jakość”. Warto promować produkty w obrębie tematycznym. Jeśli zatem promujemy konta bankowe, warto robić, to na odpowiednich forach czy witrynach, gdzie odbiorcy są już potencjalnie zainteresowani naszym produktem. Pierwszym miejscem, gdzie możemy promować daną ofertę, jest nasza własna witryna. Prowadzenie bloga, strony tematycznej czy serwisu warto wykorzystać do umieszczenia baneru na witrynie. Reklama taka nie będzie nachalna, a wiele osób widząc, że polecamy to rozwiązanie, skorzysta z oferty. Kolejnym miejscem są media społecznościowe. Facebook czy Instagram posiadają bardzo wielu użytkowników. Promowanie w takich miejscach powinno być jednak zgodne z regulaminem i nie być spamem. Zarzucając wiele osób takim samymi wiadomościami czy umieszczając wiele takich samych postów na grupach, nasze konto zostanie zablokowane. Portale społecznościowe warto wykorzystać bardziej jako miejsce, w którym mamy wielu znajomych i osobiście polecać im dany produkt.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również promowanie ofert np. na kanale na YouTube. Tworzenie materiałów wideo przyciąga wiele osób i jeśli posiadamy kanał, warto umieścić reklamy na początku filmiku czy link do danego produktu w opisie. Do przydatnych miejsc można zaliczyć np. blogi tematyczne innych osób czy fora tematyczne. Pamiętać należy jednak o niespamowanie i przestrzeganiu regulaminu.

Czy warto zarabiać w ten sposób?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Zarabianie przez polecanie produktów jest bardzo efektywnym sposobem spieniężania popularności. Jeśli posiadamy grono odbiorców, np. prowadząc boga lub jeśli potrafimy dotrzeć do dużej ilości osób, afiliacja jest znakomitym pomysłem. Nie posiada ona wielu minusów, rozpoczęcie promowania jest proste, a cały system nie wymaga inwestowania pieniędzy. Korzyścią jest również sporty zarobek, który może wynosić przeciętnie kilkadziesiąt złotych za daną rejestrację z naszego linku. Afiliacja to również wiele systemów i rodzajów produktów. Dzięki temu prowadząc bloga kosmetycznego, możemy polecać kremy czy szampony. Taki sposób zarabiania jest również legalny, gdyż odprowadza się od zarobków podatki a systemy, w ramach których polecamy produkty, współpracujemy największymi markami w Polsce.
Jeśli więc zatem wahamy się lub zastanawiamy, warto spróbować tego typu zarobku. Aby to uczynić, nie musimy spełniać żadnych warunków, a wystarczy krótka rejestracja. Jeśli ten sposób zarabiania przypadnie nam do gustu, będziemy mogli w dalszym ciągu go kontynuować.

Przeczytaj także:

Reklamy warte miliony. Google Ads i wydatki polskich polityków

Reklamy warte miliony. Google Ads i wydatki polskich polityków

Zastanawiasz się ile warte są głosy Polek i Polaków? Serwis Buy Shares opublikował dane dotyczące wydatków przeznaczonych w Polsce na reklamy polityczne. Reklamy polityczne w Google Adwords Google Ads umożliwia realizację kampanii mającej na celu propagowanie treści...

Czym jest Google Merchant Center?

Czym jest Google Merchant Center?

Google Merchant Center to narzędzie dedykowane właścicielom sklepów internetowych umożliwiające reklamę produktów m.in. za pomocą Kampanii produktowych (Google Shopping). Jak wykorzystać GMC, by zwiększyć sprzedaż? Jak przebiega konfiguracja? Dlaczego warto korzystać...

Gdzie pobrać fakturę za reklamę Google Ads?

Gdzie pobrać fakturę za reklamę Google Ads?

Elektroniczne faktury za reklamę w Google Ads można pobrać bezpośrednio za pośrednictwem konta. Wydatki na reklamy w Google Ads są w pełni dokumentowane, a Google wystawia faktury VAT dla każdego przedsiębiorcy, który uzupełni dane firmy w "Profilu rozliczeniowym"....