fbpx

Certyfikat rezydencji podatkowej Google Ads (Google AdWords)

Kwi 1, 2019

Zbliżający się termin rozliczenia podatku rocznego sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się wymaganą przez urzędy dokumentacją. Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem, jeżeli jako firma korzystaliśmy w 2018 roku z Google AdWords? Czym jest certyfikat rezydencji podatkowej? O tym w poniższym artykule.

certyfikat rezydencji podatkowej 2019

Czym jest rezydencja podatkowa?

Inaczej nazywana domicylem podatkowym – to stałe, międzynarodowe miejsce, w którym dopełnia się zobowiązań finansowych (np. rozliczeń z urzędami). Od niego zależy to, w jakim zakresie i kto podlega opodatkowaniu w danym kraju. Miejsce, w którym rozliczamy się z podatków, czyli nasza rezydencja podatkowa zależy przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się centrum naszych interesów gospodarczych i osobistych. Podczas jego ustalania zważa się także na to ile czasu osoba fizyczna zamieszkuje w danym państwie. Rezydentem podatkowym danego kraju można zostać jedynie wówczas, gdy w ciągu roku przebywało się na jego terytorium minimum 183 dni. Oprócz tego do ustalenia domicylu podatkowego bierze się także pod uwagę to, gdzie podatnik prowadzi aktywności na tle kulturalnym, społecznym i obywatelskim. Czasem uwzględnia się również miejsce zamieszkania najbliższej rodziny podatnika.

Podwójne opodatkowanie

Możliwe jest uzyskanie dwóch rezydencji podatkowych w różnych państwach. Takie sytuacje zdarzają się, gdy dana osoba fizyczna przebywa w jednym państwie minimum 183 dni i jednocześnie, jako miejsce zamieszkania wskazuje inny kraj. Takie przypadki są rozpatrywane indywidualnie przez właściwy urząd. Jeżeli znaleźliśmy się w takich okolicznościach, należy powołać się na umowę międzynarodową, która mówi o unikaniu podwójnego opodatkowania obywatela. Wtedy na podstawie przepisów ustala się ostateczną rezydencję podatkową danej osoby.

Złamanie rezydencji podatkowej

To umowny termin określający przypadek, w którym podatnik w ciągu roku zmieni miejsce zamieszkania lub z jakichś powodów przeniesie centrum swoich interesów życiowych do innego państwa. W takiej sytuacji należy postarać się o zdobycie dokumentu certyfikującego rezydencję podatkową. Na jego podstawie zagraniczna administracja zatwierdza domicyl podatkowy osoby fizycznej. Ten certyfikat służy także potwierdzeniu przez właściwy organ, że podatnik nie uchyla się od zapłaty zobowiązań finansowych wobec państwa.

Uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej w Polsce

W naszym kraju ten dokument wystawia urząd skarbowy właściwy dla danego podatnika. Osoba fizyczna może go uzyskać po złożeniu wcześniej odpowiedniego wniosku do urzędu. Jest to zaświadczenie potwierdzające, że podatnik zamieszkuje w Polsce lub ma tutaj centrum swoich interesów życiowych i rozlicza podatki. Dzięki temu dokumentowi możemy potwierdzić swoją siedzibę do rozliczeń – bieżącą lub przeszłą. Za pomocą tego certyfikatu nie można ustalić jedynie przyszłej rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej Google AdWords

certyfikat rezydencji podatkowej 2019 google adwords

Certyfikat rezydencji podatkowej 2019 Google AdWords [kliknij by pobrać]

O ten dokument powinna postarać się każda osoba, która wykorzystuje Google Ads do reklamowania swojego przedsiębiorstwa. Powinno się go dostarczyć do biura księgowego przed rozliczeniem podatku PIT za 2018 rok. Jest konieczny, aby rozliczenie zostało prawidłowo przygotowane. To zaświadczenie wydawane przez właściwy organ, który jest odpowiednikiem urzędu skarbowego w naszym kraju. Tak jak każdy dokument tego typu, zaświadcza o miejscu pobytu osoby fizycznej podlegającej obowiązkowi podatkowemu. Zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie oferowane przez Google jest wystawiane przez irlandzki urząd podatkowy w formacie elektronicznym i w języku angielskim. Dokument przygotowany w tej formie jest ważnym dokumentem uwzględnianym przez polski urząd podatkowy. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat można zadzwonić na infolinię Google Ads pod numer 800 702 380.

Co powinien zawierać prawidłowo wydany certyfikat?

Na dokumencie powinna być widoczna data wystawienia oraz dane, które pozwalają na identyfikację podmiotu: nazwa firmy i jej siedziba. Oprócz tego w dokumencie należy także zawrzeć informację o tym, w jakim celu został wydany. Certyfikat jest ważny do czasu, gdy nie zmienią się okoliczności, które potwierdza.

Warto wiedzieć, że uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej od Google AdWords jest możliwe tylko w przypadku, gdy podczas tworzenia konta potwierdzimy, że rozliczamy się z urzędem, jako firma (a nie osoba prywatna). Google nie może udzielać porad związanych z rozliczeniem podatku. Jeżeli mamy jakieś pytania dotyczące wyliczenia podatku od kampanii reklamowych warto udać się bezpośrednio do urzędu skarbowego lub doradcy finansowego.

Autor wpisu

Jakub Werelich

Jakub Werelich

Specjalista SEO

Przeczytaj także:

Hosting WordPress Google Cloud

Hosting WordPress Google Cloud

Google Cloud – hosting Wordpress Co to jest WordPress? WordPress to największa na świecie platforma CMS, stworzona z myślą o zakładaniu i prowadzeniu blogów. WordPress bazuje na technologii PHP, która jest powszechnie stosowana do budowy stron internetowych. Historia...

G Suite Google dla Twojej firmy, sprawdź cennik i opinie

G Suite Google dla Twojej firmy, sprawdź cennik i opinie

Twoja firma wszędzie tam gdzie Ty G Suite to narzędzia, których potrzebujesz do pracy, dostępne online. Twórz i edytuj dokumenty ze swoimi współpracownikami w czasie rzeczywistym, gdziekolwiek jesteś. Skonfiguruj swój własny pakiet G Suite, wybierając wariant z...