fbpx

Dzień Bezpiecznego Internetu – Zostań Asem Internetu!

Lut 5, 2019

To dziś obchodzony jest w całej Europie Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce organizowany jest on przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, które bacznie czuwają nad odpowiedzialnym i racjonalnym serfowaniem w necie. Z tej okazji wiele organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i firm promuje oraz zwraca uwagę na kwestię bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa stworzona przez firmę Google, która nosi nazwę „Asy Internetu”.

dzień bezpiecznego internetu

Be Internet Awesome!

Asy Internetu to edukacyjny program pod hasłem „Rozsądek, Uważność, Siła, Życzliwość i Odwaga”. To pięć podstawowych pojęć oznaczających kluczowe wartości, których potrzebuje każdy młody użytkownik sieci.

  • Rozsądek związany jest ściśle z poszanowaniem prywatności i rozumieniem granic, których nie warto przekraczać w Internecie. Prawdziwie utrzymany wizerunek w sieci, oparty o rozsądne udostępnianie osobistych informacji, daje poczucie pewności i bezpieczeństwa.
  • Uważność w rozumieniu współautorów projektu Google, polega na bacznym skupieniu i rozróżnianiu prawdy od kłamstwa, nawet w sytuacjach manipulacyjnych, wyłudzania i zagrożenia. Uważność w sieci zmniejsza ryzyko phishingu i kradzieży.
  • Siła nie traktowana w tym wypadku, jako sprawność fizyczna, ale umiejętność wirtualnej obrony swoich poglądów i wartości. Siła pozwala chronić dane osobowe przed hakerami i tworzyć silne hasła dostępu.
  • Życzliwość powinna stanowić najważniejszą wartość nie tylko w sieci, ale również w realnym życiu. To szacunek zarówno do siebie jak i innych oraz możliwość budowania trwałych relacji opartych na trosce i zaufaniu.
  • Odwaga to cecha przydatna w najtrudniejszych sytuacjach. To gotowość do podejmowania trudnych tematów i stawania w obronie innych. Odwaga jest cechą również tych osób, które nie boją się prosić o pomoc i zgłaszają niepoprawne sytuację rodzicom bądź opiekunom.

Asy Internetu pozwalają odkrywać wirtualny świat

Program złożony jest z kilku odrębnych części. Doskonale uświadamia każdą jednostkę o zagrożeniu panującym w sieci, dzięki odpowiednim materiałom przygotowanym zarówno dla nauczycieli, dzieci i rodziców.
Dla dzieci została przygotowana inteligentna gra o nazwie „Interlandia”. Przedstawia ona pięć tajemniczych wysp, będących oddzielnymi planszami gry. Skrywają one najważniejsze tajniki internetu, które pozwalają odkrywać wirtualny świat i uczą, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia.
By wesprzeć również nauczycieli w prowadzeniu zajęć, w ramach programu zostały również przygotowane specjalne scenariusze lekcyjne z podręcznikiem i dołączonymi materiałami. Publikacja została stworzona z myślą o dzieciach z klas 3-6, ale doskonale sprawdza się również w młodszych klasach, gdyż obecnie z Internetu korzystają już nawet kilkuletnie dzieci, które zupełnie nie mają pojęcia o niebezpieczeństwie w sieci.
Rodzice mogą posiłkować się dodatkowymi materiałami,które są dostępne w bibliotece Fundacji Szkoła z Klasą i na bieżąco edukować swoje dzieci również w zaciszu domowym.
Więcej informacji o programie Asy Internetu oraz gra online dla dzieci, dostępne są na stronie: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all

Przeczytaj także:

Reklamy warte miliony. Google Ads i wydatki polskich polityków

Reklamy warte miliony. Google Ads i wydatki polskich polityków

Zastanawiasz się ile warte są głosy Polek i Polaków? Serwis Buy Shares opublikował dane dotyczące wydatków przeznaczonych w Polsce na reklamy polityczne. Reklamy polityczne w Google Adwords Google Ads umożliwia realizację kampanii mającej na celu propagowanie treści...

Czym jest Google Merchant Center?

Czym jest Google Merchant Center?

Google Merchant Center to narzędzie dedykowane właścicielom sklepów internetowych umożliwiające reklamę produktów m.in. za pomocą Kampanii produktowych (Google Shopping). Jak wykorzystać GMC, by zwiększyć sprzedaż? Jak przebiega konfiguracja? Dlaczego warto korzystać...

Gdzie pobrać fakturę za reklamę Google Ads?

Gdzie pobrać fakturę za reklamę Google Ads?

Elektroniczne faktury za reklamę w Google Ads można pobrać bezpośrednio za pośrednictwem konta. Wydatki na reklamy w Google Ads są w pełni dokumentowane, a Google wystawia faktury VAT dla każdego przedsiębiorcy, który uzupełni dane firmy w "Profilu rozliczeniowym"....