Dzień Bezpiecznego Internetu – Zostań Asem Internetu!

Lut 5, 2019

To dziś obchodzony jest w całej Europie Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce organizowany jest on przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, które bacznie czuwają nad odpowiedzialnym i racjonalnym serfowaniem w necie. Z tej okazji wiele organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i firm promuje oraz zwraca uwagę na kwestię bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa stworzona przez firmę Google, która nosi nazwę „Asy Internetu”.

dzień bezpiecznego internetu

Be Internet Awesome!

Asy Internetu to edukacyjny program pod hasłem „Rozsądek, Uważność, Siła, Życzliwość i Odwaga”. To pięć podstawowych pojęć oznaczających kluczowe wartości, których potrzebuje każdy młody użytkownik sieci.

  • Rozsądek związany jest ściśle z poszanowaniem prywatności i rozumieniem granic, których nie warto przekraczać w Internecie. Prawdziwie utrzymany wizerunek w sieci, oparty o rozsądne udostępnianie osobistych informacji, daje poczucie pewności i bezpieczeństwa.
  • Uważność w rozumieniu współautorów projektu Google, polega na bacznym skupieniu i rozróżnianiu prawdy od kłamstwa, nawet w sytuacjach manipulacyjnych, wyłudzania i zagrożenia. Uważność w sieci zmniejsza ryzyko phishingu i kradzieży.
  • Siła nie traktowana w tym wypadku, jako sprawność fizyczna, ale umiejętność wirtualnej obrony swoich poglądów i wartości. Siła pozwala chronić dane osobowe przed hakerami i tworzyć silne hasła dostępu.
  • Życzliwość powinna stanowić najważniejszą wartość nie tylko w sieci, ale również w realnym życiu. To szacunek zarówno do siebie jak i innych oraz możliwość budowania trwałych relacji opartych na trosce i zaufaniu.
  • Odwaga to cecha przydatna w najtrudniejszych sytuacjach. To gotowość do podejmowania trudnych tematów i stawania w obronie innych. Odwaga jest cechą również tych osób, które nie boją się prosić o pomoc i zgłaszają niepoprawne sytuację rodzicom bądź opiekunom.

Asy Internetu pozwalają odkrywać wirtualny świat

Program złożony jest z kilku odrębnych części. Doskonale uświadamia każdą jednostkę o zagrożeniu panującym w sieci, dzięki odpowiednim materiałom przygotowanym zarówno dla nauczycieli, dzieci i rodziców.
Dla dzieci została przygotowana inteligentna gra o nazwie „Interlandia”. Przedstawia ona pięć tajemniczych wysp, będących oddzielnymi planszami gry. Skrywają one najważniejsze tajniki internetu, które pozwalają odkrywać wirtualny świat i uczą, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia.
By wesprzeć również nauczycieli w prowadzeniu zajęć, w ramach programu zostały również przygotowane specjalne scenariusze lekcyjne z podręcznikiem i dołączonymi materiałami. Publikacja została stworzona z myślą o dzieciach z klas 3-6, ale doskonale sprawdza się również w młodszych klasach, gdyż obecnie z Internetu korzystają już nawet kilkuletnie dzieci, które zupełnie nie mają pojęcia o niebezpieczeństwie w sieci.
Rodzice mogą posiłkować się dodatkowymi materiałami,które są dostępne w bibliotece Fundacji Szkoła z Klasą i na bieżąco edukować swoje dzieci również w zaciszu domowym.
Więcej informacji o programie Asy Internetu oraz gra online dla dzieci, dostępne są na stronie: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all

Przeczytaj także:

G Suite Google dla Twojej firmy, sprawdź cennik i opinie

G Suite Google dla Twojej firmy, sprawdź cennik i opinie

Twoja firma wszędzie tam gdzie Ty G Suite to narzędzia, których potrzebujesz do pracy, dostępne online. Twórz i edytuj dokumenty ze swoimi współpracownikami w czasie rzeczywistym, gdziekolwiek jesteś. Skonfiguruj swój własny pakiet G Suite, wybierając wariant z...

YouTube Premium i YouTube Music dostępne także w Polsce!

YouTube Premium i YouTube Music dostępne także w Polsce!

Aż cztery lata! Tyle musieli czekać Polacy, by móc w pełni korzystać z usługi YouTube Premium i YouTube Music. Premiera płatnego YouTuba odbyła się bowiem już w 2015 roku, w Stanach Zjednoczonych pod pierwotną nazwą YouTube RED. Dziś YouTube Premium podbija wirtualny...

Wrocław - Poland

ul. Aleksandra Ostrowskiego 30

53-238 Wrocław

hello@pokaż email

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek

8:00 - 16:00

(71)pokaż numer

Pomoc Techniczna

(71)pokaż numer

bok@pokaż email