fbpx

Gdzie pobrać fakturę za reklamę Google Ads?

Lip 6, 2020

Elektroniczne faktury za reklamę w Google Ads można pobrać bezpośrednio za pośrednictwem konta. Wydatki na reklamy w Google Ads są w pełni dokumentowane, a Google wystawia faktury VAT dla każdego przedsiębiorcy, który uzupełni dane firmy w „Profilu rozliczeniowym”. Jeżeli nie wiesz jak pobrać fakturę za kampanię w Google Ads – skorzystaj z naszej instrukcji.

Jak pobrać fakturę za kampanię w Google Ads? (wcześniej Google AdWords)

  • Po zalogowaniu na konto wybierz z górnego menu „Narzędzia i ustawienia”, a następnie w kolumnie „Płatności” opcję „Dokumenty”;

  • Uzyskasz dostęp do listy rozliczeń z ostatnich trzech miesięcy, lecz możesz także wybrać interesujący Cię zakres dat np. „Bieżący rok”. Jeśli poszukujesz faktury dotyczącej konkretnego okresu rozliczeniowego, zaznacz odpowiedni zakres dat:

  • Wybierz „Wszystkie Transakcje”, a następnie opcję „VAT” – znajdziesz tam numer faktury wraz z linkiem do pliku oraz datą utworzenia dokumentu

  • Zależnie od potrzeb kliknij w polecenie „Drukuj” lub „Zapisz jako”.

 

Czy faktura z Google Ads może być dostarczona mailem?

Ustawienie płatności Płatności automatyczne lub ręczne Fakturowanie miesięczne
Dostarczanie faktur e-mailem lub Pocztą NIE TAK

Faktury za reklamę Google Ads dla reklamodawców korzystających z płatności ręcznych lub automatycznych nie mogą być dostarczone pocztą tradycyjną lub e-mailem. 

Faktury za reklamę Google Ads mogą być dostarczone pocztą tradycyjną lub e-mailem tylko dla firm korzystających z fakturowania miesięcznego. W tym celu należy edytować ustawienia w zakładkach „Dostarczanie faktur pocztą” lub „Dostarczanie faktur pocztą elektroniczną”. Zakładki te znaleźć można w menu pod nazwą „Ustawienia płatności”.

Kiedy faktura za kampanię w Google Ads będzie gotowa?

Zgodnie z regulaminem Google Ads, faktury za reklamę wystawiane są od piątego dnia roboczego kolejnego miesiąca. Zazwyczaj jednak faktura dostępna jest do 7 dnia nowego miesiąca.

 

Przykład: Faktura za wpłaty uiszczone w Czerwcu będzie dostępna do 7-go Lipca.

 

Wystawiane dokumenty rozliczeniowe dotyczą płatności z miesiąca poprzedniego. Przed upłynięciem tej daty widoczne będzie powiadomienie „Faktura nie jest gotowa”.
Co ważne, faktura dotyczy wyłącznie uiszczonych w poprzednim miesiącu płatności, nie zaś aktualnych kosztów wygenerowanych przez kliknięcia.

Do faktury dołączane są także wyciągi z kampanii Google Ads. Są to dokumenty nieco bardziej szczegółowe. Jednocześnie, wyciągi nie mogą być uznane za dokumenty księgowe. Mogą za to posłużyć do analizy kosztów kliknięć. Jeśli korzystasz z usług agencji reklamowej możesz poprosić o wyciąg z kampanii Google Ads, by przeanalizować dotychczasowe wyniki!

 

Miesięczne płatności za reklamy Google Ads – faktury

Gdzie pobrać fakturę w panelu Google Ads? Instrukcje udostępniane przez Google różnią się zależnie od wybranej uprzednio formy rozliczeń. W przypadku fakturowania miesięcznego należy:

  • wybrać opcję „Dokumenty rozliczeniowe” w menu menadżera Google Ads;
  • odszukać fakturę, np. z zastosowaniem odpowiedniego numeru faktury;
  • zaznaczyć faktury i wybrać opcję „Pobierz wybrane”.

 

Pokwitowanie płatności a faktura za reklamę w Google Ads

Pokwitowania dotyczącą każdej z dokonanych płatności, nawet gdy wykonano ich kilka w ciągu miesiąca. Tymczasem faktura to dokument księgowy odnoszący się do całości miesięcznych wpłat. Pokwitowania płatności dostępne są w takim samym terminie, a więc do piątego dnia następnego miesiąca. Aby pobrać pokwitowanie płatności należy wykonać następujące kroki:

  • w zakładce „Płatności” wybierz opcję „Podsumowanie płatności”, a kolejno „Transakcje” i „Wyświetl transakcje i dokumenty”;
  • zastosuj „Szczegółowy widok transakcji”, a następnie wybierz okres, którego pokwitowanie dotyczy;
  • w menu „Opis” wybierz opcję „Płatność” i „Plik”. W kolejnym kroku możesz już pokwitowanie pobrać na komputer lub wydrukować.

Warto pamiętać, że na fakturze za reklamę Google Ads nie uwzględnia się podatku VAT i jest to postępowanie w pełni zgodne z przepisami EU. Z tego względu użytkownicy Google Ads powinni samodzielnie obliczać i opłacać należny podatek od wystawionej faktury za płatności.

Autor wpisu

Maciej Kędzia

Maciej Kędzia

Specjalista SEO

Od 8 lat zajmuję się SEO i od samego początku moim głównym zainteresowaniem były jego techniczne aspekty.

Przeczytaj także:

Czy pozycjonowanie stron się opłaca?

Czy pozycjonowanie stron się opłaca?

Dla kogo jest pozycjonowanie stron? Aby odpowiedzieć na to pytanie, można użyć jednej, ogólnej odpowiedzi. Będzie ona brzmiała „dla wszystkich właścicieli stron internetowych”. Aby jednak bardziej przybliżyć zasadę działania pozycjonowania stron i pokazać, jakie...

Co to jest SEO?

Co to jest SEO?

W kontekście rozmów o pozycjonowaniu stron internetowych, bardzo często można trafić na słowo SEO. Co ono właściwie oznacza? Czym jest SEO? SEO to skrót od anglojęzycznego terminu Search Engine Optimalization. Po polsku tłumaczymy to jako optymalizowanie strony pod...

Ile kosztuje pozycjonowanie strony w Google? Cennik SEO na 2021 rok

Ile kosztuje pozycjonowanie strony w Google? Cennik SEO na 2021 rok

Jak dużo będziemy musieli zapłacić za pozycjonowanie stron, aby przyniosło ono pożądane efekty? W sieci roi się od ofert, obiecujących topowe pozycje za 100 lub 200 złotych miesięcznie. Uczciwie trzeba przyznać, że z punktu widzenia klienta, nie mającego pojęcia o...