fbpx

Gdzie pobrać fakturę za reklamę Google Ads?

Lip 6, 2020

Elektroniczne faktury za reklamę w Google Ads można pobrać bezpośrednio za pośrednictwem konta. Wydatki na reklamy w Google Ads są w pełni dokumentowane, a Google wystawia faktury VAT dla każdego przedsiębiorcy, który uzupełni dane firmy w „Profilu rozliczeniowym”. Jeżeli nie wiesz jak pobrać fakturę za kampanię w Google Ads – skorzystaj z naszej instrukcji.

Jak pobrać fakturę za kampanię w Google Ads? (wcześniej Google AdWords)

  • Po zalogowaniu na konto wybierz z górnego menu „Narzędzia i ustawienia”, a następnie w kolumnie „Płatności” opcję „Dokumenty”;

  • Uzyskasz dostęp do listy rozliczeń z ostatnich trzech miesięcy, lecz możesz także wybrać interesujący Cię zakres dat np. „Bieżący rok”. Jeśli poszukujesz faktury dotyczącej konkretnego okresu rozliczeniowego, zaznacz odpowiedni zakres dat:

  • Wybierz „Wszystkie Transakcje”, a następnie opcję „VAT” – znajdziesz tam numer faktury wraz z linkiem do pliku oraz datą utworzenia dokumentu

  • Zależnie od potrzeb kliknij w polecenie „Drukuj” lub „Zapisz jako”.

 

Czy faktura z Google Ads może być dostarczona mailem?

Ustawienie płatności Płatności automatyczne lub ręczne Fakturowanie miesięczne
Dostarczanie faktur e-mailem lub Pocztą NIE TAK

Faktury za reklamę Google Ads dla reklamodawców korzystających z płatności ręcznych lub automatycznych nie mogą być dostarczone pocztą tradycyjną lub e-mailem. 

Faktury za reklamę Google Ads mogą być dostarczone pocztą tradycyjną lub e-mailem tylko dla firm korzystających z fakturowania miesięcznego. W tym celu należy edytować ustawienia w zakładkach „Dostarczanie faktur pocztą” lub „Dostarczanie faktur pocztą elektroniczną”. Zakładki te znaleźć można w menu pod nazwą „Ustawienia płatności”.

Kiedy faktura za kampanię w Google Ads będzie gotowa?

Zgodnie z regulaminem Google Ads, faktury za reklamę wystawiane są od piątego dnia roboczego kolejnego miesiąca. Zazwyczaj jednak faktura dostępna jest do 7 dnia nowego miesiąca.

 

Przykład: Faktura za wpłaty uiszczone w Czerwcu będzie dostępna do 7-go Lipca.

 

Wystawiane dokumenty rozliczeniowe dotyczą płatności z miesiąca poprzedniego. Przed upłynięciem tej daty widoczne będzie powiadomienie „Faktura nie jest gotowa”.
Co ważne, faktura dotyczy wyłącznie uiszczonych w poprzednim miesiącu płatności, nie zaś aktualnych kosztów wygenerowanych przez kliknięcia.

Do faktury dołączane są także wyciągi z kampanii Google Ads. Są to dokumenty nieco bardziej szczegółowe. Jednocześnie, wyciągi nie mogą być uznane za dokumenty księgowe. Mogą za to posłużyć do analizy kosztów kliknięć. Jeśli korzystasz z usług agencji reklamowej możesz poprosić o wyciąg z kampanii Google Ads, by przeanalizować dotychczasowe wyniki!

 

Miesięczne płatności za reklamy Google Ads – faktury

Gdzie pobrać fakturę w panelu Google Ads? Instrukcje udostępniane przez Google różnią się zależnie od wybranej uprzednio formy rozliczeń. W przypadku fakturowania miesięcznego należy:

  • wybrać opcję „Dokumenty rozliczeniowe” w menu menadżera Google Ads;
  • odszukać fakturę, np. z zastosowaniem odpowiedniego numeru faktury;
  • zaznaczyć faktury i wybrać opcję „Pobierz wybrane”.

 

Pokwitowanie płatności a faktura za reklamę w Google Ads

Pokwitowania dotyczącą każdej z dokonanych płatności, nawet gdy wykonano ich kilka w ciągu miesiąca. Tymczasem faktura to dokument księgowy odnoszący się do całości miesięcznych wpłat. Pokwitowania płatności dostępne są w takim samym terminie, a więc do piątego dnia następnego miesiąca. Aby pobrać pokwitowanie płatności należy wykonać następujące kroki:

  • w zakładce „Płatności” wybierz opcję „Podsumowanie płatności”, a kolejno „Transakcje” i „Wyświetl transakcje i dokumenty”;
  • zastosuj „Szczegółowy widok transakcji”, a następnie wybierz okres, którego pokwitowanie dotyczy;
  • w menu „Opis” wybierz opcję „Płatność” i „Plik”. W kolejnym kroku możesz już pokwitowanie pobrać na komputer lub wydrukować.

Warto pamiętać, że na fakturze za reklamę Google Ads nie uwzględnia się podatku VAT i jest to postępowanie w pełni zgodne z przepisami EU. Z tego względu użytkownicy Google Ads powinni samodzielnie obliczać i opłacać należny podatek od wystawionej faktury za płatności.

Autor wpisu

Maciej Kędzia

Maciej Kędzia

Specjalista SEO

Od 8 lat zajmuję się SEO i od samego początku moim głównym zainteresowaniem były jego techniczne aspekty.

Przeczytaj także:

Shoper Kampanie – Czy to się opłaca? Opinie i Cennik

Shoper Kampanie – Czy to się opłaca? Opinie i Cennik

Shoper to jedna z popularnych platform e-commerce, która działa w modelu SaaS. Korzystają z niej osoby, które chcą szybko i wygodnie założyć sklep internetowy. Firma zapewnia szeroki wybór pakietów, odpowiednich zarówno dla małych e-sklepów, jak i tych działających na...

Jak odpowiadać na negatywne opinie w Google Maps?

Jak odpowiadać na negatywne opinie w Google Maps?

Obecnie w niemal każdej branży panuje duża konkurencja. Pytanie więc, czym kierować się przy wyborze konkretnego dostawcy usług lub produktów? Wielu konsumentów przy podejmowaniu decyzji kieruje się opiniami innych – nie tylko wyrażonymi przez przyjaciół lub...

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Prowadzisz sklep internetowy i zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zwiększyć sprzedaż? To poważne wyzwanie – zwłaszcza, że konkurencji w świecie e-commerce przybywa dosłownie z dnia na dzień. Są jednak sposoby na to, aby krok po kroku zwiększyć liczbę transakcji i...