Reklama Google Ads

Google Ads (dawniej Google AdWords) to nieinwazyjna reklama w postaci nie tylko linków tekstowych ale również w postaci ciekawych kreacji reklamowych (np. wideo). Nasi certyfikowani eksperci stworzą dla Ciebie kampanię Google Ads, która dotrze do osób poszukujących Twoich produktów oraz usług.

Jesteś tutaj: Strona główna » Google Ads

Dlaczego warto skorzystać z reklamy w Google Ads?

Natychmiastowy efekt

Reklama wyświetla się od razu pierwszej stronie wyników Google.

Precyzyjnie określona grupa odbiorców

Docieraj do osób, które w danym momencie szukają Twoich usług.

Mierzalność efektów

Będziesz dokładnie wiedział, na co wydałeś swoje pieniądze oraz jaki przyniosło to efekt.

Płacisz tylko za kliknięcia

Opłata pobierana jest wyłącznie za kliknięcia (wejścia na Twoją stronę).

Reklamuj się gdzie chcesz

Nieograniczona liczba słów kluczowych, na jakie wyświetlają się reklamy.

Pełna kontrola kosztów

Precyzyjnie określony budżet reklamowy.

Pełne bezpieczeństwo

Niewrażliwość na zmiany algorytmów wyszukiwarki.

Przewaga nad pozycjonowaniem

Wyniki płatne będą zawsze nad wynikami naturalnymi.

Ponadto, w trakcie prowadzenia kampanii
Google Ads możemy:

 • dodawać nowe słowa kluczowe,
 • zmieniać treści reklam,
 • dostosowywać budżet reklamowy do sezonowości,
 • zwiększać lub zmniejszać nakłady na reklamę w zależności od lokalizacji,
 • wyświetlać reklamy w konkretnych dniach czy godzinach,

… i wiele więcej

Formularz Kontaktowy

Skorzystaj z formularza aby uzyskać darmową wycenę.

Wycena Google Ads

~

Twoje dane są bezpieczne.

Porozmawiaj z ekspertem w sprawie obsługi kampanii Google Ads

Uzyskaj bezpłatną wycenę kosztów prowadzenia kampanii reklamowej w Google

Zaproponujemy rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Pomożemy Ci w doborze odpowiednich kanałów reklamy.

Zbadamy działania konkurencji, aby przedstawić Ci aktualną sytuację w branży.

Podpowiemy, które produkty / usługi promować.

Zadzwoń teraz

601 774 553

Google Ads cena prowadzenia kampanii

Google Ads – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Etapy tworzenia kampanii w Google Ads

Tworzenie kampanii w wyszukiwarce Google można podzielić na 8 kluczowych etapów. Każdy z nich jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania reklamy jako całości.

9

Określenie celów i strategii kampanii

5

Określenie grupy docelowej

5

Wybór konkurencyjnych słów kluczowych

5

Tworzenie tekstów reklamowych

5

Wybór odpowiednich stron docelowych

5

Bieżąca optymalizacja kampanii

5

Dodawanie słów wykluczających

8

Analiza efektów i dalsza optymalizacja

Cel i strategie
Kampanii Google AdWords

Strategia marketingu internetowego stanowi swoistą mapę dla przedsiębiorstwa. Dobrze skonstruowana umożliwia wykorzystanie w pełni wszystkich zasobów organizacji do osiągnięcia zamierzonych celów marketingowych.

Proces planowania kampanii SEM rozpoczyna się od określenia roli, jaką będzie odgrywać w całej strategii marki. Budowanie jej polega na znalezieniu obszarów, w których wyszukiwarki będą efektywne pod względem ekonomicznym i przyczynią się do rozwiązania realnych problemów.

Strategia musi przełożyć wewnętrzny problem dotyczący sprzedaży produktów lub usług przez przedsiębiorstwa na zewnętrzny cel związany z nabywcami i ich potrzebami. Kampania Google Ads (Google AdWords) w wyszukiwarce może realizować nieograniczoną liczbę zadań.

Cele marketingowe
reklamy w wyszukiwarkach

 • poprawa wizerunku;
 • wzrost sprzedaży;
 • wzrost oglądalności serwisu;
 • wykonanie określonej akcji przez Internautów.

Kampania Wizerunkowa

Celem kampanii wizerunkowej jest zbudowanie korzystnego obrazu firmy oraz jej produktów, wzrost świadomości marki lub wzmocnienie debiutu produktu na rynku. Ta strategia w Google AdWords polega na długookresowej obecności strony na słowa kluczowe najbardziej popularne w danej branży. Aby kontakt marki z Internautą był jak najczęstszy, kampania musi mieć zdefiniowaną jak najszerszą liczbę fraz, które mogą zostać użyte przez użytkowników wyszukiwarki.

Ważna jest również pozycja samych linków sponsorowanych. Reklama powinna znaleźć się jak najwyżej w zestawienia wyników, aby przekaz dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. Sam komunikat promocyjny musi być dostosowany oraz spójny z ogólną strategią komunikacyjną marki.

W kampaniach wizerunkowych mniej liczy się liczba kliknięć w link sponsorowany, ale przede wszystkim liczba odsłon na możliwie najwyższych pozycjach.

Kampania Sprzedażowa

Wyszukiwarki idealnie spełniają cele sprzedażowe. Kampanie linków sponsorowanych stymulują wzrost transakcji zarówno poprzez Internet, jak i poza nim. Podstawą jest tu dobrze wykonana strona, na którą trafia internauta z reklamy (landing page). Specjalnie przygotowana witryna lub podstrona musi po pierwsze zawierać wszelkie pożyteczne dla kupującego informacje oraz wzywać do działania (zakupu – call to action).

W przypadku tej strategii ważne jest, aby koszt pozyskania jednego klienta nie był wyższy niż zysk wygenerowany z jego zakupu. W tym celu wybiera się słowa kluczowe z tzw. „długiego ogona” zawierające pełną nazwę produktu (np. buty nike air series 6e Premium). Tego typu frazy charakteryzują się zazwyczaj mniejszą konkurencją (niższym CPC), a tym samym lepiej trafiają do potencjalnych konsumentów, gdyż lepiej wyrażają ich intencję.

Kampania Generująca Ruch

Strategia pozyskiwania ruchu (kampania trafficowa) jest związana z wygenerowaniem dużego i wartościowego ruchu na stronie www.Najczęściej korzystają z niej portale internetowe, dla których głównym źródłem generowania zysków jest sprzedaż powierzchni reklamowych. Portalom zależy na jak największej liczbie odwiedzających dokonujących wielu odsłon.

Strategia ta opiera się na zdobyciu ruchu z wyszukiwarek przy zachowaniu jak najmniejszych kosztów za pojedyncze wejście. W tym celu wybiera się możliwie największą liczbę słów kluczowych, najczęściej tych mniej obleganych przez reklamodawców.

Kampania Określonych Akcji

Ostatni typ kampanii jest związany z wykonaniem przez Internautów określonych akcji, czyli zadań zaplanowanych przez reklamodawców.

Może to być wypełnienie formularza, ściągnięcie pliku czy wykonanie telefonu pod dedykowany numer. Kluczem do sukcesu jest dobrze zaplanowana strona docelowa, która musi przekonać użytkownika do wykonania akcji.

Bezpłatna kalkulacja kampanii

Wyślij nam swój adres strony WWW oraz przykładowe słowa kluczowe, a przygotujemy dla Ciebie bezpłatną kalkulację.

Strona internetowa jako skuteczny kanał pozyskiwania klientów

Wzrastająca popularność sieci spowodowała, że internet stał się kolejnym kanałem, poprzez który specjaliści od reklamy mogli wprowadzać produkty na rynek. Mogą oni stwarzać innowacyjne kampanie, które trafiają do publiczności efektywniej niż tradycyjne metody reklamy. Bardzo ważne jest wykorzystanie marketingu internetowego, aby posiadanie firmowego serwisu internetowego nie było celem samym w sobie. Samo posiadanie strony może przynieść mizerne korzyści, a nawet straty, jeśli ta nie będzie wspierana przez odpowiednią reklamę. Witryna powinna być elementem strategii firmy, który pomaga w osiągnięciu celu biznesowego.

Przedsiębiorstwa mogą odnosić znaczące korzyści dzięki promocji witryn internetowych w wyszukiwarkach. Ta forma reklamy nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla firm sprzedających swoje towary bezpośrednio w sieci. Dla przedsiębiorstw internet może być dodatkowym kanałem zbytu.

Strony internetowe można podzielić na dwie grupy:

 • komercyjne,
 • niekomercyjne.

Pierwsze są prowadzone w celach zarobkowych, są to np. strony sklepów internetowych lub portale informacyjne sprzedające powierzchnie reklamowe. Drugą grupę stanowią strony, które nie przynoszą korzyści finansowych. Przykładem mogą być strony domowe prowadzone w ramach hobby albo witryny organizacji pozarządowych. Ich zadaniem nie jest przynoszenie korzyści finansowych ich właścicielom ale propagowanie i rozpowszechnianie informacji.

Niezależnie od podziału obie strony mają wspólny cel, którym jest zyskanie jak największej liczby odwiedzających. Ruch w postaci nowych użytkowników jest możliwy do zdobycia dzięki reklamie w wyszukiwarkach.

Generuj więcej wartościowych odwiedzin z wyszukiwarki Google

Reklama w wyszukiwarce internetowej Google może służyć nie tylko generowaniu odwiedzin w serwisie internetowym. Linki sponsorowane Google Ads to dobry sposób na budowanie świadomości lub kształtowanie wizerunku marki. Zbudowanie globalnego znaku przy wykorzystaniu internetu może zająć zaledwie kilka lat. Przy zastosowaniu tradycyjnych metod wypromowanie na taką skalę mogłoby zająć nawet kilkadziesiąt lat. Firmy, które dzięki aktywności w internecie i dostosowaniu się do nowych trendów odniosły sukces to na przykład w Polsce Allegro, a na świecie Amazon.

Z badań przeprowadzonych przez firmę GEMIUS wynika, że 1/3 internautów w Polsce wchodzi na strony internetowe, których adresy zapamiętali w momencie wyświetlania ich w postaci linków sponsorowanych Google Ads. 36% użytkowników zapamiętuje nazwy firm, których adres witryn znajdują się na pierwszych pozycjach wyników wyszukiwania.

Największą zaletą reklamy w wyszukiwarce Google jest to, że daje firmie możliwość dotarcia do klienta zainteresowanego w danej chwili konkretną usługą czy produktem. To tak, jak gdyby móc wyświetlać reklamę samochodu w telewizji tylko tym, którzy w ciągu najbliższego miesiąca mają zamiar kupić nowe auto.

Reklama Google Ads dla zapytania

Reklama Google Ads dla zapytania „Samochód z salonu”

Przedsiębiorstwo może przedstawić swoją ofertę potencjalnemu klientowi, który poprzez zadanie zapytania do wyszukiwarki zgłasza swoją potrzebę. Żadna z form reklamy internetowej ani żadne inne media nie dają tak głębokiej możliwość interakcji z użytkownikiem. Reklama w Google jest mniej agresywna, nie narzuca się internaucie przeglądającemu zasoby sieci (w przeciwieństwie do uciążliwych banerów). Prosta, tekstowa a przede wszystkim nieinwazyjna forma przekazu nie opóźnia ładowania strony ani nie rozprasza użytkownika. Algorytmy wyszukiwarek są coraz precyzyjniejsze, co sprawia, iż użytkownicy ufają przedstawionym wynikom. Jako uzupełnienie informacji traktują komercyjne linki sponsorowane, w które często klikają. Wskaźnik wejść na stronę (CTR) w przypadku reklamy w wyszukiwarkach jest dużo wyższy niż w przypadku pozostałych form. Na ogół wynosi około 2-3% dla linków sponsorowanych, dla tradycyjnych form reklamowych średnio w marcu 2007 wyniósł 0,187.

Rozkład CTR linków sponsorowanych Google Ads

Rozkład CTR linków sponsorowanych Google Ads

Za internetem przemawia również jego zasięg. Wizytówka internetowa firmy dostępna jest 365 dni w roku, 24 godziny na dobę z każdego miejsca na ziemi. Ścisłe powiązanie wyszukiwarek z reklamą kontekstową sprawia, iż reklama serwisu może wyświetlić się na setkach tysięcy partnerskich witryn. Takiego zasięgu nie umożliwia żadna z sieci reklamowych zajmująca się pośrednictwem w sprzedaży powierzchni reklamowych na witrynach www.

Wyszukiwarki dają możliwość promocji nowych firm w branży ze skromnym budżetem na reklamę. Przykładowo koszt miesięczny reklamy frazy „nieruchomości wrocław” dla pierwszej dziesiątki naturalnych wyników w wyszukiwarce google wynosi około 1500 zł. W dużym przybliżeniu może to dać ok. 1100 potencjalnych wejść na stronę internetową w miesiącu przy koszcie za kliknięcie CPC 1,36zł.

Prognozowana skuteczność reklamy w Google Ads dla zapytania

Prognozowana skuteczność reklamy w Google Ads dla zapytania „nieruchomości wrocław” – dane z narzędzia Planer Słów Kluczowych Google

Firma Google oferuje młodym przedsiębiorstwom darmowe kupony do wykorzystania na zakup linków sponsorowanych w programie AdWords (Google Ads). Mają one na celu zachęcenie firm do korzystania z tej formy promocji. Na ogół są to kupony o nominale od 100 do 300 zł. Zakładając, że średni koszt wejścia po optymalizacji wyniesie 0,20 zł, raczkującej firmie może dać to ruch z rzędu 500-1500 wejść. Pozyskany ruch z wyszukiwarki jest ściśle powiązany ze słowami kluczowymi poszukiwanymi przez konsumentów. Z punktu widzenia firmy taki ruch na stronie jest cenniejszy od wygenerowanego przez tradycyjne formy reklamy.

Korzystny dla przedsiębiorców jest przyjęty przez wyszukiwarki model rozliczeniowy w wynikach płatnych. Opłaty pobierane są od kliknięcia – bezpośredniego wejścia na stronę internetową firmy. Przedsiębiorstwo płaci więc za efekt. Systemy do zarządzania reklamą w wyszukiwarkach udostępniają szereg narzędzi analitycznych. Dzięki nim właściciele witryn internetowych są w stanie ocenić skuteczność i powodzenie przeprowadzanych kampanii.

W planowaniu kampanii w wyszukiwarkach należy pamiętać o dywersyfikacji. Ruch na firmowej witrynie nie powinien być uzależniany tylko od jednego dostawcy (wyszukiwarki). Stanowić to może poważne zagrożenie w momencie gdy większość odwiedzin generowana jest na przykład poprzez wejścia z naturalnych wyników Google. Istnieje możliwość zablokowania systemu wyszukiwarki strony aby nie pojawiała się w zestawieniu. W momencie zablokowania strony przez wyszukiwarkę (na przykład za stosowanie nielegalnych metod pozycjonowania) witryna przestanie generować ruch, tym samym drastycznie mogą spaść przychody firmy.

Reklama w wyszukiwarkach internetowych idealnie współgra z nowymi kierunkami w marketingu. Z raportu TrendScope 2008 wynika, iż w niedalekiej przyszłości popularnym trendem ma stać się kultura tzw. ZIP. Polega ona na maksymalnym upraszczaniu i kompresowaniu wszystkich dostępnych informacji. Wynika to z przyzwyczajenia ludzi do otrzymywania skróconych informacji oraz rosnącej niezdolności do ich rozumienia. Sposób prezentacji wyników oraz reklamy w wyszukiwarkach doskonale pasują do nowego trendu, co udowadnia słuszność korzystania z tej formy promocji.

Płatna reklama w wyszukiwarce Google

Wyszukiwarki internetowe są podstawowym narzędziem wykorzystywanym do odnajdywania informacji w sieci, dlatego też stały się doskonałym miejscem do prezentowania swojej oferty przez organizacje. Coraz większa konkurencja sprawia, iż coraz trudniej jest o zagospodarowanie wolnej niszy. W wyszukiwarce Google ciężko znaleźć słowa kluczowe, dla których nie wyświetliłaby się chociaż jedna reklama.

Marketing internetowy w wyszukiwarkach jest procesem ciągłym i długotrwałym, dlatego też powinien być na stałe wkomponowany w strategię firmy. Każda kampania musi być poprzedzona szeregiem badań, które dają szczegółowy obraz panującej sytuacji oraz trendów na rynku zarówno wśród klientów, jak i konkurencji. Informacja marketingowa sprzyja zdobywaniu wiedzy, która jest jednym z czynników warunkujących powodzenia przedsiębiorstwa działającego w niemal każdym sektorze gospodarki. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu wiadomości organizacje mogą zredukować niepewność decyzji związanych z kampaniami SEM oraz osiągnąć przewagę na szybko rozwijającym się rynku. Istotne jest obserwowanie tendencji na rynkach zagranicznych, gdyż to one wyznacza­ją kierunek, w którym zmierza polski rynek wyszukiwarek.

Zwiększona świadomość użytkowników Internetu oraz kryzys finansowy doprowadziły do rozbudowywania kampanii reklamowych w wyszukiwarkach przez reklamo­daw­ców. Tendencją na rynkach światowych jest outsourcing kampanii do podmiotów wyspe­cja­li­zowanych w usługach SEM (Agencje SEO / Agencje SEM). Przekazywanie działań zewnętrznym dostawcom związane jest z rosnącą konkurencją w wyszukiwarkach, gdzie maksymalizacja efektów i zwrotów z inwestycji jest coraz trudniejsza i niesie za sobą pracochłonne zarządzanie kampanią. Z drugiej strony organizacje korzystające z usług zewnętrznych narażone są na wypływ istotnych informacji odnośnie ich strategii marketingowych. Pojawia się również problem wyłączności, gdyż wiele agencji obsługuje podmioty z tej samej branży, które dysponują substytucyjnymi produktami oraz posiadają tę samą grupę klientów. Z tego powodu wiele dużych przedsiębiorstw tworzy własne komórki SEM w działach marketingu, które odpowiadają za działania promocyjne.

Wiele cennych informacji z rynku marketingu internetowego w wyszukiwarkach dostarcza amerykański raport „MarketingSherpa 2009-2010 Search Marketing Benchmark Report”. Mimo kryzysu gospodarczego i mocno ograniczanych budżetów reklamowych wydatki na PPC wzrosły w marcu 2009 w stosunku do stycznia 2007 o 18 punktów procentowych. Wynika to przede wszystkim z dużej mierzalności reklamy w wyszu­kiwar­kach, a tym samym dokładnego określenia zwrotu w inwestycji. W czasach, gdy trzeba rozsądnie gospodarować budżetami, SEM daje możliwość pełnego kontrolowania wydatków.

Model pobierania opłat za kliknięcie w reklamę to model coraz częściej wybierany przez wydawców stron internetowych, którzy wzorują się na sukcesie wyszukiwarki Google. Przykładem na to jest największy na świecie portal społecznościowy Facebook, który oferuje reklamodawcom dwa modele rozliczeń: CPM oraz PPC.

Marketing w wyszukiwarkach internetowych jest najszybciej rosnącą gałęzią reklamy on-line. W Polsce w roku 2008 wydatki na SEM wyniosły 269,1 miliona złotych, co stanowi 23% udziału w rynku reklamy internetowej. W stosunku do roku poprzedniego wartość ta wzrosła aż o 84%. Na ten zdecydowany wzrost przyczyniły się przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa dysponujące małymi budżetami reklamowymi. Niska bariera wejścia powoduje duże zainteresowanie tą formą promocji. Czynnikiem oddziaływującym na wzrost był również zwiększenie jednostkowej ceny za kliknięcie w reklamę, który wynika z aukcyjnego systemu oraz zwiększonej konkurencji wśród reklamodawców. Zestawienie wydatków nie uwzględniają czarnego rynku panującego w Internecie, gdzie działa wielu tzw. wolnych strzelców oferujących usługi sprzedaży linków pozycjonujących czy usługi optymalizacji. Według analizy eMarketer w ciągu najbliższych pięciu lat wydatki na SEM mają ulec podwojeniu.

Przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na efektywność czyli jakość ruchu skierowanego z wyszukiwarek na firmową stronę. Podstawowymi miernikami skuteczności jest współczynnik konwersji oraz zwrot z inwestycji ROI. Organizacje nie oceniają już działań tylko na podstawie ilości wejść i kosztu kliknięcia. Dzięki szczegółowemu monitorowaniu kampanii organizacje mogą obliczyć ile kosztowało pozyskanie nowego klienta lub wykonanie przez internautę określonej akcji (np. wypełnienie formularza).

„Na jakie wskaźniki zwracaliście uwagę śledząc kampanię SEM?” Źródło: SEMPO.

Według organizacji SEMPO głównym zamierzeniem marketingu internetowego w wyszukiwarkach jest wzmocnienie wizerunku marki przedsiębiorstwa (64% badanych). Marketerzy zaczęli bacznie przyglądać się zwracanym wynikom na zapytania dotyczące nazwy produktu bądź marki. Kolejnymi ważnymi celami kampanii jest sprzedaż bezpośrednia, wsparcie działań prowadzonych off-line oraz wzrost ruchu na firmowej witrynie. Należy się spodziewać, iż kolejne cele dla marketerów będą związane z nowymi funkcjonalnościami wprowadzonymi do wyszukiwarki Google: zdjęciami, mapami lokalnymi oraz linkami do filmów video.

Agencje SEO oraz przedsiębiorstwa korzystające z usług marketingu w wyszukiwarkach oceniają bardzo pozytywnie działania promocyjne. Zarówno właściciele stron oraz organizacje odpowiedzialne za wyniki dopatrują się w pozycjonowaniu wzrostu efektywności (Lift). Po 6 miesiącach badań nad stroną deklarują wzrost skuteczności o 110% (agencje) oraz 38% (przedsiębiorstwa). Mimo sporych różnić w ocenie efektywności wzrost jest duży w stosunku do czasu poświęconego na proces promocji.

Przedsiębiorstwa bardzo cenią sobie reklamę w Google, gdyż jej koszty są dużo niższe w porównaniu do innych form dostępnych na stronach internetowych. Za linkami płatnymi przemawia natychmiastowy efekt oraz brak inwazyjnego przekazu, który pojawia się jedynie w odpowiedzi na zapytanie internauty, bądź na powiązanej tematycznie stronie, którą odwiedza. Skuteczność wyszukiwarek powoduje, iż wiele organizacji uzależnia się od ruchu kierowanego przez Google. Reklama w wynikach płatnych – Google Ads czy pozycjonowa­nie staje się dla firm głównym ogniwem generowania wejść potencjalnych klientów. W sieci istnieją przedsiębiorstwa, które 70% odwiedzin generują z wyszukiwarek. Zaledwie 30% pochodzi z odnośników z innych stron lub z wejść bezpośrednich.

Ważne jest aby zdywersyfikować ruch na witrynie, gdyż w momencie spadku pozycji w rankingach przedsiębiorstwo może stracić znaczną część zamówień. Uzależnienie od dostawcy ruchu może też doprowadzić do sytuacji, w której to tylko jeden podmiot, w postaci właściciela wyszukiwarki, będzie dyktował warunki biznesowe.

Reklama kontekstowa (contextually targeted ads) Google Ads (Google AdWords)

Reklama kontekstowa (contextually targeted ads) jest specyficzną reklamą płatną, która nie pojawia się bezpośrednio w wynikach wyszukiwarki ale na stronach partnerów programów reklamowych. Partnerami są setki tysięcy wydawców stron internetowych, którzy udostępniają poprzez system Google Adsense miejsce reklamowe na swoich stronach. Reklama kontekstowa swoją formą podobna jest do linków sponsorowanych (może też przyjmować formę graficzną) i zarządzana z tego samego panelu (Google AdWords). Program reklamy kontekstowej wykorzystuje silnik wyszukiwarki, który analizuje zawartość stron wydawców. Na podstawie zbadanej witryny system obsadza reklamy zbliżone do tematyki serwisu. Dzięki zbliżonym przedmiotom uwagi istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zainte­resowany internauta kliknie w reklamę. Podobnie jak w przypadku linków sponsorowanych reklamodawca płaci tylko za kliknięcie czyli wejście na swoją stronę. Zarobione w ten sposób pieniądze dzielone są miedzy właściciela strony a pośredniczącą wyszukiwarkę czyli Google. Dzięki takiemu modelowi współpracy wiele małych witryn często hobbistycznych może zarobić na swoje utrzymanie (zakup domeny czy hostingu). Biorący udział w programie wydawcy muszą przestrzegać szeregu zasad. Przede wszystkim nie mogą zachęcać do klikania na swoich stronach w reklamy ani publikować treści, które łamią prawa autorskie oraz dotyczą tematów zakazanych takich jak leki, używki itd.

Restrykcje związane są z problemem tzw. fałszywych kliknięć (click fraud) wykonywanych przez samych właścicieli witryn lub osoby, którym zlecono takie zadanie. Najczęściej do tego procederu wykorzystuje się specjalnie przygotowane oprogramowanie, które obsługują słabo opłacani pracownicy z Indii lub Europy Wschodniej. Przedsiębiorstwa szacują, iż około jedna czwarta budżetu reklamowego trafia do oszustów wyłudzających w ten sposób pieniądze.

Przykładami firm biorących udział w programie Google Adsense dla wydawców są największe polskie serwisy internetowe i portale m.in. Nasza-Klasa.pl, Onet.pl czy Gazeta.pl.

W kampaniach w wyszukiwarkach istotnym elementem planowania jest dostosowanie budżetu do realizacji postawionych celów. Kwoty przeznaczone na reklamę muszą być dostosowane do czasu trwania promocji. Platforma Google AdWords (Google Ads) umożliwia przygotowanie modelu biznesowego optymalnego pod względem kosztów. Na podstawie dostępnych danych, analiz oraz statystyk możliwe jest zaplanowanie efektywnych działań promocyjnych zmierzających do zmian postaw i zachowań konsumentów. Gdy zamiary są jasno sprecyzowane i realne do osiągnięcia, na ich podstawie realizowana jest strategia doboru słów kluczowych i tworzenia przekazów reklamowych do wybranych grup docelowych.

Co jest zakazane w reklamach Google AdWords?

Firma Google jest znana z restrykcyjnego podejścia do swojego regulaminu. Wiedzą o tym nie tylko pozycjonerzy, coraz ostrożniej pozycjonujący swoje strony, ale też osoby odpowiedzialne za przygotowywanie i optymalizację reklam AdWords. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakimi regułami rządzą się linki sponsorowane w największej wyszukiwarce świata. Nie stosowanie się do zasad, grozi bowiem zablokowaniem konta. Najogólniej rzecz biorąc, Google nie lubi reklam nieestetycznych, wulgarnych, niejednoznacznych i takich, które kierują do stron o wątpliwej moralności. Aby poznać szczegóły, czytaj dalej.

Poprawność językowa

Wszystkie hasła reklamowe muszą odpowiadać wymogom poprawności języka polskiego. Poszczególne zdania są sprawdzane pod względem stylu, a słowa muszą występować w słowniku. Jest to niewątpliwe ograniczenie wolności twórczej copywriterów. Trudno, żeby zespół Big Cyc reklamował swoją piosenkę ‚Makumba być królem wioski’. My też musimy zrezygnować ze słowotwórstwa, na rzecz konkretnej, jasnej treści.

Wielkie litery w ograniczonym zakresie

Możemy ich używać tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione. To znaczy, w reklamie sklepu RTV, bez przeszkód może pojawić się ten skrót. Nie możemy jednak wpisywać wielkimi literami ani słów kluczowych, ani nazw firmy. Wyjątkiem są tu te nazwy, które zwyczajowo wpisuje się z Capslookiem. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że Google pozwala stosować wielkie litery na początku poszczególnych słów (np. Przykładowa Reklama Sklepu). Ta często stosowana przez copywriterów technika, pozwala wyróżnić reklamę wyglądem, a nie tylko treścią.

Ograniczona interpunkcja

Google nie życzy sobie, żebyśmy zwracali uwagę na swoją reklamę za pomocą ciągu kropek, spacji czy myślników. Generalnie funkcjonuje zakaz powtarzania tego samego znaku. Nie zakończymy więc reklamy (nawet najkorzystniejszej oferty) trzema wykrzyknikami. Zabronione są też wszelkie znaki specjalne, jak symbol dolara czy gwiazdka. Nie znaczy to jednak, że w ogóle musimy zrezygnować z interpunkcji. W reklamie AdWords może się znaleźć pojedynczy myślnik, wykrzyknik (o ile nie będzie się znajdował w nagłówku) czy kropka.

„Najlepszy” tylko dla najlepszych

Wszelkiego rodzaju przymiotniki określające naszą ofertę jako ‚najlepszą’, ‚najskuteczniejszą’, ‚najtańszą’ możemy umieścić w treści reklamy pod warunkiem, że posiadamy potwierdzenie, że jesteśmy ‚naj’. Co więcej, musi się ono znajdować na stronie, do której prowadzi link sponsorowany i musi być dostępne po maksymalnie dwóch kliknięciach od strony docelowej. Odwołując się do przykładu, wyobraźmy sobie, że reklamujemy mydło o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych. W treści reklamy możemy nazwać je ‚najskuteczniejszym’, pod warunkiem, że na stronie opublikujemy wyniki badań niezależnego instytutu, który potwierdza, że bijemy konkurencję na głowę.

‚Kliknij w link’ – nieprawidłowe

Google zależy na tym, żeby to treść reklamy przyciągała uwagę. Wszelkie bezpośrednie nawoływania do kliknięcia w dany link sponsorowany są więc zakazane. W większości dane słowa są wyłapywane już na etapie tworzenia reklamy. Nie oznacza to, że nie możemy umieścić w haśle reklamowym call to action. Wręcz przeciwnie. Musi się jednak ono odwoływać do oferty. Zatem nie ‚kliknij w link’, ale ‚sprawdź naszą ofertę.

Nie tylko treść reklamy się liczy

Aby stworzona przez nas reklama została zaakceptowana, musimy kierować użytkownika do odpowiedniej, zgodnej z regulaminem strony internetowej. I znowu, podobnie jak w przypadku treści reklamy, strona docelowa musi być zgodna z powszechnie przyjętymi normami moralnymi. Czyli nie może promować przemocy, wulgarnych zachowań, stron zawierających materiały pornograficzne czy związane z hazardem. Na cenzurowanym są też witryny dotyczące broni, leków oraz używek. Ale to nie wszystko. Strona docelowa musi być bezpieczna dla użytkowników (czyli nie może zawierać wirusów) i estetyczna. Nie może być przesycona reklamami, zwłaszcza tymi najbardziej irytującymi użytkowników, jak wyskakujące okienka. Musi też zawierać merytoryczną treść.

Po spełnieniu powyższych warunków, możemy być pewni, że nasze linki sponsorowane bez przeszkód pojawią się w systemie Google Ads (Google Adwords).

Skuteczność Google AdWords

Analiza skuteczności i optymalizacja kampanii Google Ads (Google AdWords) powinna być przeprowadzana podczas całego czasu jej trwania. Bieżące przeglądanie wskaźników skuteczności dostępnych z panelu platformy reklamowej może być pomocne w uniknięciu niepotrzebnych kosztów związanych z niedokładnym przygotowaniem kampanii.

Prowadzenie kampanii Google Ads (wcześniej Google AdWords) to głównie eksperymentowanie. Kampanie Google Ads można testować pod wieloma względami, ale istnieją dwa istotne aspekty, na które szczególnie należy zwrócić uwagę. Pierwszy to badanie treści reklamowych linków sponsorowanych. Drugim ważnym aspektem jest testowanie przekazu strony docelowej, gdyż to od jej przygotowania zależy rzeczywista sprzedaż. Ważne jest to, aby podczas testów zmieniać maksymalnie jeden element linka sponsorowanego, by móc ocenić, co tak naprawdę wpłynęło na zmianę wyników. Jeśli sprawdzana jest skuteczność nagłówka tytułu, to pozostałe linijki takie jak opis i adres witryny powinny zostać niezmienione. Aby przekonać się, która forma przekazu jest najskuteczniejsza, w obrębie jednej grupy reklamowej tworzone jest kilka rodzajów linków sponsorowanych. Liczba wyświetleń każdego z nich musi być na tyle reprezentatywna, by móc wyłonić najlepszy przekaz. Podstawowym wskaźnikiem efektywności Google AdWords jest CTR (Click-Through Ratio). Wyrażony procentowo, jest to stosunek liczby kliknięć w reklamę do liczby emisji linku sponsorowanego1. Im jego wartość jest wyższa, tym przekaz jest lepiej skorelowany z zapytaniem Internauty2. W kampaniach Google Ads (wcześniej Google AdWords) bardzo często zdarza się, że nawet mała zamiana (np. przestawienie jednego słowa) potrafi zwiększyć wskaźnik CTR nawet dwukrotnie. Przemysław Modrzewski autor książki „Google AdWords w praktyce” sugeruje, aby testować w linku sponsorowanym takie rzeczy jak: oferowane korzyści, wielkość liter, umieszczanie słów kluczowych w różnych linijkach wierszy, wyświetlany adres witryny oraz „wezwanie do działania”. Te wszystkie zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na wskaźnik CTR, a tym samym ograniczyć koszty związane z prowadzeniem kampanii.

Jednym z elementów analizy kampanii jest tworzenie raportów dzięki platformie reklamowej Google Ads (Google AdWords). Dzięki systemowi można w prosty sposób wygenerować zestawienie zawierające np. słowa kluczowe odpowiedzialne za wygenerowanie ruchu w serwisie. Tym samym można łatwo ocenić rentowność oraz potencjał wybranych fraz. Zestawienie może również zawierać efektywność wszystkich przekazów reklamowych. Dużą zaletą systemu raportowania jest to, że można je generować automatycznie i cyklicznie przesyłać na skrzynkę e-mail.

Aby możliwe było śledzenie skuteczności kampanii należy ustalić wskaźniki, które będzie można rozpatrywać oraz poprawiać. Do podstawowych wyznaczników sukcesu zaliczyć można na przykład wzrost sprzedaży, liczbę unikalnych użytkowników na stronie, współczynnik odrzuceń, czas spędzony na stronie, liczba wypełnionych formularzy itd. Wszystkie podane wskaźniki można mierzyć za pomocą dobrze skonfigurowanego systemu analitycznego. Firma Google oferuje swoim użytkownikom usługę Google Analitycs, która umożliwia śledzenie większości zdarzeń na stronie WWW. Ten analityczny system idealnie współpracuje z Google AdWords. Analiza skuteczności to pomiar stopnia osiągnięcia wyznaczonych celów. To od poziomu ich realizacji zależy powodzenie kampanii w wyszukiwarce Google. W zależności od obranych celów można rozpatrywać różne wskaźniki, takie jak: liczbę wykonanych akcji przez Internautów, współczynnik konwersji, wskaźnik odrzuce3, liczbę wejść, frazy generujące ruch oraz czas spędzony na stronie. Cele sprzedażowe bada się na podstawie dokonanych przez użytkowników akcji (np. dokonania zakupu), które mierzone są za pomocą skryptu zliczającego zainstalowanego na stronie potwierdzającej wykonanie akcji (np. podziękowanie za zakup). Oprócz samej liczby akcji, ważny jest całkowity koszt jej uzyskania. W tym celu sumuje się koszt kliknięcia, który pobiera właściciel wyszukiwarki oraz koszt prowadzenia kampanii.

Zebrane dane oraz analizy muszą zostać przedstawione kierownictwu wyższego szczebla w sposób zrozumiały. Samo posiadanie statystyk oraz informacji nie jest jeszcze wyznacznikiem sukcesu. Ważne jest nie samo gromadzenie danych statycznych, ale umiejętność ich wykorzystania w praktyce i połączenie z realnymi potrzebami i oczekiwaniami przedsiębiorstwa.

Tworzenie skutecznego tekstu reklamowego Google AdWords

W porównaniu z pozostałymi formami reklamy w Internecie link sponsorowany w wyszukiwarce Google jest w postaci tekstowej, a nie graficznej. Link reklamowy składa się z trzech zasadniczych części: nagłówka w formie aktywnego linka (25 znaków), tekstu reklamowego (2 linijki po 35 znaków) oraz adresu strony.

Taka niewielka przestrzeń jest wyzwaniem dla reklamodawców, którzy muszą w pełni wykorzystać przeznaczone dla nich miejsce. Tekst reklamowy decyduje o tym, czy użytkownik wyszukiwarki wybierze stronę przedsiębiorstwa, czy witrynę konkurencji. Dobry przekaz reklamowy Google Ads (Google AdWords) to przede wszystkim taki, który przyciąga wzrok internauty. W tym celu należy wyróżnić się spośród pozostałej reszty reklamodawców.

Stworzenie tekstu reklamowego rozpoczyna się od ustalenia adresata przekazu. Na język oraz styl komunikatu mają wpływ takie cechy użytkownika jak jego pochodzenie, wykształcenie czy pokolenie. Reklamodawca musi znać potrzeby swoich klientów i umiejętnie, za pomocą zrozumiałych dla nich słów, przedstawić oferowane wartości oraz korzyści. Produkt zaspakajający te same potrzeby będzie wymagał zróżnicowanej formy reklamy w zależności do jakiej grupy docelowej jest kierowany.

Według copywritera Jakuba Woźniaka dobry przekaz reklamowy powinien opierać się na następującym czteroetapowym schemacie emocji:

 1. przyciągnięcie uwagi;
 2. wzbudzenie zainteresowania;
 3. wzbudzenie chęci posiadania;
 4. zachęcenia odbiorcy do działania.

Nagłówek linka sponsorowanego jest pierwszym elementem, z którym ma styczność użytkownik wyszukiwarki. Celem tego wersu jest przyciągnięcie uwagi i zainteresowania internauty, bo to od jego kompozycji zależy, czy klient zapozna się z całą treścią reklamy, a następnie odwiedzi stronę.

Znany copywriter Michael Masterson opracował formułę 4U, która przydatna jest do konstruowaniu skutecznych nagłówków reklamowych Google Ads (Google AdWords). Wzór 4U opiera się na czterech cechach reklamy, takich jak: pilność (Urgent), ubranżowienie (Ultra-Specyfic), przydatność (Useful) oraz unikalność (Unique). Stosowanie się wobec tych reguł daje duże prawdopodobieństwo zainteresowania się ofertą przez klienta, która przełoży się na odwiedzenie serwisu. Według zasady 4U przekaz powinien dać klientowi powód, by ten działał szybko. W tym celu należy stworzyć poczucie pilności. Efekt ten osiąga się stosując informacje o ostatnich wolnych terminach na wakacje, specjalnych rabatach dla osób składających zamówienie w określonym terminie. Przekaz powinien unikalny, czyli wnosić coś nowego, niepowtarzalnego odnośnie promowanego produktu. Skuteczna treść to również taka, która zawiera konkretne informacje, które przyciągną uwagę i zachęcą do poznania pełnej oferty. Przekaz może zostać uzupełniony o użyteczne wiadomości, które będą dostępne na stronie promowanego serwisu.

Dwie następne linijki w reklamie są kontynuacją myśli z nagłówka i służą wzbudzeniu chęci posiadania i zachęcenia do działania. Według Mariusza Gąsiewskiego pracownika Google teksty reklam linków sponsorowanych powinny być (4):

 • jak najbardziej skorelowane ze słowami kluczowymi, na które pojawia się reklama;
 • na tyle ciekawe dla internautów, aby zapewniły wysoki wskaźnik CTR;
 • przekaz powinien być jednoznaczny i zrozumiały, aby nie klikali w link użytkownicy niezainteresowani produktami przedsiębiorstwa (np. osoby szukające darmowych rzeczy, z innych miast itd.);
 • zawierać konkretne informacje dotyczące produktu (np. cena, dostępność, warunki dostawy, region).

Konstruując tekst reklamowy warto wskazać internaucie te cechy i atrybuty produktu, które odróżniają go od konkurencji. W tym celu reklamodawca może się skupić na eksponowaniu unikalnej propozycji sprzedaży USP (Unique Selling Proposition). Jest to cecha, którą powinna mieć każda dobra oferta. USP oferuje konkretną wartość dla klienta coś, czym nie dysponuje konkurencja i jest ciężko podrobić. Unikalna cecha może być tylko jedna i podawać powód, dla którego użytkownicy mają wybrać właśnie ten produkt spośród wielu innych. USP przedsiębiorstwa to na przykład niezwykłość danego produktu, długoletnia tradycja lub promocyjna cena.
Aby zwiększyć skuteczność linka sponsorowanego zamieszcza się w jego treści słowa kluczowe wprowadzone przez użytkownika. Google automatycznie pogrubia wyszukiwane frazy występujące w przekazie. Badania wykazały, że użycie słów kluczowych w treści reklamy może zwiększyć jej popularność nawet do 50%. Ostatni wers linka sponsorowanego będący adresem witryny może być doskonałym miejscem do dołączenia fraz użytkowników. Stosowana technika http://domena.pl/słowo-kluczowe może dodatkowo podkreślić powiązanie reklamy z zapytaniem internauty.

Każdy stworzony tekst musi być zgodny z celem kampanii. W zależności od tego, czego reklamodawca oczekuje od internauty, używa właściwego wezwania do działania (call to action). Zastosowanie sugestywnych haseł „sprawdź” czy „zapisz się” dodatkowo motywują potencjalnego klienta do przejścia na witrynę, na której zostanie wykonana akcja zaplanowana przez przedsiębiorstwo. Treść reklamy wraz ze stroną docelową musi tworzyć logiczną całość z zachowaniem ścieżki konwersji.

Po stworzeniu reklamy system weryfikuje jej poprawność. Sprawdza czy jest zgodna z wytycznymi regulaminu m.in. czy nie zawiera zabronionych słów kluczowych, powtórzeń itd. Ograniczenia reklamowe dotyczą m.in. promocji produktów alkoholowych, tytoniowych, słów w stylu „kliknij tutaj”, nadużywania wielkich liter, poprawności pod względem gramatyki i użycia symboli. Jeżeli reklama odwołuje się do konkurencji musi posiadać na stronie docelowej konkretne argumenty potwierdzające odwołanie. To samo dotyczy się podawania cen oraz informacji o zniżkach czy rabatach. W przypadku takich reklam użytkownik musi znaleźć informacje dotyczące promocji najdalej o 2 kliknięcia od docelowej strony na jaką trafił z linka sponsorowanego. Zalecenia edytorskie zespołu Google są takie, iż tekst reklamowy musi być zrozumiały, opisowy i konkretny dla internauty. Użytkownik sieci widząc reklamę musi rozumieć, co reklamuje dany link sponsorowany i jaką zawartość może znaleźć na stronie docelowej. Promowane produkty czy usługi muszą być odzwierciedlone na stronie reklamodawcy.

Tworzenie tekstów reklamowych na potrzeby Google Ads (Google AdWords) nie jest czynnością jednorazową. Aby osiągnąć maksymalny efekt tworzy się w obrębie grupy reklam kilka tekstów, które następnie testowane są pod względem skuteczności (CTR). Tylko na podstawie testów można ocenić, który tak naprawdę przekaz przyciąga uwagę użytkownika. Dobrze przemyślany i stworzony przekaz reklamy będzie trafiał do szerokiego grona klientów. Wyszukiwarka Google promuje te linki sponsorowane, które wykazały się wysokim poziomem komunikatu. Reklamy o wysokim wyniku klikalności mogą liczyć na mniejszą stawkę za wejście na stronę oraz nagrodę w postaci pojawienia się na żółtym premiowanym tle.