Łatwy dostęp do informacji w sieci sprawia, że w kilka sekund możemy sprawdzić położenie oraz dokładny wygląd wielu obiektów, w pełni anonimowo i bez wychodzenia z domu. Google StreetView bo o tej usłudze mowa, udostępnia wysokiej jakości zdjęcia panoramiczne większości zurbanizowanych miejsc na świecie. Wyposażone w specjalne aparaty samochody codziennie przemierzają kilometry ulic i dróg, by być oczami internautów spragnionych wiedzy i umożliwić im podróż po całym świecie.

Każdy zatem, kto ma dostęp do Internetu, może po wpisaniu konkretnego adresu odbyć wirtualny spacer np. po okolicy, w której mieszka lub podejrzeć swój cel podróży.

Samochód Google Street View
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Google_Street_View_camera_cars_in_Gorz%C3%B3w_Wielkopolski_01.JPG

Wygodne rozwiązanie, ale… jak się to ma do naszej prywatności?

Niestety, SteetView może być źródłem wrażliwych informacji na nasz temat w tym m.in.:

  • sąsiedztwa w jakim mieszkamy,
  • zastosowanego ogrodzenia wokół posesji,
  • majątku lub posiadanego samochodu,
  • zastosowanych systemów alarmowych,
  • posiadanych zwierząt.

 

Jeśli chcemy zachować wszelkie środki ostrożności, powinniśmy zadbać, by takich informacji nie można było znaleźć w sieci. Oczywiście Google stara się dbać o prywatność użytkowników: specjalnie rozpisany algorytm zamazuje twarze ludzi oraz tablice rejestracyjne samochodów, ale czy jest to wystarczające w każdym przypadku? Niekoniecznie.

Przestępcom, złodziejom czy stalkerom wystarczy czasem jedynie strzępek informacji na nasz temat aby zaplanować włamanie czy kradzież. Warto zatem na bieżąco sprawdzać, co pokazuje wyszukiwarka Google po wpisaniu naszego adresu domowego i w razie potrzeby – natychmiast reagować.

Zamazane zdjęcie domu w Google Street View
Zamazane zdjęcie domu w Google Street View

Jak usunąć, zamazać, ukryć zdjęcie domu z Google Street View? Instrukcja krok po kroku.

Jeśli chcemy, by zdjęcie naszego domu lub samochodu zostało usunięte, musimy skorzystać ze specjalnie przygotowanego przez Google formularza.

1. W pierwszej kolejności przechodzimy do Google Maps (https://www.google.pl/maps/) i odnajdujemy nieodpowiadające naszym standardom zdjęcie.

2. Następnie w prawym dolnym rogu strony musimy kliknąć: „Zgłoś problem”.

3. Pojawi nam się formularz: „Zgłoś niewłaściwy widok ulicy”.

Formularz zamazywania zdjęć domów
Formularz zgłaszania niewłaściwych zdjęć

4. Na miniaturce oznaczamy fragment fotografii oraz wybieramy, dlaczego to zdjęcie powinno zostać zamazane.

5. W kolejnym kroku zaznaczamy, co dokładnie powinno zostać bardziej ukryte: twarz, dom, samochód/tablica rejestracyjna lub też inny obiekt.

6. Podajemy dodatkowe informacje, które doprecyzują, co oraz dlaczego powinno zostać usunięte.

Możemy umieścić tu do 1500 znaków, jako powód powinno wystarczyć to, że posesja należy do nas i nie chcemy aby jej zdjęcie było publikowane w Internecie.

Przykładowo może to być:

„W związku z częstymi włamaniami w okolicy oraz w trosce o bezpieczeństwo moich bliskich – proszę o usunięcie zdjęcia naszego domu.”

Musimy mieć na uwadze, że po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku, zdjęcie zostanie zamazane na stałe. Jeśli mamy zastrzeżenia do jakości zdjęć, niedopasowania strzałek nawigacyjnych lub niewłaściwie umieszczonego zdjęcia, również możemy to zaraportować w tym kroku.

7. Formularz wymaga jeszcze tylko podania adresu mailowego do kontaktu.

I to wszystko.

Procedura jest prosta i intuicyjna, tak, by nawet niezaawansowany użytkownik Internetu mógł sobie z nią poradzić bez większego wysiłku a dzięki temu, możemy zadbać o swoją prywatność.

Ile trwa rozpatrzenie wniosku?

Przeważnie nie trwa to dłużej niż 24h od wysłania zgłoszenia.

Efekt finalny:

Zamazany dom w Google StreetView
Zamazany dom w Google StreetView