Skończył za kratkami za … fałszywe recenzje na TripAdvisor

Wrz 13, 2018

TripAdvisor jest dobrze znany wszystkim podróżnikom: tym regularnym, zapalonym jak i tym, którzy raz w roku jadą na wakacje z rodziną. Wszystkich ich łączy jedno: chcą mieć pewność, że odwiedzane przez nich miejsca spełnią ich oczekiwania. Taką możliwość zapewnia TripAdvisor – internetowa baza recenzji restauracji, barów, hotelów i atrakcji na całym świecie. Według doniesień, blisko 80% ludzi sprawdza opinię innych konsumentów przed zakupami, tymczasem aż do 16% recenzji może być fałszywych. Z takim problemem boryka się ostatnio TripAdvisor.
tripadvisorZarabianie na kłamstwach, czyli biznes fałszywych recenzji
Podobno zarobić można na wszystkim i to stwierdzenie zdaje się potwierdzać obserwowane ostatnio zjawisko. Hotelarze, właściciele restauracji i atrakcji mają świadomość jaką potęgą jest tak zwana renoma. W dobie Internetu nic się nie ukryje i „dobra opinia” przyciągnie klientów, podczas gdy niewielkie potknięcie może ich pozbawić. Nie pomaga fakt, że są oni często wodzeni na pokuszenie przez firmy oferujące – za opłatą -pisanie fałszywych, pozytywnych opinii. Takie działanie jest oczywiście niezgodne z prawem, jednak szerzy się na potęgę. Fałszywość recenzji trudno udowodnić, a wymierzane za to kary grzywny były dość łagodne. Pierwszym znanym przypadkiem wyroku więzienia jest głośna sprawa właściciela włoskiej firmy Promo Salento, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmowała się promowaniem innych biznesów, niestety w sposób nie do końca legalny. Łącznie zostało zablokowanych ponad tysiąc fałszywych recenzji, które miały zostać opublikowane przez Promo Salento.
TripAdvisor świadome problemu
Wiceprezes portalu TripAdvisor zdaje sobie sprawę z powagi problemu, jednak deklaruje, że nie może liczyć na dużą pomoc ze strony praca, które jest wobec takich przypadków zbyt łagodne. Donosi, że TripAdvisor próbuje radzić sobie z problemem nadużyć w kwestii recenzji na własną rękę i skutecznie zdemaskował ponad 60 firm zajmujących się płatnymi recenzjami. Mimo to, włoski Urząd Ochrony Konkurencji zarzuca, że firma nie robi w tej sprawie wystarczająco dużo. Obecnie TripAdvisor powołało zespół wyspecjalizowanych pracowników zajmujących się – przy użyciu specjalistycznej technologii – namierzaniem i usuwaniem fałszywych recenzji.
Nagłośnienie sprawy fałszywych recenzji jest niezbędne do walki z problemem, jednak może poważnie zaszkodzić portalowi TripAdvisor. Opierał się on do tej pory na szczerej opinii innych klientów, obniżenie wiarygodności jest dla niego niewątpliwie dotkliwym ciosem.

Przeczytaj także:

Projektowanie logo firmy – jak zrobić to dobrze?

Projektowanie logo firmy – jak zrobić to dobrze?

Logo - czyli najważniejsze etapy projektowania, najlepsze kreatory do tworzenia i historie sławnych logotypów. Czym jest logo, jakie powinno być i do czego tak właściwie służy? – to najczęstsze pytania, jakie przedsiębiorcy zadają profesjonalnym grafikom, chcąc jak...

Konkursy na Facebooku – czy warto i jak się do tego zabrać?

Konkursy na Facebooku – czy warto i jak się do tego zabrać?

Konkursy na Facebook’u to temat, który od dawna wzbudza ogromne zainteresowanie. Wywołują one zarówno wśród odbiorców, jak i administratorów fanpage’y różnorodne emocje. Internauci chętnie decydują się na wzięcie w nich udziału, ponieważ zasady są stosunkowo proste, a...

Wrocław - Poland

ul. Aleksandra Ostrowskiego 30

53-238 Wrocław

hello@pokaż email

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek

8:00 - 16:00

(71)pokaż numer

Pomoc Techniczna

(71)pokaż numer

bok@pokaż email