fbpx

Światowy Dzień Grafika – 27 kwietnia

Kwi 27, 2021

Dziś wyjątkowy dzień, ponieważ obchodzimy Światowy Dzień Grafika ang. World Graphics Day. Jest to święto obchodzone każdego roku 27 kwietnia. Początki święta sięgają roku 1995 i mają bezpośredni związek w rocznicą powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów (Icograda). Właśnie tego dnia, czyli 27 kwietnia 1963 roku do życia powołano Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Grafików Projektantów, która tworzona jest przez osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem grafiki użytkowej i szeroko rozumianą komunikacją wizualną. Do tego stowarzyszenia obecnie należą zarówno środowiska, jak i różnego rodzaju instytucje aż z 48 krajów. W Polsce są to: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej oraz ASP w Krakowie. Działalność organizacji opiera się w głównej mierze na propagowaniu wiedzy dotyczącej pracy grafika oraz jego etyki zawodowej, zasad zawierania umów oraz inicjowaniu konkursów o międzynarodowym zasięgu.

Media Click

Cel dzisiejszego święta jest niezwykle prosty: uznanie często żmudnej pracy grafika, projektowania przez sposobu komunikacji oraz informacji, jak również uświadamianie roli grafików w codziennym świecie.

Głównym celem ustanowienia takiego dnia jest przypomnienie każdemu człowiekowi o istotnej roli, jaką w życiu pełnią rysunki i różnego rodzaju grafiki. Warto również wspomnieć, że dzisiejsze święto jest dniem grafika i grafika komputerowego oraz rysunku graficznego (między innymi: grafiki użytkowej, wizerunku firmy), a także komunikacji wizualnej. Rysunki graficzne towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Są wybitną formą ekspresji uczuć i emocji towarzyszącym różnym wydarzeniom codziennego życia. Ustanowienie 27 kwietnia Dniem Grafika zachęca do podjęcia chwili refleksji na temat projektantów szeroko pojętej grafiki, przyjrzenia się ich pracy, która chociaż jest niezwykle ciekawa, wiąże się z nowymi wyzwaniami każdego dnia.

Grafikę można podzielić na grafikę artystyczną oraz grafikę użytkową. Ta pierwsza odnosi się do niepowtarzalnego i niebanalnego dzieła artystycznego, które zostało stworzone w całości przez jego twórcę, z kolei grafika użytkowa obejmuje produkty, które są tworzone przede wszystkim w celach komercyjnych i otaczają nas zewsząd. W roku 1984 do życia powołano Związek Polskich Artystów Malarzy I Grafików, który swoją działalność koncentruje przede wszystkim na poruszaniu tematyki malarstwa oraz grafiki w Polsce, jak również inicjuje wydarzenia artystyczne i kulturalne na terenie kraju.

Aktywne obchodzenie dzisiejszego święta ma na celu lepsze zrozumienie między ludźmi, poprzez formę graficzną. Tam gdzie zawodzi słowo, wchodzi na salony grafika, która porusza serca wielu ludzi. Grafika łączy w sobie najlepszą formę ekspresyjnego przekazu, którą graficy mogą zaoferować swoim odbiorcom.

Chociaż na co dzień praktycznie niewidoczni i żyjący w cieniu swych dzieł i projektów, graficy i projektanci mają nadzieję, że to właśnie Internet i prezentowana w nim sztuka wizualna przyczyni się do znacznie lepszego porozumienia między ludźmi i bezpośrednio przyczyni się do budowania mostów, wszędzie tam, gdzie istnieją nierówności i podziały.

 

Przeczytaj także:

Masthead na Youtube – jak dotrzeć do dużej grupy odbiorców?

Masthead na Youtube – jak dotrzeć do dużej grupy odbiorców?

Google Ads oferują szereg bardzo użytecznych narzędzi dla wszelkiego typu reklamodawców. Zarówno te mniejsze firmy, jak i największe podmioty gospodarcze mogą znaleźć coś dla siebie. Dobra reklama to podstawa zauważalności i obecności w świadomości konsumentów, często...

Google Cloud – nowe centrum w Warszawie ruszy 14 kwietnia

Google Cloud – nowe centrum w Warszawie ruszy 14 kwietnia

To już pewne, nowy region Google Cloud zacznie działać już od 14 kwietnia tego roku w Warszawie. Szczegółowa lokalizacja nie została podana ze względów bezpieczeństwa. Według doniesień medialnych Google przeznaczy na tę inwestycję średnio 2 mld USD. Nowy region Google...

Lokalny przewodnik Google – kim jest, jak nim zostać i ile zarabia?

Lokalny przewodnik Google – kim jest, jak nim zostać i ile zarabia?

Lubisz zamieszczać opinie na temat firm w Twojej okolicy? Być może rola lokalnego przewodnika Google jest dla Ciebie. Czym zajmuje się taki przewodnik i czy musi stosować się do określonych zasad? Czy zyskuje jakieś korzyści? Znajdziesz tu odpowiedzi na te i inne...