fbpx

YouTube Dni Kultury – rusza trzydniowy festiwal

Wrz 16, 2020

Kultura odżywa po kryzysie – na żywo i w formie online. Przez trzy dni, od 18. do 20. września można wziąć udział w wydarzeniu „YouTube Dni Kultury”, bez wychodzenia z domu. Warto!

Więcej na temat „YouTube Dni Kultury”

Inicjatywa powstała we współpracy z polskimi instytucjami kultury. Artyści zaszczycą nas na Youtube, co może być doskonałą okazją do edukacji i rozsmakowania się w sztuce. W wydarzeniu weźmie udział aż 13 teatrów! Warto pamiętać, że branża kulturowa znacznie ucierpiała w czasie walki z epidemią. Obecnie odwiedziny w teatrach są już możliwe. Powrót na scenę nie jest jednak prosty, a widownia zapełnia się powoli. „YouTube Dni Kultury” to mała zachęta, by docenić wysiłek artystów i udać się do instytucji kultury, by podziwiać ich pracę na żywo, na przykład na deskach teatrów.

youtube dni kultury 2020

Wśród spektakli wyróżnia się między innymi premiera „Pana Jowialskiego” w wykonaniu Teatru Polonia. To propozycja dla tych, którzy kochają komedię – ale w niebanalnym stylu. „Pan Jowialski” to kultowa komedia Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Polony i Józefa Opalskiego. W obsadzie podziwiać można Krystynę Jandę, Magdalenę Zawadzką, Aleksandrę Grzelak i wielu innych doskonałych aktorów. Wysmakowaną rozrywkę zapewnia także Teatr Kwadrat, który przedstawia „Klub kobiet porzuconych” Magdaleny Wołłejko w reżyserii Andrzeja Nejmana. Tego dnia nie oglądaj więc komedii romantycznych, ponieważ babski wieczór zorganizuje Ci teatr!

Miłośnicy historii obyczajowych z głębokim przekazem, nie mogą przegapić spektaklu „Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Bohaterowie, mieszkańcy Nowego Jorku borykają się z problemami, ale do czasu – nadchodzi bowiem wielka przemiana. Na deskach teatru wystąpią Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki oraz Maciej Buchwald. To jednak tylko ułamek programu teatralnego. Nie mogło zabraknąć również Jerzego Stuhra, którego grę i umiejętności reżyserskie podziwiać można w ramach spektaklu „Na czworakach” Różewicza, stworzonego w ramach współpracy z Teatrem Polonia.

Warto zwrócić uwagę także na „Jedną kropelkę za dużo”, a więc spektakl, który był nagrywany przez aktorów telefonami w zaciszu domowym! Występują w nim: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki, Rafał Rutkowski, Zofia Nowakowska, Krzysztof Kwiatkowski. Nie sposób zapomnieć o „Projekcie KWARANTANNA” stworzonym przez STUDIO teatrgaleria. To połączenie mikroprzedstawień, które również tworzone były w warunkach domowych. Warto jednak zapoznać się z pełnym programem, ponieważ na YouTube obejrzeć można również następujące spektakle:

  • komedia „Saturn i Mel, czyli człowiek, który chciał być rzeczą” w reżyserii Michała Sufina, w wykonaniu Klubu Komediowego,
  • spektakl „Kapelusz Gombrowicza” w reżyserii Małgorzaty Potockiej, w wykonaniu Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu,
  • inteligentna parodia „Tyle miłości” (fragmenty), w reżyserii Piotra Cieplaka, w wykonaniu jedynego w swoim rodzaju Studia Buffa,
  • spektakl „Utwór sentymentalny na czterech aktorów” w reżyserii Piotra Cieplaka i w wykonaniu Teatru Montownia,
  • balet na motywach komedii Aleksandra Fredy „Mąż i żona”, w reżyserii Anny Hop, w wykonaniu Teatru Wielkiego Opery Narodowej,
  • spektakl „BEM! Powrót Człowieka-Armaty” w reżyserii Michała Walczaka, w wykonaniu Teatru Syrena,
  • spektakl muzyczny w stylu punk rock, czyli „Beniowski. Ballada bez bohatera” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, w wykonaniu Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

„YouTube Dni Kultury” to nie tylko spektakle

Prawdziwą gratką jet wywiad z Krystyną Jandą, przeprowadzony przez Tomasza Raczka. To obowiązkowe nagranie, zwłaszcza dla oglądających „Pana Jowialskiego” i „Na czworakach”, ponieważ Krystyna Janda opowie o kulisach ich powstawania. Kolejna propozycja to „Operowym głosem”, czyli… vlog stworzony przez młodego, zdolnego solistę. Jasin Rammal-Rykała zabiera widzów do Opery Narodowe i opowiada o pracy w tym niezwykłym miejscu.

W ten weekend warto zasiąść przed ekranem i rozsmakować się również w dźwiękach! Teatr Wielki w Łodzi proponuje „Sierpniowe wieczory z gwiazdami”. To nagrania z sierpniowych koncertów plenerowych, na których usłyszeć można przepiękne utwory operowe oraz hity piosenki filmowe ze złotego okresu polskiego kina, a więc z XX-lecia międzywojennego. Taka oprawa muzyczna weekendu to prawdziwy luksus.

Za sprawą tego wydarzenia, można więc nie tylko obejrzeć przepiękne nagrania, ale również poznać świat sztuki od podszewki i zaznajomić się z naturą pracy w teatrze i operze. Taka okazja może się już nie powtórzyć, zatem warto spędzić te dni kulturalnie – tym bardziej, że smartfon czy tablet można zabrać ze sobą wszędzie. Teatr na pikniku, na mieście, nad morzem? Nic łatwiejszego!

Warto pamiętać, że wszystkie te materiały filmowe będą dostępne do obejrzenia zupełnie za darmo. Na www.youtubednikultury.pl można znaleźć pełny repertuar i zapoznać się z sylwetkami twórców. Już dziś zaplanuj swój kulturalny weekend!

Przeczytaj także:

Reklama w Google Cennik – Ile kosztuje kampania Google Ads?

Reklama w Google Cennik – Ile kosztuje kampania Google Ads?

Każdy kto prowadzi firmę i choć trochę korzysta z internetu, na pewno słyszał o płatnych reklamach sponsorowanych. Ich liderem jest oczywiście Google. Niegdyś te reklamy nazywały się Google Adwords. Od pewnego czasu ich nazwa uległa zmianie na Google Ads. Nie będziemy...

Specjalista Google Ads – jak wybrać najlepszego?

Specjalista Google Ads – jak wybrać najlepszego?

Skuteczna reklama w internecie bez Google Ads (Google Adwords)? Niemożliwe! Choć gigant z Mountain View nie zmonopolizował rynku reklamy w sieci, dostarcza narzędzia o największym potencjale konwersji. Pomyśl tylko: każdego dnia użytkownicy korzystają z wyszukiwarki...