YouTube Premium i YouTube Music dostępne także w Polsce!

Lip 11, 2019

Aż cztery lata! Tyle musieli czekać Polacy, by móc w pełni korzystać z usługi YouTube Premium i YouTube Music. Premiera płatnego YouTuba odbyła się bowiem już w 2015 roku, w Stanach Zjednoczonych pod pierwotną nazwą YouTube RED.

Dziś YouTube Premium podbija wirtualny rynek muzyczny na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Korei, Irlandii, we Włoszech, Rosji, a od 15 maja także Polsce! Popularność usługi rośnie bowiem w zaskakującym tempie, a fani serwisu już wyrażają pierwsze opinie na temat funkcjonalności i wydajności witryny.

spotify vs google music

Czym jest YouTube Premium?

YouTube Premium to usługa streamingowa, która udostępnia nie tylko popularne teledyski, ale także całe albumy słynnych artystów, ich single czy nawet występy na żywo. A to wszystko – bez żadnych reklam! Jedyną formą reklamy, jaką twórcy mogą przedstawić swoim odbiorcom, jest bowiem lokowanie produktu wewnątrz wideo.

YouTube Premium to zatem tysiące playlist, które wyświetlają się indywidualnie dla każdego użytkownika, w zależności od jego upodobań i ostatnio przeglądanych klipów. Wyszukiwarka zapamiętuje również wcześniejszą aktywność oraz lokalizację i proponuje najczęściej słuchane pozycje w zakładce „Hotlista”.

YouTube Premium to także inteligenty i sprytny sposób wyszukiwania piosenek po fragmentach tekstów oraz swoboda słuchania bez zbędnych przerywników w postaci reklam. Ulubione pozycje można w szybki sposób pobrać na dowolne urządzenie mobilne, i wracać do nich w trybie offline, kiedy kończy nam się już pakiet danych lub nie mamy możliwości połączenia się z internetem.

Co jednak najważniejsze – słuchanie muzyki w YouTube Premium jest możliwe również w tle, czyli podczas korzystania z innych aplikacji, a nawet przy wyłączonym ekranie smartfona, co znacznie ogranicza zużycie baterii! To cecha, na którą czekali chyba wszyscy użytkownicy YouTube! Nieraz poddawano bowiem krytyce praktyczność witryny, która nie pozwala wykonywać innych czynności na urządzeniu, podczas słuchania muzyki.

Filmy i seriale również w ofercie YouTube Premium!

Mimo, iż na początku YouTube Premium oznaczał wyłącznie eliminację reklam w zamian za opłatę subskrypcyjną , tak teraz, oferta ta została wzbogacona o nowe, ciekawsze funkcje. Prócz YouTube Music Premium dostępna jest także funkcja YouTube Kids, YouTube Gaming czy YouTube Originals, posiadająca dostęp do miliona filmów i seriali najbardziej utalentowanych twórców. Nowe filmy YouTube Originals tworzone są bowiem przez znanych youtuberów, we współpracy z wybitnymi producentami telewizyjnych filmów i seriali.

Oryginalne filmy i seriale YouTube to szeroki wybór popularnych produkcji. Zobaczyć można między innymi filmy dokumentalne o najlepiej sprzedających się wykonawcach, komedie z udziałem popularnych twórców serwisu, jak również dobrze obsadzone dramaty.

Dostępność poszczególnych seriali, filmów i odcinków YouTube Originals, zależny jest od kraju, w którym możliwe jest wykupienie usługi. W Polsce nie ma na przykład możliwości obejrzenia ojczystych produkcji. Na uwagę zasługuje jednak kilka zagranicznych seriali, takich jak:

  • „Cobra Kai”
  • „Origin”
  • „Weird City”
  • „Wayne”
  • „The Sideman Show”

Każdy film lub odcinek serialu można ściągnąć na dowolne urządzenie i cieszyć się nim podczas długich wieczorów lub spotkania z przyjaciółmi. Maksymalna rozdzielność takiego wideo to wtedy 720p, która pozwala na w miarę jakościowe obejrzenie danej produkcji.

Każda pozycja pobrana na smartphone czy tablet, ważna jest przez maksymalnie 30 dni.

Ile kosztuje YouTube Premium?

Jak każdy, płatny serwis streamingowy, również YouTube Premium można wypróbować za darmo przez jeden miesiąc. Po okresie promocyjnym opłata wynosi 23,99 dla konta YouTube Premium i 19,99 dla konta YouTube Music. Różnica w cenie, między tymi dwoma pakietami jest jednak tak niska, że większość użytkowników decyduje się ostatecznie na pełny pakiet Premium.

Płacąc natomiast 35,99zł miesięcznie, można skorzystać z tak zwanej „subskrypcji rodzinnej”. Pozwala ona na udostępnianie płatnej subskrypcji innym członkom rodziny. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, by z owej okazji skorzystać:

  • ze subskrypcji rodzinnej YouTube Premium może korzystać maksymalnie pięć członków rodziny, którzy mieszkają w tym samym budynku, co administrator.
  • Administrator, czyli główny właściciel konta może zaprosić do grupy rodzinnej Google, jedynie osoby, które ukończyły 13 lat i posiadają osobiste konto Google.

W niektórych krajach, dostępna jest również subskrypcja studencka, dotycząca uczniów uczelni wyższych, zatwierdzonych przez platformę SheerID.

Ze subskrypcji można zrezygnować w dowolnym czasie. Wystarczy anulować usługę na stronie „płatne subskrypcje”, która zmieni wariant konta na bezpłatne. Zwrotowi nie podlega jednak kwota zapłacona za dany okres rozliczeniowy. W każdej chwili możliwy jest również ponowny dostęp do usługi YouTube Premium.

YouTube Music vs Spotify, Tidal, Apple Music

Oczywistym było, że wraz z pojawieniem się YouTube Premium i YouTube Music, znajdą się osoby, które chętnie porównają usługę z dotychczasowymi serwisami streamingowymi typu Tidal, Spotify czy Apple Music.

Użytkownicy dużą uwagę zwracają na jakość audio i wideo, która niestety nie jest przychylna dla usługi muzycznej Google. Różnica w niektórych utworach jest na tyle słyszalna, że fani YouTuba nie stronią od publicznej krytyki. Niemiłą niespodzianką jest również brak możliwości zmiany jakości klipu. Chcąc zatem obejrzeć koncert lub teledysk, jest się skazanym na automatyczną jakość obrazu, narzuconą z góry przez serwis.

YouTube Music odznacza się jednak szerokimi katalogami, których Spotify czy Tidal mogą pozazdrościć. Dostępne są bowiem specjalne i nowe wersje utworów, koncerty, teledyski, covery jak i zupełnie świeże kawałki, których inne serwisy nie zdołają udostępnić w najbliższym czasie. Spotify to bowiem około 50 mln utworów, Tidal – 60mln, a YouTube Premium to ogromna baza oficjalnej muzyki w połączeniu z całymi zasobami muzycznymi, dostępnymi w bezpłatnej wersji.

Ciężko więc zdecydować, który serwis wypada najlepiej w takim zestawieniu. Tidal oferuje lepszą jakość dźwięku, ale nie posiada wersji darmowej. Spotify umożliwia pobieranie muzyki również na desktopy, a YouTube ma z kolei spersonalizowany interfejs, dopracowany algorytm wyszukiwania utworów i wręcz nieograniczoną bazę klipów z całego YouTuba.

YouTube Premium z pewnością zyska zatem wielu zwolenników przyjemnego, wygodnego i sprawnego słuchania muzyki. Przekona do siebie również miłośników oglądania filmów bez reklam. Znajdą się jednak też tacy (i już to widać), którzy ze względu na cenę pakietów i słabą jakość wideo, nie przedłużą darmowego okresu próbnego YouTube Premium.

Autor wpisu

Jakub Werelich

Jakub Werelich

Specjalista SEO

Przeczytaj także:

Monitoring pozycji – jak sprawdzić pozycję w Google?

Monitoring pozycji – jak sprawdzić pozycję w Google?

Jeśli prowadzisz kampanię SEO dla strony, to jednym z Twoich kluczowych celów jest uzyskanie jak najlepszej widoczności w SERP-ach na jak największą liczbę słów kluczowych, które najlepiej opisują Twój biznes. Masz jednak ustalone najważniejsze frazy, o najwyższym...

Kim jest socializer?

Kim jest socializer?

Socializer to osoba szczególnie aktywna w komunikacji w Internecie: tak w sferze prywatnej i towarzyskiej, jak i zawodowej. Termin ten bywa jednak rozmaicie rozumiany. Pojęcie to rozpatruje się zwłaszcza w odniesieniu do przemian pokoleniowych: różnic co do tego, jak...

Czy pozycjonowanie stron się opłaca?

Dla kogo jest pozycjonowanie stron? Aby odpowiedzieć na to pytanie, można użyć jednej, ogólnej odpowiedzi. Będzie ona brzmiała „dla wszystkich właścicieli stron internetowych”. Aby jednak bardziej przybliżyć zasadę działania pozycjonowania stron i pokazać, jakie...