fbpx

Pozycjonowanie Wrocław

Strategia PRIME-TIME® SEO to jeszcze skuteczniejsze efekty pozycjonowania w Google.
Wspieramy przedsiębiorców w osiąganiu ambitnych celów.

Czym jest pozycjonowanie stron (SEO)? I jak firmy z Wrocławia mogą to wykorzystać?

Pozycjonowanie stron internetowych to obok Google Ads główny kanał pozyskiwania klientów z wyszukiwarki Google. Twoja konkurencja wyświetla się wyżej na słowa kluczowe z Twojej branży? To właśnie dzięki pozycjonowaniu, czyli optymalizacji strony pod wymagania algorytmów wyszukiwarki.

Jeżeli prowadzisz firmę we Wrocławiu i chcesz zacząć pozyskiwać nowych klientów z Google – nie możesz pominąć tego kanału reklamowego (w kwietniu 2021 stronę Google odwiedziło ponad 28 milionów użytkoników – 97,3% zasięgu wśród polskich internautów).

Co ma wpływ na pozycję strony w Google?

Google ustala ranking witryn biorąc pod uwagę kilkaset czynników, chcąc tym samym zaprezentować użytkownikom wyszukiwarki najbardziej przydatne wyniki rozwiązujące problem internauty.

W związku z tym, algorytm ocenia przydatność Twojej strony www dla użytkownika, a na jej przydatność wpływają m.in.:

 • jakość treści na Twojej stronie,
 • szybkość działania,
 • liczby odsyłaczy prowadzących do witryny;
 • rozpoznawalność firmy,
 • czas istnienia strony internetowej w sieci.

Pozycjonowanie stron polega więc na ciągłej pracy nad wszystkich znanych czynników rankingowych. Dbamy o to, aby Twoja strona była cały czas dostosowana do aktualnych wymagań wyszukiwarki Google i wspinała się każdego dnia na coraz wyższe pozycje.

Wycena pozycjonowania

Wyślij formularz aby otrzymać darmową wycenę w 24h.

Formularz kontaktowy

~

Twoje dane są bezpieczne.

Dlaczego warto nam zlecić pozycjonowanie strony?

 • jesteśmy z Wrocławia, masz nas zawsze pod ręką 🙂
 • sami eksperci od pozycjonowania, 0% sprzedawców,
  100% geeków
  🙂
 • jesteśmy jednym z pierwszych Certyfikowanych Partnerów Google,
  pierwszą stronę wypozycjonowaliśmy w 2004 roku,
 • dzięki autorskim technikom pozycjonowania
  (STRATEGIA PRIME-TIME®)
  , nasi klienci zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarce Google,
 • 8 na 10 klientów poleca nasze usługi swoim znajomym,
 • wszyscy klienci trafili do nas z polecenia lub znaleźli nas w Google 🙂
 • dostarczamy przejrzyste raporty, w pełni transparentne działania,
 • jasne i czytelne warunki umowy na pozycjonowanie (brak kar umownych, 1 miesięczny okres wypowiedzenia).

Kombinacje słów kluczowych z liczbą wyszukiwań dla zapytania „pozycjonowanie wrocław” w narzędziu Senuto

Strategia PRIME TIME®,
czyli wsparcie przedsiębiorców
w osiąganiu ambitnych celów.

Co daje PRIME-TIME:

 • jeszcze lepsza synergia działań SEO z PPC
  (Google Ads + Facebook Ads + Instagram Ads),
 • brak przepalania budżetu na starcie,
 • niższy koszt konwersji,
 • stabilniejsze wyniki – odporne na czkawki algorytmu,
 • wyższy zasięg,
 • lepsza konwersja.

Prime Time to połączenie pozycjonowania long tail wraz content marketingiem. Całość monetyzuje wyfiltrowany ruch z PPC.

Reklama Google Zakupy dla zapytania Kwietniki Wrocław

Pozycjonowanie stron www – rodzaje, jak można pozycjonować stronę?

Pozycjonowanie witryny internetowej to praca nad poprawą jej rankingu w wyszukiwarce Google.W zależności od tego kto wpisuje, oraz jakiego rodzaju jest to słowo kluczowe – takie otrzymamy wyniki.

W związku z tym, inaczej będzie wyglądało pozycjonowanie sklepu internetowego, inaczej małej firmy lokalnej, a jeszcze inaczej portalu zrzeszającego specjalistów z danej dziedziny.

Uogólniając, wyróżniamy podział pozycjonowania na:

Pozycjonowanie lokalne wrocław

 • meble wrocław,
 • hydraulik wrocław,
 • firma przeprowadzkowa wrocław.

Pozycjonowanie szerokie long-tail

 • kuchnie na wymiar w stylu skandynawskim wrocław,
 • przeprowadzki na studencką kieszeń wrocław,
 • którą stroną układać ogórki do kiszenia.

Pozycjonowanie e-commerce

 • gitary akustyczne;
 • kosmetyki auto detailing;
 • łóżka kontynentalne sklep.

Wyniki organiczne SEO

Pozycjonowanie stron – intencje użytkowników w słowach kluczowych

Każde zapytanie wprowadzanie do wyszukiwarki wyraża indywidualną intencję użytkownika. Dzięki temu, możemy dzielić słowa kluczowe na takie, które dostarczają informacji oraz takie, które dobrze sprzedają.

Pozycjonowanie stron szerokie – odpowiedź na wszystkie potrzeby użytkowników

Pozycjonowanie szerokie stron pomaga w dotarciu do klientów, którzy wpisują w wyszukiwarce wszystkie typy słów kluczowych w różnych kombinacjach.

Niezależnie od tego, co potencjalny klient wpisze w wyszukiwarce (związanego z Twoją branżą) – Twoja strona powinna wyświetlić się mu na czołowych pozycjach.

Jeżeli siedziba Twojej firmy to Wrocław – pozycjonowanie lokalne we Wrocławiu będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Przykłady słów kluczowych informacyjnych (klient szuka informacji, nie chce kupować):

 • co oznacza pająk we śnie,
 • kalendarz brań ryb,
 • łazienka w stylu glamour.

Przykłady słów kluczowych sprzedażowych (najlepszych do pozycjonowania, ponieważ klient znalazł już informacje o produkcie / usłudze i szuka sprzedawcy):

 • sklep z plakatami boho Wrocław,
 • kuchnie na wymiar Wrocław,
 • sklep sportowy Wrocław,
 • ginekolog Wrocław prywatnie.

Wyniki lokalne dla zapytania Meble Wrocław

Jak znaleźć słowa kluczowe do pozycjonowania?

Najłatwiejszym sposobem na znalezienie słów kluczowych do pozycjonowania jest analiza stron konkurencji. Niestety, aby dowiedzieć się na jakie słowa kluczowe wyświetla się dana strona musimy skorzystać z narzędzi, które wykonają dla nas taką analizę.

Przykładowymi narzędziami są: Senuto, Semstorm, Ahrefs czy SEMrush. Niektóre z nich oferują darmowe pakiety, które pozwolą na podstawową analizę widoczności.

Narzędzia te działają w zbliżony sposób, generując listę słów kluczowych, na które wyświetla się dana strona wraz ze statystykami (patrz zdjęcie).

W ten sposób wygenerowana lista może posłużyć do podstawowej optymalizacji strony.

Wybierając konkretne zapytania, pamiętaj o intencjach użytkowników i kieruj działania w stronę zapytań sprzedażowych. To one dostarczą Ci najwięcej telefonów czy wypełnionych formularzy kontaktowych.

Senuto – przykładowy raport słów kluczowych

Senuto – przykładowy raport konkurencji

Wrocław – idealne miejsce dla biznesu

Wrocław przyciąga przedsiębiorców jak magnes i jest ku temu wiele powodów. Od lat stanowi bowiem jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków nie tylko na Dolnym Śląsku czy w Polsce, ale i w całej Europie. Założenie działalności gospodarczej we Wrocławiu przynosi wiele korzyści i gwarantuje firmom możliwość szybkiego rozwoju.

W opublikowany przez opiniotwórcze pismo „fDi Magazine” rankingu European Cities and Regions of the Future 2018/19 Wrocław zajął 2. miejsce w kategorii średnich miast przyjaznych dla biznesu oraz 7. miejsce wśród wszystkich miast Europy Wschodniej. W konkursie tym oceniano przede wszystkim warunki, jakie miasto może zapewnić przedsiębiorcom zakładającym firmy w jego obrębie lub okolicach. Wrocław przegrał jedynie z silnie rozwiniętym Zurychem.

Skąd tak dobry wynik? Wrocław to 600 tysięczne miasto, które zapewnia wysoką jakość życia, przy dość niskich kosztach utrzymania. Wynajem lokali lub kupno ziemi pod inwestycje są dużo tańsze niż w innych dużych polskich czy europejskich miastach, co znacznie zmniejsza koszta związane z prowadzeniem firmy. Oszczędności płyną również z płac dla pracowników. Średnia pensja Wrocławianina wynosi około 3800 złotych netto, czyli mniej więcej aż o 9% mniej niż np. pensja Warszawiaka. To wszystko sprawia, że założenie firmy we Wrocławiu jest dużo bardziej opłacalne niż założenie firmy w innym mieście.

Kolejnym atutem jest bliskość do granicy z krajami zachodnimi, co ułatwia komunikację np. z kontrahentami z Niemiec, Włoch czy Anglii. Zaletą Wrocławia jest również jego bardzo dobra infrastruktura, zarówno międzymiastowa, jak i międzynarodowa. Przez łatwość w komunikacji z innymi miastami oraz bliskość do zachodniej granicy na otwieranie swoich nowych placówek w stolicy Dolnego Śląska decyduje się wiele znanych, międzynarodowych marek.

Wymieniając argumenty przemawiające za wyższością Wrocławia nad innymi polskimi miastami w sferze biznesowej, nie można zapomnieć o mieszkającej w niej rzeszy potencjalnych, dobrze wykształconych i wykwalifikowanych przyszłych pracowników. Województwo dolnośląskie ma do zaoferowania aż 32 szkoły wyższe, z czego Uniwersystet Wrocławski i Politechnika Wrocławska od lat zajmują wysokie miejsca w rankingach najlepszych uczelni w Polsce. Przedsiębiorca może mieć więc pewność, że we Wrocławiu znajdzie dobrego pracownika na każde stanowisko.

Warta uwagi jest także bardzo nowoczesna przestrzeń biurowa, jaką Wrocław ma do zaoferowania przedsiębiorcom. W mieście znajduje się aż ponad 900 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej na biura i lokale biznesowe, co daje mu trzecie miejsce w całym kraju.

Wrocław to miasto wysoko rozwinięte w wielu sferach życia: kulturalnej, handlowej, edukacyjnej, ekonomicznej czy finansowej. Wszystko to sprawia, że staje się on doskonałą lokalizację na otwarcie firmy z każdej branży.

Strategia Prime Time w pozycjonowaniu stron i kampaniach Google Ads

Przez 15 lat działalności zajmowaliśmy się setkami firm o różnym profilu działalności. Przeanalizowaliśmy w tym czasie tysiące słów kluczowych, obserwując, między innymi, jak ich wypozycjonowanie wpływa na efektywność prowadzonej przez firmę Klienta działalności. Na podstawie tak obszernych danych byliśmy w stanie wychwycić wiele prawidłowości, wspólnych dla wszystkich branż, jakie reprezentowali nasi Klienci.

Przede wszystkim potwierdził się fakt, że należy dotrzeć do grupy najbardziej zainteresowanej ofertą naszego klienta. Wypozycjonowanie na kilka głównych słów kluczowych przynosiło efekt bardziej prestiżowy, niż wymierny, ekonomiczny. Pozwalało jedynie osiągnąć firmie pewien pułap, na którym liczba klientów, czy mówiąc szerzej efektywność, stabilizowała się i mimo kolejnych wysiłków nie wzrastała. Podobnie było w przypadku kampanii Google Ads.

Postanowiliśmy to zmienić i opracowaliśmy autorską strategię pozycjonowania stron internetowych oraz prowadzenia kampanii Google Ads. Nazwaliśmy ją Prime Time. To przez analogię do reklamy telewizyjnej, z której ten termin pochodzi i oznacza najlepszy czas antenowy na dotarcie z reklamą do odbiorcy.

Na czym polega nasza strategia Prime Time? To szereg czynności i działań układających się w długi proces prowadzący do maksymalizacji celów. To połączenie pozycjonowania long tail wg. koncepcji Chrisa Andersena, pozycjonowania w chmurze, elementów SEO Cloud, SEO Data Driven – marketingu opartego na danych, odpowiedniego link buildingu, content marketing. To analizy wielokanałowości, stały monitoring i poprawa konwersji, remarketing dynamiczny, analiza ścieżek zakupowych. To działania wielowymiarowe obejmujące nie tylko stronę klienta, ale także mapy, urządzenia mobilne, uwzględniające regionalizację.

Wszystkie działania prowadzimy w oparciu o rzeczywiste dane. Dlatego też najlepsze efekty stosowanie strategii Prime Time przynosi w przypadku kampanii Google Ads, gdzie tych danych mamy najwięcej. Jednak i przy pozycjonowaniu stron Prime Time sprawdza się znakomicie. Dodatkowo dbamy o pełną transparentność naszych działań. Klient ma stały dostęp on line do wszystkich raportów, sporządzanych z użyciem tylko niezależnych narzędzi.

Nic za darmo, czyli współczesna reklama internetowa

Świat pędzi coraz szybciej, zmienia się wręcz z dnia na dzień. Wraz z nim zmieniamy się także i my, dostosowując się do coraz nowocześniejszej rzeczywistości. Są jednak rzeczy, które zmianom ulegają najwolniej, a bywa i wcale. To pokutujące wśród nas stereotypy. Także te dotyczące marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Każdy słyszał o SEO czy SEM, lecz większość uważa, że to jakieś mało poważne działania. I wystarczy parę groszy zapłacić „tym pozycjonerom” i już w tydzień zawojujemy internet. Takie rozumowanie w czasach, gdy Google raczkowało, było jeszcze przynajmniej częściowo dopuszczalne. Osoby działające dłużej w branży pamiętają, jak wystarczyło puścić precle na otwartych WordPressach, jakiś spam na forach i było po robocie. Kto tam myślał o jakiejś optymalizacji stron, strategii budowy link buildingu itp. „bzdurach”. Cóż, czasy te już dawno minęły. W tej chwili SEO wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, realizacji skomplikowanych, wieloetapowych strategii, zaangażowania czasu i pacy oraz poważnych środków. Dotyczy to zarówno pozycjonowania stron, jak i prowadzenia kampanii Google Ads. Przekonało się o tym boleśnie np. wiele osób samodzielnie, bez merytorycznego przygotowania, uruchomiających kampanie Google ADS dla swoich firm. Przepalony momentalnie budżet wskazywał dobitnie, że nie wygląda to tak prosto, jak przypuszczały. Google to w tej chwili nowoczesna i niestety droga galeria handlowa. By w niej zaistnieć, musimy spełnić wiele wyśrubowanych standardów i ponieść znaczne nakłady. Myślenie, że poradzimy sobie tutaj stosując metody prekursorów naszego kapitalizmu, handlujących z łóżek polowych na przeróżnych bazarkach, jest grubym błędem. Cóż, marketing w wyszukiwarkach internetowych nie różni się od innych dziedzin życia. Wszystko tu kosztuje i nie ma nic za darmo.

SEO z Media Click – gwarancja jakości

Pozycjonowanie stron internetowych (z ang. SEO – Search Engine Optimization) to wszelkie działania w obrębie strony internetowej (On-site SEO) oraz poza nią (Off-site SEO), które mają poprawić jej pozycję na konkretne słowa kluczowe w wyszukiwarce Google.

Czym dokładniej jest to pozycjonowanie i do kogo jest kierowane?
Postaramy się odpowiedzieć na te oraz wiele innych pytań w tym artykule.

Zatrudnij ekspertów SEO z Wrocławia

Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę.

Co daje wrocławskim firmom SEO?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie, to możliwość zajęcia najwyższych miejsc w wynikach wyszukiwania. Chyba każdy z nas posługuje się najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Chodzi oczywiście o Google. Wpisując do niej hasło na poszukiwane informacje, np. mechanik samochodowy, w odpowiedzi otrzymujemy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset stron z wynikami.

Wynikami dla naszego zapytania są:

 • reklamy płatne Google Ads,
 • wizytówki Google Moja Firma,
 • wyniki organiczne.

Wizytówki Google Moja Firma

Wizytówki Google Moja Firma

Wyniki organiczne – SEO

Wizytówki Google Moja Firma

SEO we Wrocławiu odnosi się właśnie do wyników organicznych, czyli tych, które wyświetlane są na samym końcu, po reklamach płatnych oraz wizytówkach firm. Z punktu widzenia właściciela strony internetowej, najcenniejsza jest pierwsza strona wyników, domyślnie obejmująca 10 propozycji stron.

Setki badań potwierdziły, że internauci bardzo rzadko przeglądają pozostałe strony wyników wyszukiwania, pozostając tylko na pierwszej, zawierające wg nich najbardziej wartościowe strony.

Podsumowując, pozycjonowanie stron pozwala stronie znaleźć się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, stając się tym samym bardziej dostępnymi dla potencjalnych klientów. Im większa liczba kliknięć w stronę, tym większe szanse na pozyskanie klienta i wzrost sprzedaży.

Ta z pozoru prosta zależność, jednak wcale nie jest łatwa do uzyskania. Na drodze do skutecznego pozycjonowania stron www nie brakuje licznych pułapek i problemów. Może być nią bardzo duża konkurencja, źle przygotowana strona internetowa czy regulacje prawne i wytyczne Google.

Między innymi z tego powodu, warto zlecać pozycjonowanie stron sprawdzonym firmom i agencjom, mającym duże doświadczenie i mogących pochwalić się sukcesami na swoim koncie.

Dla kogo jest SEO we Wrocławiu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, można użyć jednej, ogólnej odpowiedzi. Będzie ona brzmiała „dla wszystkich właścicieli stron internetowych”.

Aby jednak bardziej przybliżyć zasadę działania pozycjonowania stron i pokazać, jakie korzyści może przynieść różnym grupom społecznym, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

 • SEO dla stron firmowych– to właśnie przedsiębiorcy najczęściej decydują się na pozycjonowanie stron Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Pozycjonowanie ma im zapewnić wzrost sprzedaży produktów lub usług. Dziś trudno sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez korzystania z dobrodziejstw internetu. Jeszcze 10 do 15 lat wstecz, głównym źródłem informacji o firmach była drukowana książka telefoniczna. Aktualnie nikt sobie nie wyobraża korzystania z nich, kiedy wszystkie informacje można szybko i wygodnie znaleźć w internecie. Dostęp do niego jest jeszcze łatwiejszy dzięki urządzeniom mobilnym, takim jak smartfony i tablety. Ogólnie dostępna transmisja danych umożliwia korzystanie z internetu nie tylko w domu i biurze, ale również w podróży czy na wakacjach. Pozycjonowanie stron firmowych umożliwia zwiększenie widoczności strony w sieci, łatwiejsze dotarcie do grup docelowych, a w końcu przełożenie większej liczby wyświetleń i użytkowników na wzrost sprzedaży i budowanie świadomości marki.
 • SEO dla blogów– usługa pozycjonowania strony internetowej kierowana jest nie tylko do przedsiębiorców, ale również pasjonatów, hobbystów, artystów i osób prywatnych. Każdy, kto prowadzi jakąkolwiek stronę internetową, poświęconą np. swojemu hobby, działalności artystycznej lub pasji, na pewno chce z nią dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. W czym może to takiej osobie pomóc?
  • Korzyści niematerialne – im większa osób czyta prowadzoną stronę internetową, tym większą satysfakcję ma jej właściciel. Duża liczba odbiorców jest dla niego motywacją do ciągłego podnoszenia jakości i tworzenia coraz ciekawszej zawartości. Satysfakcja, motywowanie, dokształcanie się, a w końcu promowanie swojej osoby lub marki. Te dwie ostatnie rzeczy można następnie skutecznie przekształcić na płynące z tego korzyści materialne.
  • Korzyści materialne– pozycjonowanie stron wymaga czasu, ale również nakładów finansowych. Nie powinno zatem dziwić, że osoby decydujące się na to, traktują pozycjonowanie jako inwestycję, dzięki której mogą zarobić. Jak wygląda możliwość generowania zysków przez pozycjonowanie stron niekomercyjnych? Przede wszystkim korzyści finansowe można czerpać przez wyświetlanie reklam Google Ads na swojej stronie. Im więcej będzie ona miała aktywnych użytkowników, a reklamy będą celnie dopasowane, tym większe zyski można uzyskać z ich wyświetlania. Kolejna korzyść materialna może wynikać z publikacji artykułów sponsorowanych, za którą właściciel strony otrzymuje wynagrodzenie.

Poznaj wszystkie korzyści z pozycjonowania stron

Czy warto inwestować w pozycjonowanie stron internetowych? Czy nakłady finansowe na pozycjonowanie zwrócą się, a jeśli tak to po jakim czasie? Są to najczęstsze pytania i wątpliwości osób i firm, poważniej myślących o rozpoczęciu pozycjonowania swojej strony. Pragnąc przybliżyć cały proces i efekty, które może nam dać pozycjonowanie stron, przedstawiamy wszystkie jego zalety.

 • Pozycjonowanie stron to wzrost sprzedaży– jest to najczęstszym powodem tego, że przedsiębiorcy decydują się pozycjonować swoje strony internetowe. Świadomi tego, że coraz większy procent ich sprzedaży przenosi się do internetu, muszą w nim zaistnieć i stać się widocznymi dla swoich obecnych i przyszłych klientów. Wynikiem tego może być zwiększenie ilości zamówień, czyli generowanie większych zysków.
 • Budowanie świadomości marki przez pozycjonowanie– szczególnie nowo powstałe firmy oraz start-upy powinny interesować się pozycjonowaniem stron. Dlaczego? Ponieważ mogą w ten sposób wypromować swoją firmę i zbudować rozpoznawalną markę. Zaistnienie na rynku i dotarcie do świadomości klientów może odbywać się oczywiście przy pomocy innych metod: telewizji, prasy, radio, reklamy zewnętrznej. Jednak nakłady finansowe na ten cel są niewspółmiernie wyższe niż nakłady na pozycjonowanie stron Ponadto, biorąc pod uwagę dostęp do internetu oraz ogólny trend, który tylko potwierdza umacnianie się pozycji tego medium, jest wystarczającym powodem do inwestycji w pozycjonowanie stron.
 • Pozycjonujesz strony, wyprzedzasz konkurencję– stare przysłowie mówi, że ten kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Jest w tym wiele prawdy również wtedy, kiedy mówimy o prowadzeniu biznesu i stosowaniu współczesnych technik marketingowych. Pozycjonowanie stron na pewno się do nich zalicza. Nie inwestując w pozycjonowanie, pozwalasz swojej konkurencji wyprzedzić swoją firmę. Możesz nawet nie spostrzec, kiedy dotychczasowi klienci przestaną korzystać z twoich usług lub produktów, na rzecz konkurencji. Dlaczego może się tak stać? Ponieważ utracą do ciebie zaufanie, twoja firma straci wiarygodność, a produkty i usługi konkurencji staną dla nich łatwiej dostępne. Aby do tego nie dopuścić, już dziś poważnie rozważ pozycjonowanie swojej strony.
 • Budowanie wiarygodności– czego by nie powiedzieć o wyszukiwarce Google, trzeba jej przyznać jedno – jest najpopularniejsza na świecie. Przekłada się to na dużą wiarygodność, którą obdarzają wyszukiwarkę jej użytkownicy. Firmy, które wyświetlane są na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, uznawane są za sprawdzone, wiarygodne i godne polecenia. Jeśli i twoja firma dołączy do top 10, przyniesie to wyraźny wzrost liczby zamówień i przyrost wolumenu klientów.

Jak rozpocząć SEO w Google?

Przekonałeś się o tym, że warto pozycjonować swoją stronę? Jeśli tak, być może szukasz sprawdzonego wykonawcy, który zajmie się całym procesem od początku do końca. Zanim jednak podpiszesz z nią umowę na pozycjonowanie strony www, powinieneś wiedzieć o kilku istotnych rzeczach.

Jakie jest pozycjonowanie stron internetowych

Czasochłonne

Chcąc uzyskać trwały i systematyczny wzrost pozycji w wynikach wyszukiwaniach, nie można przerwać pozycjonowania po pierwszych sukcesach. Pozycjonowanie jest procesem złożonym i czasochłonnym, dostosowującym się do zmieniających algorytmów wyszukiwarki Google. Planując pozycjonowanie stron, powinieneś brać pod uwagę, że będzie ci towarzyszyć non stop.

Pracochłonne

Nic co dobre nie przychodzi łatwo. Również na sukces firmy trzeba zapracować, podobnie jak na wysokie pozycje w Google. Pozycjonowanie stron to praca, która polega na analizach, tworzeniu nowych treści oraz opracowywaniu i wdrażaniu nowych strategii biznesowych. Pamiętać trzeba o tym, że im większa jest twoja konkurencja, tym pozycjonowanie zajmie więcej czasu.

Zmienne

Pozycjonując stronę www, musisz się liczyć z jej ewentualnymi spadkami w rankingu. Dlaczego tak się dzieje? Może do tego dojść na skutek wdrożenia nowych algorytmów Google. Spadek pozycji nie jest niczym dziwnym. Stanowi natomiast sygnał do tego, że pozycjonowanie stron powinno być nadal prowadzone lub nieco zmienione.

Od czego rozpoczyna się skomplikowany proces pozycjonowania strony internetowej SEO?

 1. Audyt – jest to gruntowana analiza potrzeb klienta względem jego obecności w internecie. W czasie przeprowadzania audyty wiele uwagi poświęca się obecnej stronie internetowej, istniejącej konkurencji oraz specyfice rynku.
 2. Przygotowanie strategii – na podstawie wyników audytu opracowywana jest kompleksowa strategia na pozycjonowanie stron. Może ona obejmować wprowadzenie niezbędnych modyfikacji i zmian do istniejącej strony, a jeśli jest ich zbyt wiele, to nawet zbudowanie nowej strony www od podstaw. Strategia obejmuje również wiele innych działań, które składają się na pozycjonowanie. Tworzenie nowych treści, inbodund marketing, wykorzystanie social media.
 3. Rozpoczęcie pozycjonowania– po przedstawieniu oferty i podpisaniu umowy na pozycjonowanie stron z klientem, firma rozpoczyna swoją pracę. Dla transparentności działania, może ona przedstawiać klientowi comiesięczny raport ze swojego działania. Dokładnie dokumentuje on wszystkie podejmowane działania – zdobywanie nowych linków, tworzenie treści itp.

Pozycjonowanie stron a SEO Wrocław

W kontekście rozmów o pozycjonowaniu stron internetowych, bardzo często można trafić na słowo SEO. Co ono właściwie oznacza?

Czym jest SEO?

SEO to skrót od anglojęzycznego terminu Search Engine Optimalization. Po polsku tłumaczymy to jako optymalizowanie strony pod kątem wyszukiwarki. W domyśle oczywiście chodzi o Google.

Na czym polega SEO, czyli optymalizowanie strony?

Jest to temat rzeka. SEO samo w sobie nie jest pozycjonowaniem, ale jedną z metod na jego wykonanie. Dodajmy że metodą najczęściej wybieraną, z uwagi na fakt że bezpośrednio wpływa na sposób działania, jakość i wygląd strony www, którą chcemy pozycjonować. Można to porównać do dbania o swój wygląd i sposób zachowywania się, kiedy planujemy zająć reprezentacyjną rolę. Będąc widocznymi dla setek osób, musimy nie tylko nienagannie być ubrani, ale również potrafić się zachować i wiedzieć co powiedzieć w określonym momencie. Firma, którą będziemy reprezentować jest oceniana przez pryzmat nasz samych. Identycznie działa to w przypadku pozycjonowania. Potencjalny klient lub użytkownik usługi chce mieć do dyspozycji stronę niezawodną, szybką, zawierającą wszystkie potrzebne informacje, a także bezpieczną w działaniu. Ona sama powinna również być przyjazna dla wyszukiwarki, czyli ułatwiać jej dostęp do informacji i ich indeksowanie. Tym właśnie zajmuje się SEO.

Jak dzielimy SEO i jak ono wpływa na pozycjonowanie stron Wrocław?

SEO to bardzo ogólne pojęcie, na które składa się większa ilość poszczególnych czynników, takich jak wymienione poniżej.

 • SEO techniczne– przez to określenie rozumiemy sposób skonstruowania strony, czyli jej kodowanie. Czy struktura kodu ma logiczną i spójną całość oraz czy jest zgodna z obowiązującymi wytycznymi i standardami HTML, CSS oraz czy strona jest responsywna – dostosowuje się automatycznie do wielkości ekranów. SEO techniczne odpowiada za szybkość działania strony, prawidłowy sposób wyświetlenia na różnych przeglądarkach, a także umożliwienie robotom wyszukiwarek prawidłowej i szybkiej indeksacji treści.
 • SEO on-site – są to wszystkie działania robione w ramach pozycjonowanej strony, mogące mieć przełożenie na efekt pozycjonowania. SEO on-site pozwala ocenić jakość samej witryny pod kątem merytorycznym i logicznym. W ramach SEO on-site znajdujemy m.in.:
  • metatagi jak <title> oraz <description>, indywidualnie tworzone dla każdej z podstron,
  • treść strony, składają się na nią akapity, nagłówki, grafiki i multimedia,
  • linki wewnętrzne, umieszczane w treści artykułów, menu – ułatwiają nawigowanie w obrębie strony pozycjonowanej,
  • budowa URL, sposób tworzenia adresów strony również może zawierać słowa klucze,
  • wygląd strony i umiejscowienie w niej wartościowych treści.
 • SEO off-site– są to działania SEO, prowadzone poza witryną. Można do nich wliczyć pozycjonowanie stron przez publikację treści na partnerskich blogach, używanie social media, zdobywanie linków z zewnętrznych serwisów, pozyskiwanie naturalnych (organicznych) kliknięć z wyszukiwarki.
 • SEO content – a innymi słowami content marketing. Polega to na budowaniu wizerunku firmy i pozycjonowaniu stron poprzez tworzenie i publikację wartościowych treści. Wartościowych, czyli takich, które mogą wnieść jakąkolwiek korzyść dla osób, które będą je czytać. Nie należy tego mylić z pseudo poradnikami, na których wiele firm próbuje opierać swoje pozycjonowanie stron.

Skuteczne pozycjonowanie stron to takie pozycjonowanie, które znajduje równowagę pomiędzy wszystkimi wyżej wymienionymi działami SEO i potrafi je wykorzystać w swojej strategii.

Pozycjonowanie stron a ruch organiczny

Wiemy już że pozycjonowanie strony nie opiera się na płatnych reklamach Google Ads. Dla właściciela witryny, najcenniejsze wejścia na jego stronę to te, które pochodzą z ruchu organicznego.

Czyli są to użytkownicy, którzy wpisali w wyszukiwarkę określone hasło, a Google jako odpowiedź podsunął twoją stronę. Klikając w twój link, zostają automatycznie przeniesieni na twoją stronę. Z tym działaniem nierozłącznie wiąże się określenie CTR.

CTR – współczynnik klikalności

CTR to bardzo ważny wskaźnik, który w dużej mierze pozwala ocenić jakość pozycjonowania stron. Przykładowo, jeśli na 100 osób, które zauważyło link do strony w wynikach wyszukiwania, kliknęło go 30 osób, to CTR wynosi 30%. To bardzo dobry wynik. Im wyższy jest CTR, tym klikalność wyższa i więcej osób wejdzie na stronę. Oznacza to, że pozycjonowanie jest prowadzone dobrze, a SEO wykonane na odpowiednio wysokim poziomie.

Co może zachęcić użytkownika, który zauważy link w wynikach wyszukiwania do wejścia w niego?

 1. Wysoka pozycja – to proste, im wyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania, tym chętniej więcej osób w niego klika. Pierwsza, druga i trzecia pozycja to te najbardziej pożądane. Zadaniem, które ma do wykonania pozycjonowanie stron, jest umieszczenie twojej witryny właśnie na tych wysokich miejscach.
 2. Tytuł i opis strony– metatagi są niezwykle ważnym elementem struktury kodu, wpływającym na pozycjonowanie stron i sposób prezentacji wyniku w SERP. Nagłówek TITLE odpowiada za tytuł strony, natomiast DESCRIPTION to opis strony. Brak uzupełniania tych znaczników będzie skutkować tym, że wyszukiwarka podejmie próbę ich automatycznego uzupełnienia znalezioną na stronie treścią. Efekt tego działania nie zawsze musi być zgodny z oczekiwaniami. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim starannie tworzyć znaczniki TITLE i DESCRIPTION, osobno dla każdej podstrony. Powinny one być wartościowe, czyli ciekawe dla użytkownika, zgodne z prawdą i mieć postać opisową.

Pamiętać trzeba o tym, że im lepszy wynik CTR uda się uzyskać, tym pozycjonowanie stron przyniesie lepsze działanie. Do tego właśnie sprowadzają się wszystkie podejmowane czynności.

 1. Umieszczenie strony na najwyższych pozycjach wyników wyszukiwania,
 2. Wzmocnienie CTR, aby więcej osób wchodziło na stronę,
 3. Zachęcenie użytkowników do spędzania na stronie jak najwięcej czasu,
 4. Uzyskanie oczekiwanego działania przez użytkownika – złożenie zamówienia, dopisanie się do listy mailingowej, obejrzenie filmu itp.

Słowa kluczowe a pozycjonowanie stron

Rozmawiając o pozycjonowaniu stron, nie można przegapić tak ważnego tematu jak słowa kluczowe. Przez wiele lat to właśnie one były głównym narzędziem do budowania ruchu na stronie i budowania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Były to czasy, kiedy algorytm Google dopiero był rozwijany i dopiero uczył się swojej sztucznej inteligencji. Wówczas, aby wypozycjonować stronę na jak najwyższe miejsca w wynikach wyszukiwania, wystarczyło zrobić kilka prostych rzeczy.

Old school – pozycjonowanie stron słowami kluczowymi.

Być może część z was pamięta strony internetowe naszpikowane słowami kluczowymi w najróżniejszych odmianach. To nie było przypadkowe działanie. Tak dawniej wyglądało pozycjonowanie stron.

Aby uzyskać oczekiwany efekt, wystarczyło:

 • umieścić słowo kluczowe w title,
 • umieścić słowa kluczowe w description,
 • wkleić tekst z dużą ilością słów kluczowych w treść,
 • napisać trochę precli, wstawiając w nich link z anchorem w postaci słowa kluczowego.

W wielu przypadkach opracowane w ten sposób treści były wątpliwej jakości i przede wszystkim nastawione na pozyskanie kliknięcia w celu wyświetlenia reklamy. Wraz z udoskonalaniem algorytmu Google, taka metoda działania odeszła do lamusa.

Czy to oznacza że dziś słowa kluczowe nie są ważne?

Oczywiście że nie! W dalszym ciągu słowa kluczowe leżą u podstaw całego pozycjonowania. Zmienił się jednak sposób ich używania. Dziś, dla uzyskania oczekiwanych efektów nie można spamować keywordsami całej strony i sieci. Przyniesie to bowiem odwrotny skutek.

Zamiast tego, słowa kluczowe muszą być używane rozważnie i w sposób naturalny, poprzez ich umieszczanie w odpowiednio dobranych miejscach. Są to opisy stron, nagłówki TITLE i H, treść strony, a także znaczniki ALT dla grafik.

Ponadto, słowa kluczowe mogą występować w odmianach przez przypadki. Zaawansowany algorytm Google coraz lepiej sobie radzi z ich interpretacją, dzięki czemu można uzyskać zadowalający efekt pozycjonowania, bez nienaturalnego wklejania słów kluczowych w formie nieodmienionej.

Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania?

Aby dowiedzieć się, na jakie słowa kluczowe należy prowadzić pozycjonowanie stron, powinno się używać kilku istotnych narzędzi oraz wykorzystać własną intuicję. Google dostarcza takie narzędzia. Jednym z nich jest planner słów kluczowych w usłudze Google Ads.

Istnieją również zewnętrzne narzędzia, dzięki którym można sprawdzić popularność wyszukiwania określonych słów kluczowych i dopasować je do swojej witryny. W tym miejscu należy wspomnieć o kilku trickach, które można zastosować dla lepszych efektów pozycjonowania.

 • Lokalne pozycjonowanie stron – bardzo częstą praktyką jest łączenie słów kluczowych z nawą miasta. Przykładem może być poszukiwanie mechanika samochodowego w swoim mieście. Wówczas pozycjonowanie stronpowinno być prowadzone np. na słowo mechanik Kraków. Dla uzyskania naturalnego wyglądu treści, słowa można rozbijać na dwie części, oddzielając je znakami interpunkcyjnymi, w tym również kropką. Pozycjonowanie lokalne może przynieść znacznie lepsze i szybsze rezultaty, niż globalne pozycjonowanie strony www. Wynika to między innymi ze znacznie większej konkurencyjności, a także faktu że inne strony mogą mieć bogatszą historię i o wiele mocniejsze zaplecze linków do niej prowadzących niż twoja strona. Osobną kwestią jest zasadność pozycjonowania się na skalę globalną, kiedy prowadzona firma działa lokalnie i kieruje swoje usługi do klientów z określonego obszaru.
 • Pozycjonowanie stron long tail – long tail, czyli w języku polskim długi ogon, oznacza pozycjonowanie strony poprzez łączenie podstawowych słów kluczowych z innymi, z którymi mogą się pojawiać. Przykładem może być: tani mechanik Kraków, dobry mechanik Kraków, a także tanie mechanik Kraków Kazimierz. Pozycjonowanie long tail pozwala dokładniej sprecyzować wyniki wyszukiwania, a w ten sposób wykorzystać niszę, której nie wykorzystują strony pozycjonowane na słowa podstawowe.

Na jakie frazy warto, a na jakie nie warto pozycjonować?

To kolejne istotne pytanie. Pozycjonowanie stron wiąże się z wydatkami. Zarządzanie swoimi pieniędzmi powinno być rozsądne, a ich wydawanie uzasadnione.

Czy uzasadnione ekonomicznie jest pozycjonowanie nowej strony www na ogólne słowa? Czy istnieje realna szansa, aby w krótkim czasie i ograniczonym budżecie prześcignąć konkurencję, która od wielu lat pracowała na swoją pozycję?

Oczywiście że nie.

Dlatego dobór fraz kluczowych jest niezwykle ważny dla efektywności pozycjonowania, jak również dla samego budżetu. W takich przypadkach zaleca się zawężanie i doprecyzowywanie słów i fraz kluczowych. Warto się przy tym kierować kilkoma zasadami.

Jak wybierać słowa kluczowe do pozycjonowania?

 • Stosuj słowa, które są wyszukiwane przez użytkowników (wykorzystaj do tego wcześniej wspomniane narzędzie Google – Planer Słów Kluczowych),
 • Stosuj słowa kluczowe, które są związane z Twoją firmą, produktem lub usługą,,
 • Stosuj słowa kluczowe, które występują na Twojej stronie,
 • Stosuj słowa kluczowe, które nie są zbyt ogólnikowe.

Podział słów kluczowych

Aby jeszcze bardziej ułatwić i przybliżyć wam pozycjonowanie stron z użyciem słów kluczowych, przygotowaliśmy ich krótki podział.

 • Brandowe słowa kluczowe –są to słowa i frazy kluczowe, obejmujące unikalną nazwę twojej firmy, marki, produkty, usługi, a także nazwisko lub nazwę strony www. Wiele osób nie pamięta dokładnej nazwy firmy, ale tylko jej część. Aby ją odnaleźć, wpisuje zapamiętany fragment do wyszukiwarki, licząc na jej pomoc. Jeżeli zadbałeś o pozycjonowanie swoich stron, powinny się ona wyświetlić na pierwszych pozycjach takich wyników wyszukiwania.
 • Generyczne słowa kluczowe– czyli tzw. ogólne słowa i frazy. Zwykle składaj się z jednego lub dwóch słów. Są to słowa ogólne, pobieżnie opisujące pozycjonowany temat. Z uwagi na dużą konkurencyjność, są trudne do wypozycjonowania. Przykładem może być fraza generyczna o brzmieniu „opony zimowe”. Czy sądzisz że łatwo będzie wypozycjonować nową stronę tak, aby zajmowała ona pierwsze miejsca na to słowo? Oczywiście jest to możliwe, ale wymaga niesamowicie dużego budżetu i czasu. Alternatywą może być pozycjonowanie się na długi ogon lub frazy produktowe.
 • Long tail– są to rozwinięte frazy generyczne. Zostają one uszczegółowione np. o kolor, rozmiar, model, przeznaczenie, lokalizację. Słowa kluczowe long tail są dłuższe, ale mogą celniej trafiać w poszukiwane przez użytkowników informacje, generując oczekiwane wejścia na stronę.
 • Frazy produktowe– kolejną grupą słów kluczowych są tzw. frazy i słowa produktowe. Obejmują one konkretny model, nazwę, symbol lub inne dane konkretnie identyfikujące określoną rzecz lub usługę. Frazy produktowe również można łączyć w długi ogon, zestawiając je np. ze słowem „opinie”, „cena”, „sklep” lub lokalizacją.
 • Frazy poradnikowe– są to dłuższe frazy kluczowe, zbudowane z kilku słów. Frazy poradnikowe są przede wszystkim poszukiwane przez osoby, chcąc znaleźć konkretne rozwiązanie swojego problemu. Frazy poradnikowe świetnie sprawdzają się podczas tworzenia treści blogowych, publikowanych na stronach firmowych. Regularnie dodawane, ciekawe i wartościowe poradniki z frazami kluczowymi mogą generować bardzo duży ruch organiczny na stronie. Przykładem fraz kluczowych może być np. „jak naprawić spłuczkę” lub „jak usunąć plamę po winie z białego dywanu”.

Pozycjonowanie stron on-site – od czego zacząć

Każda szanująca siebie i swoich klientów firma, powinna dysponować własną stroną internetową. Nie może to być strona zbudowana z marszu, na przypadkowo wybranym szablonie.

Proces budowy strony powinien być poprzedzony analizą potrzeb klienta i stworzeniem pełnego projektu. To natomiast powinno się odbywać z zachowaniem najważniejszych zasad SEO on-site.

Czego one dotyczą?

 1. Nagłówki i treść – często zapomina się o tym, po co internauci wchodzą na strony www. Czy dlatego, aby podziwiać kunszt z jakim zostały zaprojektowane i wykonane? Być może również. Ale przede wszystkim robią to dlatego, ponieważ szukają ważnych dla siebie informacji. To treść znajdująca się na stronie ma przyciągać użytkowników do jej odwiedzania. Powinna być merytoryczna, wartościowa, ciekawa i dopracowana pod względem wizualnym. Formatowanie przekłada się w dużej mierze na SEO i łatwość przyswajania informacji. Tekst w formie długiego bloku należy dzielić na akapity, rozdzielając je nagłówkami i grafikami. W tekście należy również stosować wypunktowania, pogrubienia najważniejszych informacji, tabele, grafiki, cytaty i inne elementy, podnoszące atrakcyjność przekazu.
 2. Funkcjonalność a pozycjonowanie stron– chyba każdy z nas miał okazję przebywać na stronie internetowej, która w żaden sposób nie zachęcała do tego, aby do niej wrócić.

Dlaczego tak się działo? Powodów mogło być wiele:

 • źle rozmieszczone elementy na stronie,
 • nieprawidłowo dobrane kolory,
 • długi czas ładowania strony,
 • błędy na stronie,
 • brak wersji responsywnej.

Wszystkie wyżej wymienione aspekty mieszczą się w ramach tzw. technicznego SEO.

Pozycjonowanie stron i najczęściej popełniane błędy

Zajmując się pozycjonowaniem stron internetowych od wielu lat, mieliśmy wiele okazji analizować przykłady źle wykonanego SEO. Klienci często szukają u nas pomocy po tym, jak firma dotychczas odpowiedzialna za pozycjonowanie ich strony, doprowadziła ją do spadku na najniższe pozycje. Scenariusz w wielu tych przypadkach bywa bardzo do siebie podobny, a błędy zdają się powielać za każdym razem.

Co zaliczamy do tych najczęstszych?

Pozycjonowanie stron a duplicate content

Niestety przykro jest nam o tym mówić, ale jest to zmorą wielu stron www. Znajdujące się na nich treści, zostają żywcem skopiowane z innych stron, między innymi należących do konkurencji. Pragnąc zaoszczędzić czas i pieniądze na tworzeniu nowych treści od podstaw, które będą unikalne, ciekawe i wartościowe, pseudo wykonawcy SEO podążają drogą na skróty, ryzykując kopiowanie artykułów z innych miejsc w sieci.

Dotyczy to zarówno stron firmowych, jak i sklepów internetowych. W tym drugim przypadku często mamy do czynienia, że z powodu chęci zaoszczędzenia pieniędzy, właściciel wykorzystuje opisy dostarczone przez producenta lub dystrybutora. Zdaje się przy tym nie pamiętać, że identyczne opisy znajdą się w kilkunastu lub kilkudziesięciu innych sklepach internetowych z takim samym asortymentem.

Czy taka strona ma szansę zająć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania?

Jeśli nie przemawia za nią wiarygodność, reputacja, wiek domeny i ilość oraz jakość linków prowadzących do niej, to z całą pewnością nie. Dlatego chcąc mieć skuteczne pozycjonowanie stron, nie należy oszczędzać na tworzeniu unikalnych treści. Można je pisać samodzielnie, zlecić agencji lub zatrudnić copywritera.

Niewydolny hosting i brak optymalizacji

Czy pozycjonowanie stron i jego powodzenie może zależeć od wybranego przez nas hostingu? Czy parametry serwera mają wpływ na to, na jakiej pozycji znajdzie się nasza strona? Oczywiście że tak. Być może nie jest to decydujący czynnik rankingowy, ale nie sposób powiedzieć że nie istnieje. Google poświęca bardzo dużo uwagi temu, jak szybki jest czas ładowania strony i sprawność jej działania.

Na pewno wiele razy czułeś irytację, korzystając ze stron, które bardzo długo się wczytywały. Była ona potęgowana wtedy, kiedy dostęp do internetu był ograniczony lub zależało ci na czasie. Kiepskiej jakości hosting współdzielony, jak również źle zoptymalizowana strona www, wydłużają czas jej załadowania i działania.

Niepotrzebnie duże grafiki, brak informacji dla przeglądarki o ładowaniu danych do pamięci cache i pozostawianiu ich w niej, a także nieprawidłowo skonstruowane szablony ze zbyt dużą ilością kodu. Każdy niepotrzebny bajt danych mocno wydłuża czas ładowania.

Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, kiedy wykonujemy pozycjonowanie stron na WordPress. Ich „tworzeniem” zajmuje się coraz większa liczba osób i firm, nie mających podstawowej wiedzy w tym zakresie. Łatwość obsługi WordPressa, a także duża liczba szablonów i dodatków, ułatwia im wcielanie się w rolę webdevelopera. Cierpi na tym zarówno klient, jak i jego strona.

Kiedy przyjrzymy się jej z bliska, zauważymy kilka lub kilkanaście niepotrzebnie zainstalowanych wtyczek. Część z nich jest całkowicie zbędna, ponieważ ich obecność z powodzeniem można zastąpić jedną dodatkową linijką kodu. To jednak wymaga wiedzy i umiejętności.

Pozycjonowanie stron zbudowanych na WP zawsze powinno rozpoczynać się od ich dokładnego przejrzenia i usunięcia zbędnych dodatków, które swoim ciężarem obciążają szybkość działania strony i czas jej ładowania.

Brak wersji responsywnej

Żyjemy w XXI wieku. Jest to era wszechobecnego internetu i nieograniczonego dostępu do niego. Pomagają nam w tym tablety i smartfony. Projektując strony internetowe, musimy o tym pamiętać. Dziś prawie połowę użytkowników internetu stanowią osoby, korzystające z niego przy pomocy urządzeń mobilnych. Chcąc aby twoja firma odniosła sukces, musisz o nich pamiętać, projektując stronę również dla nich.

Strony responsywne to współcześnie obowiązujący standard. Są to strony, które automatycznie dostosowują swój wygląd do wielkości ekranu. Znacząco ułatwia to ich obsługę na mniejszych ekranach.

Jak wygląd witryny może wpływać na pozycjonowanie stron? W bardzo prosty sposób.

Wersja RWD, czyli responsywna, jest jednym z czynników rankingowych Google. Jej brak sprawia, że nawet merytoryczna strona może zajmować miejsce o kilka pozycji niższe niż wtedy, gdyby posiadała wersję RWD.

Jak uniknąć takiego potraktowania?

Przede wszystkim sprawdzić, jak twoja strona wyświetla się na smartfonie. Jeżeli ma taki sam wygląd jak na komputerze, tylko kilkadziesiąt razy mniejszy, należy stworzyć dla niej wersję responsywną. Dla stron, które były stworzone wiele lat temu może być to nieopłacalne. W takim przypadku warto od zaprojektować zupełnie nową stronę, która od razu będzie posiadać wersję RWD.

Od czego zależy skuteczne pozycjonowanie stron?

Jesteśmy firmą, która od ponad 10 lat nieprzerwanie pozycjonuje strony swoich klientów z terenu całej Polski. Należą do nich duże firmy, mali przedsiębiorcy, jak również osoby prowadzące działalność artystyczną oraz freelancerzy. Ich wszystkich łączy jedna rzecz. Jaka? Pytanie o to, jak skuteczne jest nasze pozycjonowanie stron www.

Czy możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie? Oczywiście że tak. Niestety nie jest to odpowiedź zero jedynkowa, której oczekuje większość osób.

Skuteczność pozycjonowania zależy bowiem od wielu czynników. Na część z nich mamy wpływ, jednak inne są poza naszą kontrolą. Do takich należą między innymi zmiany algorytmów wyszukiwarki, wprowadzane przez jej właściciela. Dla przykładu, w samym 2010 roku Google wprowadziło ponad 300 zmian w algorytmie. Nie o wszystkich zmianach użytkownicy są informowani.

Opierając się swoim wieloletnim doświadczeniu i umiejętnościach, zawsze wykonujemy pozycjonowanie stron w taki sposób, aby móc zagwarantować swoim klientom największą skuteczność podejmowanych działań.

Co ma wpływ na pozycjonowanie stron internetowych?

 1. Branża, w której działa firma – istnieją branże, które są łatwiejsze do pozycjonowania oraz takie, w których pozycjonowanie stronwww zajmuje więcej czasu. Od czego to zależy? Przede wszystkim od konkurencyjności. Na stopień trudności pozycjonowania wpływa również to, czy jest ono prowadzone globalnie, na całym kraj, czy tylko lokalnie, na ściśle określony region.
 2. Jakość pracy– czyli to umiejętności, wiedza i zaangażowanie wykonawcy pozycjonowania. Nie chwaląc się nadmiernie, nasza firma może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami pozycjonowania stron klientów z różnych branży. W wielu przypadkach stosujemy nieszablonowe działania, dzięki którym możemy prześcignąć konkurencję i wypełnić rynkowe nisze.
 3. Strategia SEO– nie istnieje jeden, uniwersalny model pozycjonowania stron www. Każda firma lub pozycjoner może mieć własną wizję na to, jak powinna wyglądać najlepsza strategia pozycjonowania określonej strony internetowej. Można je podzielić na dwie grupy: pierwsza to szybki przyrost pozycji, a druga to powolniejszy, ale i stabilniejszy wzrost pozycji dzięki kompleksowym działaniom SEO on site i SEO off site. Która opcja lepiej sprawdzi się w Państwa przypadku? To zależy od oczekiwań, budżetu i innych, indywidualnych uwarunkowań.
 4. Historia strony – o stronie można powiedzieć naprawdę wiele, patrząc na jej historię. Pozycjonowanie stronw dużej mierze zależy od tego, jakie dotychczas treści znajdowały się na stronie i jak była ona oceniana przez Google. Niekorzystny wpływ na pozycjonowanie stron mają nałożone w przeszłości bany i filtry. Strona mogła je otrzymać za publikowanie treści niezgodnych z polityką Google lub stosowanie zakazanych metod pozycjonowania bądź spamowanie. Jeśli historia strony nie jest najlepsza, istnieją dwie drogi na wyjście z tej sytuacji. Pierwsza z nich to próba odbudowania reputacji, co oczywiście wymaga czasu i sporo pracy. Jeśli jest to nieuzasadnione ekonomicznie, należy wziąć pod uwagę stworzenie strony www na całkowicie nowej i czystej domenie. To jednak również może mieć pewne wady, jak np. konieczność zbudowania marki od podstaw.
 5. Konkurencja – pozycjonowanie stronto nie tylko działanie na zlecenie klienta, ale również obserwowanie poczynań konkurencji. Nieustannie prowadzona analiza rynku pozwala na czas dostrzec innowacyjne metody, na które mogła się zdecydować konkurencja. Świadomość czym jest pozycjonowanie stron i wiedza, że należy je wykonywać towarzyszy coraz większej liczbie przedsiębiorców. Oni również mogą podejmować działania zmierzające do tego, aby wyprzedzić Cię w wyścigu o pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron jest zatem ciągłym obserwowaniem tego, co robią nasi konkurenci. Co to w praktyce oznacza? Pozycjonowanie stron z mocną konkurencją może wymagać więcej czasu, pieniędzy, a także podejmowania nietypowych działań.

Wizerunkowe pozycjonowanie stron – zadbaj o opinie

Dążenie do zajmowania najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania jest dla każdego zrozumiałe. Skoro jesteś w tym miejscu, na pewno chcesz aby również twoja strona zajmowała tak wysokie pozycje. Niezależnie od tego, czy chcesz zlecić pozycjonowanie stron firmie zewnętrznej lub robić to samodzielnie, powinieneś znać wszystkie metody działania, które pomogą Ci uzyskać oczekiwany wynik. Jedna z nich jest niezwykle naturalna i tak prosta, że większość osób o niej zapomina. Są to opinie innych użytkowników na temat firmy, produktów lub je usług.

Dlaczego opinie są ważne dla pozycjonowania stron?

Coraz więcej klientów decyduje się na zakup lub subskrypcję, zachęcona obiektywnymi i pozytywnymi opiniami na ich temat. W ten sam właśnie sposób sprawdzają wiarygodność interesujących ich rzeczy, pragnąc się upewnić o słuszności podejmowanej decyzji. Jak to robią? Oczywiście szukając w internecie opinii. Pozytywne opinie są niezwykle cennym narzędziem, z którego pozycjonowanie stron aktywnie korzysta. Co możesz zrobić, aby i na temat Twojej firmy pojawiało się jak najwięcej opinii w sieci?

Jak zdobywać pozytywne opinie klientów?

Część osób może samodzielnie chcieć dzielić się swoimi wrażeniami na temat Twojej firmy. Najczęściej będą taką opinię dodawać do wizytówki w Google Moja Firma. Co więcej, mogą być do tego nawet zapraszani bez twojego aktywnego udziału. Wystarczy że zalogują się telefonem w twojej lokalizacji zaznaczonej na mapie, a po kilku dniach Google przypomni im o tej wizycie i zapyta o ocenę. Aby mogło to zadziałać, powinieneś oczywiście umieścić swoją firmę w Mapach Google. Inne metody na zdobywanie opinii w sieci przedstawiamy poniżej.

 • Poproś klientów o wystawienie opinii – nie ma nic złego w tym, abyś prosił swoich klientów o wystawienie opinii twojej firmie. Czyni tak wiele przedsiębiorstw. Możesz wykorzystać do tego formę zachęty i bonusa, np. w postaci zniżki do wykorzystania przy okazji następnych zakupów. Szybko się przekonasz, jak bardzo zyska na tym pozycjonowanie stron, a liczba wyświetleń strony zanotuje znaczący wzrost.
 • Marketing szeptany – opinie można również zdobywać w nieco inny sposób, a mianowicie korzystając z dobrodziejstw marketingu szeptanego. Ta forma promocji opiera się na aktywności na forach tematycznych oraz social media. Marketing szeptany powinien w sposób naturalny zachęcać użytkowników do wypowiadania się na określony temat, rozpoczynając dyskusje i analizy.
 • Social Media – pozycjonowanie stronw niczym dziś nie przypomina dawnych technik, opartych na tworzeniu niskiej jakości tekstów nasyconych słowami kluczowymi. Dziś są to wielowątkowe strategie SEO, obejmujące różnorodne gałęzie internetu. Jedna z nich to social media. Portale społecznościowe są potężnym narzędziem, z którego nie tyle można, ile wręcz trzeba korzystać w trosce o skuteczne pozycjonowanie stron. Więcej na ten temat opowiemy poniżej.

Pozycjonowanie stron a social media

Czym jest właściwie social media? Są to media społecznościowe, czyli serwisy internetowem adresowane do różnorodnych grup odbiorców. Każdy z nas może wymienić największe i najbardziej popularne serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr. Jak efektywnie wykorzystać social media, aby z ich pomocą generować ruch na stronie? Pierwszym co może przyjść do głowy, to umieszczenie w opisie linku do strony. Owszem, trzeba jednak pamiętać, że w większości portali społecznościowych, linki wychodzące posiadają atrybut no follow. Oznacza to, że roboty wyszukiwarek nie będą za nimi podążać, a tym samym „moc” portalu społecznościowego nie jest na stronę www klienta przekazywana. Nie oznacza to jednak, że z takiego linku nie skorzystają użytkownicy. Ręcznie w niego klikając, zostaną przeniesieni na stronę www, na której mogą sprawdzić wszystkie ważne dla siebie informacje. By jednak ich do tego zachęcić, należy w umiejętny sposób prowadzić fan page. Pozycjonowanie stron przy pomocy social media zaliczane jest do działań off page, czyli realizowanych poza stroną. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Jak wygląda pozycjonowanie stron przez Facebook i Instagram

Niewątpliwie to właśnie Facebook jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym. Korzystają z niego miliony osób na całym świecie, a on sam jest świetnym narzędziem do promocji. Pozycjonowanie stron z użyciem FB odbywa się na kilka sposobów:

 • Fanpage– jest to strona firmowa, na której prezentowane są informacje dotyczące działalności firmy. Mogę one mieć postać postów z ciekawostkami, nowinkami, doniesieniami oraz foto lub wideo relacjami tego, co działo się konkretnego dnia.
 • Posty– aby firmowy fanpage przyciągał klientów, należy zadbać o ciekawe i merytoryczne posty. To one właśnie sprawiają, że użytkownicy znajdują ciekawe dla siebie informację. Posty nie zawsze muszą dotyczyć bezpośrednio firmy. Mogą również być informacjami na luźno związane z tematem informacje. Obiektywizm i brak obaw mówienia np. o tym co robi konkurencja, jest przez użytkowników zauważana i doceniana. Postrzegają oni taką firmę jako świadomą swojej wartości i nie obawiającą się działań konkurencji.
 • Media– infografiki, zdjęcia i filmy sprawiają, że fanpage jest znacznie ciekawszy i bardziej interesuje potencjalnych użytkowników. Pamiętajmy o tym, że każdy post można potraktować jako krótką zajawkę artykułu, którego pełna treść znajduje się na firmowej stronie. Prowadzący do niej link umieszczony zostanie pod koniec zajawki, zachęcając czytelników do dalszej lektury.
 • Pozycjonowanie stron z wykorzystaniem social mediapozwala zwiększyć efekty działania, ale jednocześnie jest zajęciem angażującym sporo czasu i pracy. Nie można pomijać w tej strategii tak ważnych czynników, jak:
 • Interakcja z użytkownikami – ciekawe posty prowokują i zachęcają do dyskusji. Toczy się ona w komentarzach pod postem. Może w niej brać udział administrator strony, odpowiadając np. na pytania użytkowników. Brak aktywności administratora w zagorzałej dyskusji sprawia, że fanpage bardzo szybko może stracić zaufanie, stając się w oczach użytkowników mało wiarygodnym.
 • Konkursy– co może przyciągnąć do fanpage nowych użytkowników? Oczywiście organizowane na nim konkursy z ciekawymi nagrodami. Mogą to być nagrody rzeczowe lub zniżki i rabaty na korzystanie z firmowych usług. Najważniejsze jest to, aby konkurs był przejrzyście i transparentnie opisany, zachęcając tym samym do wzięcia w nim udziału.
 • Reklama– wiele portali społecznościowych oferuje usługi płatnych reklam. Mogą one być bardzo szczegółowo personalizowane, podobnie jak ma to miejsce w Google Ads. Zlecając wyświetlenie reklam ma FB, możemy precyzyjnie określić grupę docelową, biorąc pod uwagę kryterium wieku, płci, lokalizacji, zainteresowań itp. Pozwala to dotrzeć ze swoim profilem i znajdującymi się na nim treściami do osób, które są potencjalnymi klientami firmy.

Prowadzeniem profilu w social media można zajmować się samodzielnie lub zlecić to zadanie jednej z wielu agencji marketingowych. Oprócz samego zarządzania fanpagem, mogą oni również przygotować harmonogram dodawania nowych treści i zająć się ich opracowywaniem. Aby były one ciekawe i przyciągające użytkownika, muszą być doskonale dopracowane, a przede wszystkim ciekawe. Oznacza to poświęcenie sporej ilości czasu na ich wyszukanie.

Filmy w sieci a pozycjonowanie stron

Internet daje niesamowicie wiele możliwości, aby pozycjonować strony poprzez filmy. Największą i najbardziej znaną platformą video jest oczywiście YouTube. Czy również ten serwis można wykorzystać do tego, aby wzmocnić pozycjonowanie stron? A jeśli tak, to jak należy tego dokonać? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, dzięki którym pozycjonowanie Waszej strony może naprawdę sporo zyskać.

 • Przygotuj ciekawy film– może to być spot reklamowy, prezentacja produktu lub usług, jak również filmik instruktażowy lub poradnikowy. Coraz większą popularnością cieszą się również regularnie dodawane vlogi, w których pracownik firmy porusza i omawia jeden krótki temat. Długość filmu nie może być zbyt długa, tak aby nie zabierać nadmiernie dużo czasu. Należy przy tym zadbać o dobrej jakości audio. Dzięki temu, oglądanie filmu będzie naprawdę przyjemne i nie będzie wymagało nadmiernego wysiłku ze strony użytkownika.
 • Tytuł filmu – przed opublikowaniem filmu na YouTube, należy zdecydować o tym, jaki będzie nosić on tytuł. Powinien on być rzeczowy, wyjaśniający problematykę oraz zawierający słowo kluczowe. Skorzysta na tym zarówno pozycjonowanie stron, jak również sam film będzie łatwiej znajdowany w serwisie.
 • Opis filmu – wiele osób nie pamięta lub w ogóle nie wie, że pod filmem jest miejsce na jego opis. Z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za pozycjonowanie stron, jest to bardzo cenne miejsce do umieszczenia w nim linków oraz opisów zawierających słowa i frazy kluczowe. Jeżeli na pozycjonowanej stronie zainstalowane są statystyki odwiedzin, będziemy mogli w łatwy sposób sprawdzić, jak wiele osób dotarło na stronę właśnie poprzez opis filmy na YT.
 • Nazwa pliku– aktywne pozycjonowanie stron to strategia oparta na wykorzystywaniu wszystkich nadarzających się możliwości do promowania firmy. Jedna z nich to nazwa pliku, który zostanie przesłany na FB. Zamiast pozostawiania w nazwie przypadkowego ciągu znaków i cyfr, można w nim umieścić słowa kluczowe lub krótki opis, oczywiście bez polskich znaków.
 • Miniatura– jeśli zadbałeś o wszystkie wymienione rzeczy, należy teraz zachęcić użytkowników, aby kliknęli w Twój film. Można to zrobić przygotowując atrakcyjną wizualnie miniaturę. Sprawdź jak wyglądają miniatury najczęściej wyświetlanych filmów na YouTube. Na pewno są ciekawe, kolorowe i mają chwytliwe hasło. Wszystko po to, aby zachęcić Cię do kliknięcia w film i jego obejrzenia.
 • Pozycjonowanie stron z pomocą YouTube to również możliwość korzystania z innych narzędzi:
 • Reklama na YT– oglądając filmy, na pewno wiele razy miałeś do czynienia z reklamami pojawiającymi się w ich trakcie. Dla jednych denerwujące, dla innych ciekawe. Jedno nie ulega wątpliwości – dobrze wykonana reklama może przynieść naprawdę sporo korzyści.

Pozycjonowanie stron w Google Maps

Google bez wątpienia jest liderem usług internetowych. Jego rozmaite narzędzia mogą nam towarzyszyć przez cały dzień. Z większości z nich korzystamy za darmo. Czy jednak rzeczywiście jest to całkowicie bezpłatne użytkowanie? Oczywiście że nie. Zapłata za dostęp do określonej usługi nie zawsze musi mieć postać finansową. Coraz częściej zapłata jest przekazanie części informacji na nasz temat. Właśnie te dane Google wykorzystuje do profilowania i wyświetlania dopasowanych tematycznie reklam. Część z nich może się pojawiać w Google Maps, przybierając jak najbardziej naturalny i nie budzący podejrzeń wygląd. Można ten fakt oczywiście wykorzystać do pozycjonowania swojej strony.

Jak działa pozycjonowanie stron w mapach

Geolokalizacja – to słowo klucz, które należy wyjaśnić w opowieści o pozycjonowaniu w Google Maps. Kiedy wyświetlasz mapę Google, widzisz zaznaczone w nich określone punkty. Ponadto, jeśli wyszukujesz informacji w wyszukiwarce, w wynikach również możesz ujrzeć mapę Google, z zaznaczonymi pinezką firmami w twoim położeniu. Geolokalizacja pozwala określić Twoje położenie i zaprezentować ci najlepiej dopasowane wyniki w twoim sąsiedztwie. Nie musisz przy tym wpisywać nazwy miasta. Pozycjonowanie stron w Google Maps najlepiej sprawdza się w modelu lokalnego pozycjonowania strony www.

Geolokalizacja a pozycjonowanie stron

Geolokalizacja działa zarówno w smartfonach i komputerach stacjonarnych. Mapy Google, aby poznać twoje dokładne położenie, wykorzystują informacje uzyskane przez GPS w telefonie, stacje bazową do której się logujesz lub położenie sieci WiFi. Oczywiście musisz wcześniej wyrazić zgodę na dostęp do tych informacji. Geolokalizacja bardzo ułatwia wyszukiwanie informacji. Aby sprawdzić jak to działa, wpisz w wyszukiwarkę Google hasło „hydraulik”. W odpowiedzi otrzymasz listę z wynikami. Na jej szczycie znajdzie się mapka z zaznaczonymi hydraulikami w Twojej okolicy, a tuż poniżej nazwy firm z adresem oraz ikonkami zadzwoń. Dopiero poniżej mapki znajdują się wyniki organiczne, które również dotyczą Twojej lokalizacji.

Jest to również jeden z tych powodów, dla których nie warto pozycjonować ogólnych fraz, ponieważ niektóre wyniki wyszukiwania są personalizowane i mogą zależeć od miejsca, w którym aktualnie przebywasz. Aby w pełni wykorzystać pozycjonowanie stron, należy zamiast tego stosować szczegółowe frazy, czyli long tail oraz łączyć je z pozycjonowaniem lokalnym.

Jak rozpocząć pozycjonowanie stron w Mapach Google?

Przede wszystkim należy posiadać dwie rzeczy:

 • stronę firmową,
 • wizytówkę w Google Moja Firma.

Następnie należy dodać swoją firmę do map Google, zaznaczając jej właściwą lokalizację oraz uzupełniając wszystkie wymagane informacje na jej temat. Nie można zapominać o tym, aby uzupełnić swój profil zdjęciami. Mogą one przedstawiać np. siedzibę firmy lub inne charakterystyczne miejsca, ułatwiające dotarcie do niej. Zostanie to na pewno docenione przez klientów, którym w ten sposób ułatwiliśmy dotarcie do celu.

Zleć nam pozycjonowanie stron w Mapach Google

Nie masz czasu, wiedzy, umiejętności lub najzwyczajniej w świecie Ci się nie chce, aby samodzielnie pozycjonować stronę w Google Maps? Świetnie to rozumiemy. Pochłonięty prowadzeniem własnej firmy, kontaktem z klientami i odpowiadaniem na setki maili, trudno znaleźć wolny czas aby wykonywać pozycjonowanie stron we własnym zakresie. Właśnie dlatego powstała nasza firma. Od przeszło 10 lat z powodzeniem zajmujemy się pozycjonowaniem stron w całej Polsce. Działamy zarówno lokalnie, w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Białystok, Gdańsk, Kraków, Katowice i Wrocław, a także we wszystkich miejscowościach i wsiach na terenie całego kraju. Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki w biznesie, chcesz aby twoja firma odniosła sukces i umacniała pozycję, tym bardziej powinieneś skorzystać z możliwości, jakie daje dobre pozycjonowanie stron. Pomożemy nie tylko umieścić twoją stronę www na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, ale przede wszystkim zadbamy o to, aby Twoja marka rosła w siłę i nieustannie się umacniała. Jak tego dokonamy? Chętnie opowiemy Ci o tym podczas spotkania lub w korespondencji mailowej.

Czynniki rankingowe, czyli co wpływa na pozycjonowanie stron

Kiedy mówimy o pozycjonowaniu stron, automatycznie przychodzi nam na myśl Google. Tymczasem nie jest to jedyna wyszukiwarka dostępna na rynku. Poza nią jest wiele innych, takich jak Duck Go, Yandex, Yahoo, AOL, Bing i wiele innych. Z uwagi na swoją popularność, to właśnie Google jest faworytem i jego kontekście wykonuje się pozycjonowanie stron. Siłą rzeczy, większość działań podporządkowanych jest wytycznym stawianym właśnie przez Google. Znajdując się na pozycji lidera, a jednocześnie monopolisty, Google może swobodnie kreować nowe trendy, wymuszając tym samym na właścicielach stron wprowadzanie niezbędnych zmian i poprawek. Oczywiście wszystko to z myślą o użytkownikach. Wykonując pozycjonowanie stron www, musimy nadążać za tymi wszystkimi zmianami, śledząc i reagując na wszystkie czynniki rankingowe. Dostosowanie do nich Waszej witryny, będzie miało wpływ na pozycjonowanie strony i jej efektywność. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych czynników rankingowych, odpowiadających za to, na której pozycji znajdzie się Twoja strona www.

Wersja mobilna strony www

Wcześniej już wspomnieliśmy o tym, że coraz więcej osób korzysta z internetu przy użyciu urządzeń mobilnych. Zaliczamy do nich smartfony i tablety. Wyświetlane na nich strony mają znacznie mniejszy rozmiar niż te same strony wyświetlane na ekranach laptopów i monitorów. Aby korzystanie z nich w dalszym ciągu było wygodne i funkcjonalne, konieczne jest dostosowanie formy wyświetlania strony do wielkości ekranu.

Pomaga w tym wersja responsywna, nazywana również RWD. Strona RWD wyposażona jest w dynamiczny arkusz stylów CSS, który rozpoznaje wielkość urządzenia, na którym strona jest uruchomiona i zależnie od rozmiaru, aktywuje odpowiedni styl. Modyfikuje on sposób wyświetlania poszczególnych elementów strony, zmieniając ich rozmiar, kolor, a nawet położenie.

Jak responsywność wpływa na pozycjonowanie stron? Bardzo prosto.

Strona RWD jest wyżej oceniana przez Google niż strona bez wersji mobilnej. Wyszukiwarka chcąc zaproponować użytkownikowi najlepiej dopasowane i najwygodniejsze w obsłudze strony, na pierwszych pozycjach umieści te z wersjami responsywnymi.

Pozycjonowanie stron a ich szybkość działania

Każdy z nas żyje w pośpiechu i bardzo ceni swój czas. Na pozór nic nie znaczące kilka lub kilkanaście sekund, może nas mocno zdenerwować gdy oczekujemy na wczytanie się strony. Między innymi z tego powodu Google uczynił szybkość działania witryn jednym z ważniejszych czynników rankingowych. Jak to wpływa na pozycjonowanie stron? Im strona działa szybciej, tym wyżej znajduje się w wynikach. Jak można poprawić czas ładowania strony www?

 • Wybrać lepszy i wydajniejszy hosting,
 • Zoptymalizować stronę, pozbywając się nadmiaru danych,
 • Korzystać z pamięci cache urządzenia.

Aby sprawdzić jaka jest szybkość działania swojej strony, można do tego wykorzystać jedno z narzędzi Google, a mianowicie Page Speed Insights. Korzystając z niego, dowiemy się jakie poprawki można wprowadzić aby ją przyspieszyć, a tym samym wpłynąć na pozycjonowanie stron www. Pamiętajmy również o jednej bardzo ważnej rzeczy: im szybciej strona działa, tym lepszy jest współczynnik konwersji CTR.

Bezpieczeństwo, certyfikat SSL i pozycjonowanie stron

Google niezwykle dużo uwagi poświęca bezpieczeństwu użytkowników w sieci. Wpływ na niego mają również właściciele stron, stosując na nich skuteczne zabezpieczenia. Jednym z nich jest certyfikat SSL. To jego obecność odpowiada za to, że adres strony www zostaje poprzedzony prefiksem HTTPS, a nie HTTP. Certyfikaty SSL pozwalają szyfrować wymianę danych pomiędzy komputerem użytkownika i serwerem, utrudniając przechwycenie tych danych i np. poznanie wpisywanego loginu oraz hasła do poczty email. Wydawać by się mogło, że obecność certyfikatu jest uzasadniona wyłącznie na stronach, na których może dochodzić do jakiejkolwiek interakcji z użytkownikiem, czyli tam gdzie są formularze do wysyłania wiadomości czy miejsca do logowania się. Tymczasem trend jest taki, że nawet strony www mało zaawansowane technicznie, coraz częściej otrzymują certyfikat SSL. Korzystnie wpływa to na ich wizerunek, pomaga budować zaufanie użytkowników, a tym samym ułatwia pozycjonowanie stron. Kolejną zachętą do korzystania z certyfikatów SSL jest ich przystępna cena oraz łatwość instalowania.

Pozycjonowanie stron wymaga unikalnych treści

W pierwszej części artykułu wspomnieliśmy już o tym, że do pozycjonowania stron potrzebna jest w pełni oryginalna, unikalna treść. Nie może ona być w żaden sposób kopiowana z innych stron, a tym bardziej poddawana synonimizacji. Coraz bardziej inteligentne algorytmy Google świetnie sobie radzą z rozpoznawaniem kopii, a tym samym mogą klasyfikować takie strony na niższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

User Experience i pozycjonowanie stron

Czy miałeś kiedykolwiek okazję przebywać na stronach, na których w żaden sposób nie mogłeś się odnaleźć? Wszystko w nich było nie tak jak trzeba. Mało intuicyjna nawigacja, źle dobrana kolorystyka? Po prostu sam nie możesz się sobie nadziwić, jak można było tak to zepsuć. Otóż to.

W takim projekcie ewidentnie zabrakło znajomości UX. Jest to skrót od anglojęzycznego zwrotu User Experience, który oznacza przyjazność obsługi dla użytkownika. Projektując jakąkolwiek stronę www, należy zadbać aby była funkcjonalna, ergonomiczna oraz użyteczna.

Korzystanie z niej powinno wzbudzać w użytkowniku pozytywne emocje i zachęcać go do powrotu, jak również polecania twojej strony www swoim znajomym.

Linki zewnętrzne – tym się żywi pozycjonowanie stron

Pozyskiwanie wartości linków z zewnątrz, prowadzących do twojej strony www to jedna z najważniejszych rzeczy. Bardzo łatwo jest docenić związek pomiędzy dużą ilością linków do strony i jej wysoką pozycją w wynikach wyszukiwania. Google interpretuje ten fakt jako istotną rekomendację strony i potwierdzenie jej autorytetu. Oczywiście, zdobywając linki do swojej strony, koniecznie należy brać pod uwagę historię i reputację serwisu, z którego będziemy linkować.

Jak skutecznie wykorzystać pozycjonowanie stron?

Zakładając, że wykonałeś wszystkie opisane powyżej kroki i udało Ci się wypozycjonować stronę na wysokich miejscach w Google. Co dalej z tym zrobisz? Czy sam fakt że użytkownik kliknie w link do Twojej strony, cokolwiek zmieni w prowadzonym przez Ciebie biznesie?

Oczywiście że nie. Nie zarabiasz przecież na ilości wyświetleń strony, ale na faktycznie złożonych i zrealizowanych zamówieniach. Pozycjonowanie stron jest dla Ciebie narzędziem na to, aby zdobyć zainteresowanie klienta. Kiedy już go uzyskasz, powinieneś wiedzieć jak poprowadzić go przez cały proces zakupowy. Pomoże Ci w tym CTA.

Dlaczego pozycjonowanie stron lubi skróty literowe?

CTA to skrót od anglojęzycznego określenia Call To Action. Po polsku oznacza to nic innego, jak tylko wezwanie do działania. Jest to podpowiedź dla osoby przebywającej na stronie, odnośnie tego co powinna dalej zrobić.

CTA może przybierać różne postaci, a każda z nich ma sprawić, że wizyta na stronie zamieni się w pozyskanie tzw. lead’a, czyli uzyskanie oczekiwanego przez nas efektu.

Jak może wyglądać CTA?

 • Może mieć postać przycisku do zamówienia towaru,
 • Może zachęcać do subskrypcji newslettera,
 • Może proponować udział w konkursie,
 • Może być zaproszeniem do pobrania bezpłatnego e-booka,
 • I może występować w wielu innych formach.

Brak CTA na stronie powoduje, że użytkownik jest zdezorientowany i tak naprawdę nie wie, dlaczego się tutaj znalazł i co powinien dalej z tym faktem zrobić. Jakie jest logiczne działanie w takiej sytuacji?

Oczywiście powrót do punktu wyjścia, czyli wciśnięcie przycisku wstecz i cofnięcie się do wyników wyszukiwania. Jedno jest pewne – taka osoba nie prędko ponownie zawita na Twojej stronie. Nie pozwól na to, aby praca włożona w pozycjonowanie stron poszła na marne. Zadbaj o chwytliwe CTA, które przyciągnie uwagę i zachęci do działania przedstawiając namacalne korzyści. Jeśli nie wiesz jak coś takiego uzyskać, chętnie Ci w tym pomożemy.

Ile kosztuje pozycjonowanie stron www we Wrocławiu?

Jak dużo będziemy musieli zapłacić za pozycjonowanie stron, aby przyniosło ono pożądane efekty? W sieci roi się od ofert, obiecujących topowe pozycje za 100 lub 200 złotych miesięcznie. Uczciwie trzeba przyznać, że z punktu widzenia klienta, nie mającego pojęcia o SEO, jest to bardzo atrakcyjna propozycja.

Czy jednak warto się nią interesować? Czy w tej cenie uda się wykonać solidne pozycjonowanie stron, które sprawi że strona www będzie się pięła w górę, ku najwyższym pozycjom?

Ten kto choć trochę ma pojęcie o pozycjonowaniu stron, nie będzie mieć wątpliwości że jest to trudne do zrealizowania. Widza o tym, jak dużo czasu i pracy trzeba włożyć w pozycjonowanie sprawia, że podany koszt rzędu 100 lub 200 złotych nie pokrywa ani kosztów poniesionych przez pozycjonera.

Jak zatem rozliczają się klienci z firmami pozycjonerskimi? Czy istnieje ogólny cennik za pozycjonowanie stron?

Okazuje się że tak. Przy czym cennik może określać pewien model obliczania wynagrodzenia za pozycjonowanie, ale niekoniecznie może podawać określone stawki. Co więcej, mogą one być różne dla różnych klientów. Dlaczego?

Dlaczego pozycjonowanie stron raz jest tańsze, a raz droższe?

Różnice w kosztach pozycjonowania stron wynikają bezpośrednio z branży, w której klient działa. Jeśli jest to branża niszowa lub pozycjonowanie stron ma charakter lokalny, z małą konkurencją, to koszty są niższe. Łatwiej również uzyskać widoczne efekty działań. Stawka rośnie wprost proporcjonalnie do trudności branży i ilości konkurencji, która się w niej znajduje.

Firmy, które chcą wypozycjonować swoje strony na trudne słowa kluczowe lub zmagające się z dużą konkurencją, powinny mieć przygotowany większy budżet na pozycjonowanie stron. Jak duży? To zostanie ustalone w drodze indywidualnie przygotowanej oferty.

Co składa się na koszt pozycjonowania stron?

Czynniki, które będą miały wpływ na cenę za pozycjonowanie stron to:

 • Ilość godzin– pozycjoner może opierać się na ramach czasowych, w których mieści się pozycjonowanie strony klienta. Jeśli każdego dnia poświęca na to 2 godziny, to przy 20 dniowym miesiący pracy, daje to 40 godzin pracy. Wyceniając każdą godzinę na 50 złotych, otrzymujemy cenę 2000 złotych.
 • Wydatki na teksty– pozycjonowanie stron w dużej mierze opiera się na słowie pisanym, czyli copywritingu. Wartościowe teksty nie napiszą się same. Należy je stworzyć samodzielnie lub zlecić napisanie specjaliście. To również kosztuje. Stawki za copywriting są bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia trudności tekstów, jakości, terminu oraz w końcu stawek osób lub firm, które zajmują się ich pisaniem.
 • Pozostałe wydatki – pozycjonowanie stronto również szereg innych wydatków, takich jak opłaty za publikację tekstów, abonament za różnego rodzaju narzędzia i programy do analizy, a także inne koszta ponoszone przez firmę.

Pozycjonowanie stron – jakie są modele rozliczeń?

Nie zawsze jednak klient lub firma pozycjonerska musi stosować powyższy model wyceny pozycjonowania. Istnieje jeszcze kilka innych sposobów naliczania opłat za pozycjonowanie stron.

 • Cena za pozycję – celem pozycjonowania jest to, aby strona systematycznie zajmowała coraz wyższe pozycje w wyszukiwarce lub utrzymywała się na nie, pomimo działań konkurencji. Jeśli obie strony się na to zgadzają, należność za pozycjonowanie może być płacona wtedy, kiedy uda się stronę umieścić na wyższych pozycjach na określone słowa kluczowe lub będzie się na nich utrzymywać przez określony czas.
 • Abonament– pozycjonowanie stron w modelu abonamentowym jest bardzo popularne. Polega ono na tym, że klient płaci comiesięczną zryczałtowaną opłatę, w której zawierają się pewne działania firmy pozycjonerskiej. Może to być stworzenie i opublikowanie kilku lub kilkunastu nowych tekstów, zdobycie nowych linków przychodzących lub inne działania. Abonament za pozycjonowanie stron może również uwzględniać ekstra premie, które klient płaci wtedy gdy pozycjoniowanie przyniesie jeszcze lepsze wyniki. Motywuje to agencje SEO do bardziej wytężonej pracy.
 • Opłata za ruch– niektóre strony internetowe mogą zarabiać wtedy, kiedy jest na nich duży ruch. Źródłem dochodu są wówczas wyświetlane lub klikane reklamy, umieszczone na takiej stronie. Klient może wówczas płacić agencji SEO za faktyczny ruch wygenerowany na stronie. Można go uzyskać z ruchu organicznego lub innych działań, mieszczących się w strategii działań firmy pozycjonującej stronę.

Pozycjonowanie stron – z nami zrobisz to dobrze

Wierzymy w to, że jeśli dotarłeś do tego miejsca, pozycjonowanie stron naprawdę Cię zaciekawiło. Jednocześnie możesz być z siebie bardzo dumny. Przyswoiłeś sobie wiele cennej wiedzy, która pozwoli Ci jeszcze lepiej promować swoją firmę w sieci i zwiększać zyski.

Pozycjonowanie stron www jest rzeczą, którą zajmujemy się od wielu lat. Zaufanie, którym obdarzyli nas klienci jest nasz najlepszą rekomendacją. Jeśli i ty zechcesz dołączyć do tego grona i nawiązać z nami współpracę, będzie to dla nas wyrazem największego uznania!

Zapraszamy do kontaktu, celem uzyskania szczegółowych informacji o sposobie rozpoczęcia pozycjonowania twojej strony www.

Jakub Werelich

Jakub Werelich

Ekspert SEO

Pozycjonowanie stron – najczęściej zadawane pytania

Jakie informacje potrzebne są do przygotowania oferty?

Do wyceny niezbędny jest adres strony internetowej. Przydatne będą również informacje o konkurencji, przykładowe słowa kluczowe (branżowe) oraz zakładane cele, np. 30 klientów na miesiąc (wysoka pozycja to nie jest cel, tylko zadanie, które przybliża nas do jego realizacji).

Jeśli korzystali Państwo z podobnych usług, to prosimy o dostęp do statystyk oraz podanie powodów zakończenia współpracy.

Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

Pierwsze efekty pozycjonowania widoczne są już po kilku tygodniach od rozpoczęcia usługi. Wzrost doskonale obrazują statystyki odwiedzin oraz raport pozycji. Na szybkość pozycjonowania ma wpływ m.in.: staż strony w Internecie, jakość treści, stopień optymalizacji, siła konkurencji oraz historia działań „pozycjonerskich”. Trzeba pamiętać, że pozycjonowanie jest procesem długofalowym, który wymaga cierpliwości i wyczucia. Prace nad pozycjami muszą wyglądać względnie naturalnie. Zbyt agresywne działania mogą doprowadzić do efektów odwrotnych.

Pozycjonowanie przypomina wspinaczkę górską. Im wyższej i dłużej wspinamy się, tym trudniej dostać się na szczyt. Dlatego też, awans np. z 200 pozycji na 16 następuje szybciej niż z 7 na 1.

W przypadku bardzo konkurencyjnych branż, gdzie firmy pozycjonują się od wielu lat, na czołowe pozycje można pracować nawet kilkanaście miesięcy. Im szybciej rozpocznie się proces pozycjonowania, tym krócej potrwa pogoń za konkurencją.

Dlaczego warto pozycjonować?

Każdego dnia miliony osób przeszukuje Internet przy pomocy wyszukiwarki Google w poszukiwaniu informacji o produktach oraz usługach. Wielu z nich to Państwa potencjalni klienci. Jeśli jednak nie odnajdą Państwa oferty w gąszczu informacji, to niestety będą musieli skorzystać z usług konkurencji. Nie dopuszczą Państwo do tego, wykorzystując efektywny marketing w wyszukiwarkach.

W odróżnieniu od reklamy masowej za pośrednictwem wyszukiwarek firma dociera z ofertą nie do przypadkowych osób, ale do grupy poszukujących tego, co Państwa firma ma do zaoferowania. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to właśnie ci odwiedzający staną się Państwa klientami.

Czy warto pozycjonować serwis, skoro po wpisaniu nazwy firmy pojawia się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce?

Głównym założeniem pozycjonowania jest dotarcie z ofertą do klientów, którzy nie znają jeszcze firmy. Takie osoby nie szukają po nazwie firmy, ale po nazwach oferowanych produktów oraz usług.

Dlaczego nie pozycjonuje się pojedynczych słów kluczowych, typu „Wrocław”, „sprzedaż”?

Pojedyncze słowa kluczowe charakteryzują się dużą trudnością w pozycjonowaniu, niskim współczynnikiem konwersji oraz spadkiem częstości użycia*. Odpowiednie słowa kluczowe to takie, które dokładnie opisują Państwa usługi oraz produkty. Na podstawie wiarygodnych badań wybieramy zawsze najpopularniejsze słowa kluczowe w danej branży z uwzględnieniem zapytań z „długiego ogona”.

*Jest to spowodowane rozwojem nowych funkcjonalności wyszukiwarki

Czy pozycjonowanie jest bezpieczne i legalne?

Pozycjonowanie jest jak najbardziej legalne i wręcz wskazane, pod warunkiem, że wykonywane jest w sposób zgodny z regulaminami wyszukiwarek. Nieumiejętne pozycjonowanie wykonywane przez niedoświadczone osoby może doprowadzić do nałożenia filtrów na stronę (kara od wyszukiwarki).

Filtr skutkuje obniżeniem pozycji na promowane słowa kluczowe. Używanie nieetycznych metod pozycjonowania może grozić całkowitym wykluczeniem witryny z indeksu wyszukiwarki. 14-letnie doświadczenie w pozycjonowaniu pozwala nam zniwelować ryzyko niepowodzenia do zera. Powierzenie usługi fachowcom, to gwarancja działań bezpiecznych, niepowodujących zbędnego zaśmiecania Internetu.

Wszelkie działania mające na celu manipulację wynikami wyszukiwarki Google są niezgodne z jej regulaminem.

W jaki sposób monitorowany jest postęp prac?

Każdy z Klientów może na bieżąco monitorować postęp prac w nowoczesnym i intuicyjnym Panelu Klienta.

Co to jest pozycjonowanie wizerunkowe?

Pozycjonowanie wizerunkowe służy temu, aby Internauci znaleźli tylko pożądane i wskazane informacje o danej marce. Dzięki tej usłudze z pierwszych stron wyników można „wyrzucić” nieprzychylne notatki szkodzące wizerunkowi firmy.

Dla jednego ze znanych producentów wody źródlanej usunęliśmy aż 5 niepożądanych wpisów z pierwszych dwóch stron wyników wyszukiwarki.

Dlaczego działania promocyjne obejmują tylko wyszukiwarkę Google.pl?

Wyszukiwarka Google.pl jest najpopularniejszą stroną Internetową w Polsce. Odwiedzana jest częściej niż takie portale jak Onet.pl, czy WP.pl. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Gemius SA, wyszukiwarkę Google.pl w samym tylko lutym 2011 odwiedziło ponad 16,9 miliona Internautów, co stanowi prawie 92% wszystkich osób korzystających z sieci w Polsce.

Jak pokazują powyższe dane, jest to wielka grupa potencjalnych klientów, której żadna firma nie powinna pominąć w swoich działaniach reklamowych. Pozycjonowanie w Google wpływa pozytywnie na obecność w innych, mniej popularnych wyszukiwarkach.

Co oznaczają akronimy: SEO, SEM, PPC, CPC?

SEM (ang. Search Engine Marketing) to marketing w wyszukiwarkach internetowych, czyli wszelkie zabiegi, których celem jest poprawienie ilości i jakości ruchu z mechanizmów wyszukujących. SEM jest to grupa nadrzędna obejmująca działania w wynikach płatnych – linki sponsorowane (PPC) oraz w wynikach organicznych SEO (pozycjonowanie, optymalizację). Bardzo często mylnie określa się linki sponsorowane terminem „SEM”.

SEO (ang. Search Engine Optimization), czyli pozycjonowanie (optymalizacja) strony, mające na celu poprawę widoczności w wynikach naturalnych (organicznych).

PPC (ang. Pay Per Click) – model rozliczeń, w którym reklamodawca nie ponosi kosztów za wyświetlanie, ale wyłącznie za kliknięcia w reklamę (wejścia na stronę).

CPC (ang. Cost Per Click) – koszt jednego kliknięcia, np. w link sponsorowany.

Czy Agencja SEO może zagwarantować pozycje?

Żadna z Agencji SEO nie może dać gwarancji utrzymania określonych pozycji (nie jesteśmy właścicielami wyszukiwarki).

Czy depozycjonujecie witryny konkurencji?

Nigdy nie działamy na szkodę konkurencji, możemy jedynie zaproponować skuteczniejsze rozwiązania.

Co jest lepsze pozycjonowanie czy linki sponsorowane?

Wszystko zależy od warunków panujących w danej branży. Najlepsze rezultaty daje efekt synergii, czyli połączenia linków sponsorowanych oraz pozycjonowania stron. Korzystanie z obu tych form promocji powoduje, że zostawiamy mniejsze pole manewru dla konkurencji i w pełni wykorzystujemy potencjał wyszukiwarki.

Jak odróżnić wyniki naturalne od wyników płatnych?

Wyniki naturalne (odpowiada pozycjonowanie) zostały oznaczone niebieską ramką, a wyniki płatne (linki sponsorowane Google AdWords) ramką czerwoną.

Pozycjonowanie Cennik

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Cena usług SEO ustalana jest zawsze indywidualnie. Nie ma sztywnych cenników pozycjonowania, ponieważ każda strona jest inaczej zbudowana, charakteryzuje się zróżnicowaną konkurencją oraz każdy klient ma inne oczekiwania.

Wynagrodzenie za pozycjonowanie powinno być rozpatrywane w kategoriach inwestycji, gdzie każda zainwestowana złotówka przybliża firmę do nowych klientów. » Zapytaj o darmową wycenę.

Dlaczego za pozycjonowanie stron płaci się miesięcznie, a nie jednorazowo?

Pozycjonowanie strony jest niekończącym się procesem. Zdobyte pozycje trzeba stale monitorować oraz wykonywać pracę w celu ich utrzymania. Mają na to wpływ zmiany w algorytmie wyszukiwarki* (odpowiedzialne za pozycje) oraz działania konkurencji, której również zależy na najwyższych pozycjach.

Nawet najkrótszy przestój w procesie pozycjonowania strony może doprowadzić do gwałtownego spadku odwiedzin. W pozycjonowaniu podobnie jak w sporcie, raz zdobyty medal na zawodach wcale nie oznacza, że do kolejnych, sportowiec nie musi się przygotowywać.

*W samym tylko 2010 roku właściciele wyszukiwarki Google wprowadzili ponad 300 zmian w algorytmie.

W jaki sposób może być rozliczane pozycjonowanie?

W zależności od oczekiwań klienta Agencje SEO proponują następujące modele rozliczeń:

Abonament – płatność w postaci ryczałtu za określone co miesiąc działania, umowa z reguły na czas nieokreślony z 1 miesięcznym okresem wypowiedzenia (najczęściej wybierany model rozliczeń SEO).

W Media Click stosujemy przejrzyste rozliczenie hybrydowe, na które składa się:
a) wynagrodzenie dla Media Click (praca ekspertów w zakresie SEO/Informatyki/Marketingu/Analityki internetowej, dostęp do najnowocześniejszych narzędzi i rozwiązań SEO/IT oraz dostęp do prywatnej infrastruktury SEO Media Click®/Private Blog Network/)

b) zakup mediów (linki pozycjonujące w serwisach zewnętrznych; content marketing wewnętrzny i zewnętrzny etc.)

Jest to bardzo dobry model rozliczeń SEO – dający pełną wiedzę na temat ponoszonych wydatków. Dodatkowo zyskują Państwo pewność wykonywanych działań. Racjonalnie wykorzystywany budżet jest gwarancją realizacji założonych celów.

 

Płatność za pozycje – wynagrodzenie pobierane w zależności od pozycji na ustalone słowa kluczowe, umowa na min. 12 miesięcy.

Płatność za ruch – płatność za odwiedziny pochodzące z wyszukiwarki Google, umowa na min. 12 miesięcy.

Model CPA – wynagrodzenie pobierane za konkretne działania Internautów, np. sprzedaż w sklepie internetowym (% od marży – ustalane indywidualnie) – umowa na min. 12 miesięcy.

Barter – bezgotówkowa wymiana za towary lub usługi.

Pozycjonowanie Wrocław

Wrocław to idealne miejsce dla działalności biznesowej. Licząca niespełna 700 tysięcy mieszkańców aglomeracja stwarza ogromne możliwości przedsiębiorcom. Mimo to prowadzący działalność gospodarczą nie powinni zapominać o działaniach marketingowych, gdyż niejednokrotnie samo posiadanie interesującej oferty biznesowej bywa niewystarczające, by zaistnieć i utrzymać się na rynku.

Pozycjonowanie stron – jedna z form Inbound Marketingu

Można zdecydować się na tzw. Outbound Marketing, czyli reklamę w starym stylu, gdzie to przedsiębiorca poprzez kampanie reklamowe usiłuje dotrzeć do klientów. Zdecydowanie lepszym posunięciem jest jednak wybranie Inbound Marketingu. To tzw. marketing przychodzący. Tu adresat reklamy sam ją odnajduje.

Jedną z form Inbound Marketingu jest pozycjonowanie stron internetowych Wrocław. Pozycjonowanie stron (SEO – Search Engine Optimization) to wszelkie działania mające zapewnić jak największą widzialność firmowej strony internetowej w wynikach wyszukiwania w Google. Pozycjonowanie stron skupia się tylko na tej wyszukiwarce ze względu jej monopolistyczną pozycję w Polsce.

93,77% internautów korzysta z Google!

Wykres - Udział w rynku wyszukiwarek internetowych

Udziały wyszukiwarek internetowych w rynku

Pozycjonowanie Wrocław = On-site + Off-site SEO

W ramach procesu pozycjonowania stron podejmowane są działania w obrębie samej strony (tzw. on-site SEO), czyli optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki Google, oraz działania zewnętrzne (off-site SEO). To, że pozycjonowanie stron Wrocław jest doskonałą formą reklamy, potwierdzają sami przedsiębiorcy. W 85% wskazują oni pozycjonowanie stron, czyli SEO, jako najskuteczniejszą formę promocji firmy w internecie. Już 50% środków przeznaczanych na marketing internetowy wydawane jest na pozycjonowanie stron w Google i ich optymalizację. A pieniądze przeznaczane na pozycjonowanie stron Google Wrocław zwracają się szybko. Warto zajmować wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, gdyż pierwsze 5 miejsc notuje aż 75% odwiedzin.

Pozycjonowanie lokalne stron – jak wybrać słowa kluczowe?

Szczególnym przypadkiem pozycjonowania stron jest pozycjonowanie lokalne. Polega ono na pozycjonowaniu strony na zapytania uściślone podaniem lokalizacji, w jakiej pytający szuka danej usługi czy towaru. To zapytania typu „pozycjonowanie Wrocław” czy „pozycjonowanie stron Wrocław”. Ten typ pozycjonowania stron www doskonale sprawdza się w przypadku firm działających na rynku lokalnym, którym pozycjonowanie na frazy ogólnopolskie, wymagające zaangażowania dużo znaczniejszych środków, jest zbędne.

Przykładowe słowa kluczowe z podziałem na dzielnice:

 • Pozycjonowanie Wrocław Fabryczna (zasięg reklamowy 551 000 osób*)
 • Pozycjonowanie Wrocław Krzyki (zasięg reklamowy 519 000 osób*)
 • Pozycjonowanie Wrocław Psie Pole (zasięg reklamowy 445 000 osób*)
 • Pozycjonowanie Wrocław Stare Miasto (zasięg reklamowy 396 000 osób*)
 • Pozycjonowanie Wrocław Śródmieście (zasięg reklamowy 331 000 osób*)

*na podstawie danych z Google Ads, 27 Maja 2020

Pozycjonowanie Wrocław mapa z podziałem na dzielnice

Pozycjonowanie Wrocław – Mapa z podziałem na dzielnice

Pozycjonowanie stron w Google we Wrocławiu

Pozycjonowanie stron internetowych w Google to proces skomplikowany, wymagający wiedzy, doświadczenia, a także specjalistycznych narzędzi (oprogramowania). Wystarczy powiedzieć, że nasza firma w ciągu miesiąca, w ramach pozycjonowania strony, dla każdego z klientów monitoruje

ponad 500 czynników rankingowych,
mających wpływ na fluktuacje pozycji
jego strony w wynikach wyszukiwania.
Dodatkowo obserwowane są wszelkie zmiany w algorytmach Google. A jest ich niemało, rocznie od 300 do 400. Mają one służyć, tak podaje oficjalnie Google, poprawie jakości usług. Są jednak przede wszystkim utrudnieniem działań związanych z pozycjonowaniem stron, czyli sztucznym zawyżaniu, według włodarzy wyszukiwarki, pozycji domeny.

Cóż, przywykliśmy już dawno do outsourcingu księgowości czy prac porządkowych. Także powierzenie czynności związanych z pozycjonowaniem stron Wrocław w Google wyspecjalizowanej firmie jest ze wszech miar racjonalne. A czas w ten sposób oszczędzony rozsądniej poświęcić głównej działalności firmy. Efekty będą zdecydowanie lepsze.